Pražská burza pokračuje v růstové řadě, zásluhu mají hlavně banky

Pražská burza čtvrtý den po sobě posilovala. Index PX dnes vzrostl o 0,53 procenta na 932,42 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně rakouské finanční tituly. Brzdou rychlejšího růstu byly akcie společnosti ČEZ či technologické firmy Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pražskou zoo dnes k odpoledni navštívilo 2500 osob

Zoologickou zahradu v Praze dnes mohlo díky vyhlášce ministerstva zdravotnictví navštívit až 14.500 lidí. K dnešní 15. hodině přišlo do zoo asi 2500 osob. Mimořádné opatření ministerstva umožňuje od dneška navýšení maximálního denního počtu návštěvníků zoologických zahrad na 250 lidí na hektar plochy zařízení. Do středy 3. června byl denní limit v pražské zoo 8500 návštěvníků za den.

Praha investuje do opravy Pražské tržnice dvě až tři miliardy Kč

Hlavní město investuje do opravy Pražské tržnice v Holešovicích v příštích 15 letech dvě až tři miliardy korun. Areál bude plnit funkci kulturní, obchodní nebo gastronomickou. Budou zde i kanceláře, supermarket a vznikne vyhlídková věž. Rozšířena bude možnost vstupu, vysázena nová zeleň a dešťová voda bude zachycována do podzemních nádrží. Tržnici bude provozovat samo hlavní město. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) spolu s architekty, kteří vytvořili ekonomickou a urbanisticko-architektonické studie.

Majitel Viktorie Žižkov nechce stadion do pronájmu, trvá na koupi

Majitel druholigového fotbalového klubu Viktoria Žižkov Martin Louda nesouhlasí s nabídkou Prahy 3 ohledně žižkovského stadionu. Klub chce stadion od radnice odkoupit, městská část v reakci nabídla možnost desetileté nájemní smlouvy za korunu a investic ze strany Prahy 3 a magistrátu ve výši 25 milionů korun. Louda uvedl, že městská část stadion zanedbávala a on je do něj ochoten investovat stovky milionů korun, ale nikoli v případě, že ho bude mít pouze v nájmu.

Desítky lidí protestovaly před čínským velvyslanectvím v Praze

Několik desítek lidí dnes demonstrovalo před čínským velvyslanectvím v Praze, součástí protestu byla inscenace odsuzující Komunistickou stranu Číny. Demonstrace připomněla 31. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Akci uspořádal spolek Lidská práva bez hranic.

Muž dostal za schvalování teroristického útoku tříletou podmínku

Pražský městský soud uložil dnes padesátiletému Václavu Klestilovi tříletý podmíněný trest za to, že na facebooku schválil teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ho vinným z podpory a propagace terorismu. Verdikt není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro případné odvolání. O trochu mírnější trest za podobný čin dostala tento týden i Renáta Pelikánová, která v pondělí odešla od soudu s dvouletou podmínkou.

Praha 11 a Praha 12 na některých místech omezují seče trávy

Městské části Praha 11 a Praha 12 začaly měnit některé trávníky na svém území na městské louky. Chtějí tak zamezit vysychání způsobeném klimatickými změnami. Na tzv. pobytových trávnících se snížil počet sečí. Uvedli to dnes zástupci městských částí.

Jednání o zabrání areálu v Rabyni odročil soud na neurčito

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes nerozhodl o návrhu státního zástupce, aby byl zabrán areál v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. Veřejné zasedání odročil na neurčito, aby rozhodl o návrzích na výslech svědků, kteří se údajně zúčastnili schůzky před dražbou, ve které areál získal podnikatel Luděk Fabinger. Soud už v minulosti určil, že má areál připadnout státu, rozhodnutí však zrušil Nejvyšší soud.

Muž zlomil strom u Lavičky V. Havla, škoda je 50.000 Kč

Policisté pátrají po muži, který v polovině května zlomil strom u Lavičky Václava Havla v Horních Počernicích. Způsobil škodu zhruba 50.000 korun. Za poškození cizí věci mu hrozí až jeden rok vězení.

Začaly práce na parkovacím domu Černý most III v Praze

Na novém P+R parkovacím domě Černý Most III, který bude mít kapacitu až 880 automobilů, začaly přípravné práce. Bude odstraněn povrch současného parkoviště Černý Most I, místo něhož nové parkoviště vznikne, a přeloženy inženýrské sítě, které vedou areálem. Stavba by měla stát asi 500 milionů korun bez DPH a hotová by měla být příští rok. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Město plánuje stavbu dalších podobných parkovišť, která mají pomoci řešit potíže s nedostatkem míst na záchytných parkovištích.

Průměrná mzda v Praze stoupla v 1. čtvrtletí na 42.760 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze stoupla v letošním prvním čtvrtletí o 3,1 procenta na 42.760 korun. Zaměstnanci v hlavním městě si tak proti stejnému období loňského roku polepšili o 1302 korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Po započtení inflace, která činila 3,6 procenta, ovšem mzdy v hlavním městě reálně o půl procenta klesly.

Na Staroměstském náměstí v Praze bude vztyčen mariánský sloup

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy dnes bude vztyčena napodobenina mariánského sloupu ze 17. století. Plány na umístění sloupu vyvolaly mezi lidmi spory. Zastánci obnovy považují sloup za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců je sloup symbolem habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Ode dneška se navyšuje kapacita zoo a botanických zahrad

Ode dneška se zvyšuje limit pro počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret. Maximální kapacita se zvedne ze 150 na 250 osob na hektar. Do pražské zoologické zahrady tak může denně zavítat 14.500 lidí, dosavadní limit byl 8500 lidí. Zoologická zahrada věří, že se tak nebude opakovat situace z uplynulé soboty, kdy denní kapacity dosáhla už hodinu po poledni, a musela proto zavřít. Navýšit kapacity chtěla vláda původně společně s další vlnou uvolňování restrikcí kvůli koronaviru od pondělí 8. června. Na urychlení o čtyři dny se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dohodl s epidemiology.

ČESKO: Ode dneška je obnoven volný pohyb mezi ČR, Slovenskem a Rakouskem

Dnes byl plně obnoven volný pohyb lidí mezi Českem, Slovenskem a Rakouskem. Vrátil se do stavu v době před pandemií koronaviru. Otevření společné hranice oznámili ve středu v Praze premiéři obou zemí Andrej Babiš (ANO) a Igor Matovič. Následně oznámil otevření hranic také rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Dosud čeští občané mohli navštívit bez povinného předložení negativního testu na koronavirus Slovensko, Rakousko a Maďarsko, ale museli se do 48 hodin vrátit zpět.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 4.6.2020