V Praze přibylo za den deset nových případů koronaviru

Za posledních 24 hodin přibylo v Praze deset případů nemoci covid-19, od vypuknutí epidemie zjistili hygienici v hlavním městě 2113 nakažených. Z nákazy se už vyléčilo 1337 lidí, zhruba dvě třetiny ze všech nemocných. V souvislosti s koronavirem zemřelo 82 lidí.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 4,1 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne opět posílily, index PX stoupl o 4,1 procenta na 957,6 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší nárůst zaznamenaly akcie Erste Bank, největší pokles postihl akcie mediální skupiny CME. Předchozí týden akcie přidaly více než dvě procenta.

Pražská burza rostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX dnes posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 procenta na 957,55 bodu. Dál ale zůstává na nejvyšší úrovni od 6. března, kam se dostal už v úterý. Dnes se dařilo zejména bankovním emisím – Erste Bank získala přes devět procent, Moneta Money Bank téměř sedm procent a Komerční banka více než 6,5 procenta. Naopak technologická firma Avast 2,5 procenta odepsala. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Hřib a Kolář: Vyhoštění ruských diplomatů je správný krok

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) souhlasí s vyhoštěním dvou ruských diplomatů kvůli kauze údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Ruských diplomatů je ale v Česku stále příliš mnoho. Oba jsou ještě spolu se starostou Řeporyj Pavlem Novotným (ODS) stále pod policejní ochranou. Všechny tři komunální politiky Moskva kritizuje kvůli jejich krokům jako odstranění pomníku maršála Ivana Koněva nebo pamětní desky takzvaným vlasovcům, kteří osvobozovali Prahu v roce 1945.

Muzeum hl. města Prahy uzavře kvůli rekonstrukci hlavní budovu

Muzeum hlavního města Prahy uzavře od 15. června z důvodu rekonstrukce hlavní budovu na Florenci. Znovu otevřená pro veřejnost by měla být na podzim 2022. Zaměstnanci muzea začnou postupně balit všechny sbírkové předměty z expozic, které se budou stěhovat do depozitářů. Samotná rekonstrukce bude zahájena 1. září.

GJW Praha stoupl zisk o 11,7 pct na 70,9 mil. Kč, tržby klesly

Stavební firmě GJW Praha, která se zabývá především výstavbou a modernizací železničních tratí, loni vzrostl čistý zisk meziročně o 11,7 procenta na 70,87 milionu korun. Tržby jí klesly o 15,7 procenta na 1,13 miliardy korun. Firma to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

Praha hospodařila první čtvrtletí s přebytkem 4,36 miliardy Kč

Hospodaření hlavního města jako kraje i obce zároveň skončilo k letošnímu 31. březnu přebytkem zhruba 4,36 miliardy korun, což je o téměř 356 milionů méně než za stejné období v loňském roce. Příjmy dosáhly asi 24,6 miliardy a výdaje 20,2 miliardy. Na investice město vydalo v prvním čtvrtletí 1,78 miliardy. Vyplývá to ze zprávy o plnění rozpočtu. Hospodaření Prahy jako celku loni skončilo přebytkem asi 14,67 miliardy. Většinu tvoří nevyčerpané investice. Letos očekává město kvůli pandemii covid-19 předběžný propad až 12 miliard.

Praha chystá elektrifikaci čtyř autobusových linek na levém břehu

V pražské MHD přibude elektrobusů. Město chce společně s dopravním podnikem (DPP) elektrifikovat autobusové linky číslo 131, 137, 176 a 191. Důvodem je zlepšení životního prostředí, snížení hluku a snížení provozních nákladů. Odhadované náklady jsou jedna až 1,3 miliardy korun a projekt by měl být uskutečněn po roce 2023. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. DPP již letos v dubnu ohlásil záměr nakoupit 14 elektrobusů za 200 milionů korun. Nyní rovněž připravuje nasazení elektrobusů na linku 119 na Letiště Václava Havla a linky 140 z Palmovky do Miškovic.

DPP obnoví standardní režim odbavování cestujících

Cestující městskou hromadnou dopravou v Praze budou moci od pondělí 8. června do autobusů a tramvají Dopravního podniku hlavního města (DPP) opět nastupovat také předními dveřmi. DPP ruší i automatické otevírání dveří v každé zastávce s výjimkou metra. Dnes to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Končí tak další mimořádná opatření DPP související s pandemií covid-19.

Praha zahájila geologický průzkum dostavby vnitřního okruhu

Pražský magistrát zahájil geologický průzkum dostavby úseku městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Nyní se zkoumají starší vrty a následně budou zahájeny práce na nových. Celý průzkum potrvá 10 měsíců. Město v květnu uzavřelo smlouvu se sdružením SG Geotechnika – PUDIS a za průzkum zaplatí 22,62 milionu Kč. Chybějící úsek okruhu známý jako Vlasta bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část povede v tunelech. Kdy se začne stavět, není jasné. Vyčísleny zatím nebyly ani náklady, hovoří se však až o 100 miliardách korun.

Volně do Rakouska a Maďarska se může od 12:00, Německo bez testu

Od dnešních 12:00 se zcela uvolní cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem. Po konzultacích s danými zeměmi o tom na mimořádném jednání rozhodla vláda. Jednání s Německem dále pokračují, Češi se mohou z Německa od 12:00 vracet bez povinnosti testu na koronavirus. Na německé straně ale dále trvají stávající omezení, uvedl Petříček. Na tiskové konferenci řekl, že další vlnu uvolnění očekává k již dříve avizovanému 15. červnu.

Na pražskou Novodvorskou ulici se vrátil provoz v celém rozsahu

Na pražskou Novodvorskou ulici se dnes vrátil provoz v plném rozsahu. Důvodem dosavadních omezení byla rekonstrukce vozovky a autobusových zastávek. První opravy se na Novodvorské uskutečnily už loni, letos v polovině března se tam po zimní přestávce dělníci vrátili. Do 9. června budou trvat ještě dokončovací práce, které již významně nezasáhnou do provozu.

V Praze přibylo 14 nových případů covidu-19

V Praze přibylo od středečního podvečera 14 nových případů covidu-19. Od začátku epidemie hygienici v metropoli zaznamenali 2103 případů nákazy novým koronavirem. Z nemoci se už uzdravilo 1320 lidí a 82 v souvislosti s koronavirem zemřelo.

Pražské nemocnice daly na odměny zdravotníků miliony korun

Pražské nemocnice daly na odměny lékařů, sester a dalších zdravotníků pečujících o nakažené covidem-19 většinou v březnu a dubnu mezi 10 a 36 miliony korun. Někde ale zaměstnancům odložili pravidelné roční odměny nebo je snížili těm, kteří přímo s nakaženými nepracovali. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo svým přímo řízeným nemocnicím odměnit zdravotníky už v polovině dubna. Na odměrovém místě měli dostat 1500 korun za hodinu, ostatní mezi 100 a 500 korunami za hodinu.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 5.6.2020