Vědci v Praze chtějí s laserem Asterix simulovat průlet meteoru

Vědci už s výkonným laserem Asterix IV v Praze provedli přes 100 sérií experimentů. Příští týden chtějí s jeho pomocí simulovat průlet meteoru atmosférou. Hodlají zkoumat podmínky, které při takovém průletu vznikají. Jeden z nejvýkonnějších laserových systémů v Evropě, který umožňuje výzkum plazmatu, v hlavním městě funguje 20 let. Za Akademii věd to v tiskové zprávě uvedli Markéta Růžičková a výzkumník Miroslav Krůs.

Praha pustí v noci řidiče na Smetanovo nábřeží v obou směrech

Řidiči v Praze budou moci od příštího týdne v noci projet po Smetanově nábřeží ve směru od Národního divadla ke Karlovým lázním. Povolení vjezdu bude platit od 22:00 do 06:00. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce magistrátu. Podle informací by mělo být značení přeměněno v úterý 9. června večer, nejpozději ve středu ráno. Nyní musí řidiči uzavřený úsek objíždět Divadelní ulicí.

Zloději z bytů i sklepů v Praze a okolí ukradli věci za 2 mil.

Škodu zhruba za dva miliony korun způsobili čtyři zloději, kteří v Praze a Středočeském kraji vykrádali domy, byty, sklepy, kanceláře a živnostenské provozovny. Policisté je zadrželi na začátku května. Hrozí jim až osmileté vězení. Policisté také zajistili mnoho odcizených věcí a nyní hledají jejich majitele.

Pandemie koronaviru

Přibylo v ČR 35 nových případů koronaviru, nejméně od pondělí. Počet testů byl ale nejnižší za týden, laboratoře jich zpracovaly 3584. Poměr nakažených k počtu testovaných klesl pod jedno procento.
V karvinském Dole Darkov, v němž je ohnisko koronaviru, dnes začala další část plošného testování zaměstnanců. Hygienici chtějí otestovat okolo 1600 lidí.
Rychlotesty na covid-19, které zjišťují protilátky, zůstanou lékařům pro testování zájemců. Mohou být také do budoucna využity pro různé další populační studie.
Občanská iniciativa KoroNERV-20 navrhuje, aby ministerstvo školství vytvořilo plán určující, za jakých podmínek by se měly v případě další epidemie zavírat školy.

Podél Radlické by se mělo stavět, říká studie Prahy 5

U Radlické ulice v Praze 5 by v budoucnu mohly vzniknout nové bloky obytných domů. Vyplývá to ze studie, kterou si nechala zpracovat městská část a kterou schválila její rada. Radnice pro umožnění hustší zástavby také podala podnět na změnu územního plánu. Z Radlické by se podle představ vedení Prahy 5 měl v budoucnu stát městský bulvár, což má umožnit i plánovaná Radlická radiála, která by měla provoz na nyní velmi frekventované ulici zmírnit.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 7.6.2020