Přinášíme Vám další text o dalším českém podnikateli, obchodníkovi a miliardáři…

Druhý z nejbohatších. Tak si stojí český podnikatel a miliardář, majitel skupiny CPI Property Group, Radovan Vítek. Radovan Vítek se narodil 22. ledna 1971 na Vysočině, v Novém Městě na Moravě. Podnikat začal na začátku 90. let v importu zboží z Itálie a na Slovensku se věnoval investicím týkajících se kupónové privatizace. Roku 1991 založil Investiční a privatizační fond Boleslavsko, který se přejmenoval v roce 1998 na Czech Property Investments. Na Slovensku se podílel na privatizaci Slovnaftu, Východoslovenských železáren a Restitučního investičního fondu. Jeho hlavním odvětvím působení jsou, ale služby a konkrétně reality.

Získává tisíce bytů, které pronajímá a dostává se tak přes krize 90. let. Byl kritizován za nekalé praktiky, které sám nazval „nepřátelským převzetím“ a v roce 2004 vyšetřován pro kuplířství, byť se to nikdy neprokázalo a byl zproštěn obvinění. Sám Radovan Vítek tuto zkušenost označil za něco, co ho „zasáhlo“, a prohlásil, že se vrátil jako „jiný člověk“, „klidnější,“ jak prohlásil pro časopis Ekonom v roce 2012.

V roce 2010 se Radovan Vítek podílel na odkupu pohledávky Sazka. Jejich celková hodnota byla 1,5 miliardy Kč a z této pozice vyhlásil insolvenční řízení na Sazku pro nesplacení pohledávek. Pro IDnes později řekl, že mu tato akce „vynesla 10 miliónů korun denně“ a tyto pohledávky později prodal skupině PPF Petra Kellnera.

Rok 2019 byl pro Radovana Vítka dost divoký. Nejprve oznámil založení podniku Nové Holešovice Development ve spolupráci s Dopravním podnikem Praha (DPP) s cílem vytvořit projekt revitalizace metra Holešovice. V dubnu 2019 byl před soudem ve Spojených státech amerických, kde byl žalován o náhradu škody v hodnotě 1 miliardy dolarů. Američtí navrhovatelé obviňují Radovana Vítka ze zneužívání účelových společností a bílých koní. Lucemburský soud nakonec v červenci 2019 smetl obvinění ze stolu. V témže roce došlo k posunu ve vyšetřování právních problémů Radovana Vítka ve Švýcarsku, kdy švýcarští státní zástupci projevili zájem o dohodu ve vyšetřování společnosti CMA. Zajímá se také o koupi nakladatelství Mladá Fronta, kterému poskytl provozní úvěr a je jedním z hlavních favoritů na jeho převzetí.

Dnes má Radovan Vítek jmění v hodnotě 75 miliard Kč, přičemž za minulý rok si skokově polepšil o 15 miliard Kč. Je ženatý a má čtyři děti. Má vystudované právo s titulem JUDr., spravuje závodiště ve Velké Chuchli a připojil k nim nová parkurová závodiště. Tomu se věnují jeho dcery a letos navíc otevřel svůj první pětihvězdičkový hotel na Hvaru.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 7.6.2020

Psali jsme zde: