Trávník, voda a sezení, by měla zajistit nová místa v možných horkých dnech od 22. června…

22 „Cool Streets“ se bude konat toto léto ve Vídni. Místo zaparkovaných a jedoucích automobilů budou od 22. června v příslušných sekcích stát lavičky, trávník a postřiková mlha. Zatímco 18 projektů skončí 20. září, čtyři ulice budou přeměněny na stálé „Cool Street Plus“, naplánovala vídeňská radní Birgit Hebein (Zelení).

Budou tam výsadby stromů, lehčí asfalt a také stín a vodní prvky. Čtyři dočasné zóny chlazení se vytvoří v Phorusgasse (Wieden), Goldschlagstraße (Penzing), Pelzgasse (Rudolfsheim-Fünfhaus) a Franklinpromenade (Floridsdorf).

Účelem opatření je přispět k boji proti zvyšujícím se vlnám veder ve městě. „Klimatická krize se nezastavila, již ve Vídni pociťujeme její účinky. Obrovské teplo ve městě se stále více stává zdravotním problémem, zejména pro starší lidi a děti,“ řekla Hebein.

Zdroj: WienerZeitung.at

22 lokalit „chladných ulic“, kde je zakázáno řídit, parkovat a zastavovat, bylo proto vybráno a zahrnuto do tzv. vídeňské tepelné mapy. Jsou rozmístěny po celém městě a v mnoha okresech.Pouze ve čtvrtích Landstraße, Simmering, Hietzing, Döbling, Brigittenau a Donaustadt neexistují žádné takové plány.

V loňském roce byly v Landstraße, Serge a Ottakring tři první takové osvěžující zóny – tehdy to byla docela spontánní akce proti zvyšujícímu se slunečnímu žáru. Po pozitivní zpětné vazbě místních obyvatel, radní Hebein loni na podzim oznámila expanzi. Měření ukázalo, že okolní teplotu v „chladných“ oblastech lze snížit až o pět stupňů celsia.

Podobně teď byla nainstalována i mlžítka na Praze 2.

Psali jsme zde:

Autor: TGM, Praha, ČR, 7.6.2020

Zdroj:

https://www.wienerzeitung.at/nachrichten/chronik/wien/2061130-22-coole-Strassen-fuer-Wien.html