Pražská burza nepřestává růst, dnes přidala víc než půl procenta 

Pražská burza pokračovala v růstu i na začátku nového týdne. Index PX dnes stoupl o 0,54 procenta na 962,71 bodu a blíží se hodnotám z počátku března. Vzhůru šly akcie bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila k euru i dolaru.

Univerzita Karlova udělila ceny úspěšným absolventům a studentům

Dva absolventi a jedna absolventka studia na Univerzitě Karlově dnes v prostorách pražského Karolina převzali Bolzanovu cenu, kterou vedení školy uděluje za mimořádně objevné vědecké práce. Rektor Tomáš Zima zároveň ocenil desítku nejlepších absolventů a tři studenty za kulturní aktivity a mimořádné vědecké výsledky.

K výuce nastoupila v Praze asi polovina žáků druhého stupně

K dobrovolné výuce na znovuotevřeném druhém stupni základních škol nastoupilo nebo tento týden nastoupí v Praze více než polovina žáků. Pro děti, které se do školy nechystají, je k dispozici online vyučování. Kvůli opatřením proti koronaviru mohli do školy z druhého stupně ZŠ chodit jen žáci devátých tříd, a to od 11. května.

Radní Prahy schválili reorganizaci magistrátu

Pražský magistrát od července zřídí novou sekci, pod kterou přejdou odbory zajišťující služby pro celý úřad. Magistrát čekají i další změny, které dnes schválili radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je cílem zefektivnit řízení úřadu, který zaměstnává asi 2300 lidí, a to i s ohledem na snahu o jeho co největší digitalizaci. Rada schválila také změny v zadávání veřejných zakázek.

Praha přijde letos o 3,2 miliardy Kč ze sdílených daní

Hlavní město přijde letos asi o 3,2 miliardy korun ze sdílených daní. Původně mělo město dostat zhruba 61,3 miliardy korun. Důvodem, proč město o peníze přijde, je vládní rozhodnutí o kompenzačním bonusu pro podnikatele postižené koronavirem. Peníze jim stát dá z těch, které byly původně určeny pro města a obce. Praha vydala na opatření proti koronaviru téměř miliardu korun. Další propad v příjmech očekává ve výši 12 miliard korun.

Praha zaplatí za projekt k Domovu pro seniory Krč 6,6 milionu 

Hlavní město zaplatí za projektovou dokumentaci k stavbám v Domově pro seniory Krč v Praze 4 v Sulické ulici 6,63 milionu korun. Projekt vypracuje společnost TECHNICO Opava, která vyhrála výběrové řízení. Dnes to schválili radní hlavního města.

Praha navrhne další úpravu zákona k ubytovacím platformám 

Hlavní město navrhne změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat platformy krátkodobého ubytování typu Airbnb. Dnes o tom rozhodli radní a ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Novela má umožnit městům například omezit počet dní v roce, kdy jsou byty pronajímány, případně určit maximální počet přenocování. Podle radní Hany Marvanové (za STAN) je taková pravomoc v západních metropolích běžná.

Hřib: Program COVID Praha byl v souladu se zákonem

Pražský program záruk půjček pro malé a střední podnikatele COVID Praha nebyl v rozporu se zákonem. Jak dnes novinářům řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), ministerstvo vnitra změnilo svůj původní názor, podle kterého měl program porušovat zákon o hlavním městě, kde je napsáno, že magistrát nesmí ručit za půjčky. Podle nového stanoviska byl program v pořádku. Primátor řekl, že při schvalování byla porušena procesní pravidla, ale bylo to nutné, aby byl rychle schválen.

Radní: Stadion Viktorie Žižkov by mohl přejít pod magistrát 

Stadion fotbalové Viktorie Žižkov by měl zůstat ve veřejném vlastnictví, zároveň by bylo vhodné jej převést do správy magistrátu. Po jednání rady to dnes řekl radní Prahy pro sport Vít Šimral (Piráti). Město podpořilo postoj Prahy 3, která stadion vlastní a odmítla nabídku nového majitele druholigového klubu Martina Loudy, jenž jej chce koupit. Šimral řekl, že magistrát je ochoten Praze 3 přispět na opravy nutné k tomu, aby Fotbalová asociace ČR prodloužila klubu licenci.

Praha chce podpořit zásobování v centru metropole nákladními koly 

Pražský magistrát plánuje podpořit zásobování v centru pomocí nákladních elektrokol budováním tzv. mikrodep. Zároveň chce řešit parkování pro zásobování v Pražské památkové rezervaci, kde nyní zásobovací auta často parkují na chodnících. Vyplývá to ze studie, kterou dnes schválili radní. Materiál z dlouhodobějšího hlediska zahrnuje i podporu napojení logistických areálů na železnici nebo udržení lodní dopravy v centru. Na magistrátním dopravním odboru k řešení problematiky vznikne pracovní pozice.

Odstranění betonových zátarasů na Smetanově nábřeží

Dnes došlo k odstraňování nevzhledných betonových bloků, na Smetanově nábřeží. Řidiči v Praze budou moci v noci projet po Smetanově nábřeží ve směru od Národního divadla ke Karlovým lázní. Povolení vjezdu bude platit od 22:00 do 06:00. Značení by mělo být přeměněno v úterý 9. června večer, nejpozději ve středu ráno. Nyní musí řidiči uzavřený úsek objíždět Divadelní ulicí.

Praha a DPP chtějí elektrifikovat čtyři autobusové linky 

V pražské MHD budou elektrifikovány čtyři autobusové linky na levém břehu Vltavy. Město společně s dopravním podnikem (DPP) nasadí elektrobusy na linky číslo 131, 137, 176 a 191. Cílem je zlepšit životní prostředí a snížit hluk. Odhadované náklady na pořízení vozidel a vybudování potřebné infrastruktury jsou jedna až 1,3 miliardy korun. Projekt by měl být uskutečněn v letech 2023 a 2025. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Tramvaje v Praze budou využívat systém Galileo 

Ve všech tramvajích pražského dopravního podniku (DPP) budou nově přijímače, které umožní přijímat signál z navigačních systémů Galileo, GPS, Glonass a BeiDou. DPP chce koupit 838 přijímačů. Zpřesní se tak lokalizace tramvají. Dnes to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP dnes vyhlásil výběrové řízení, vítěz tendru by měl být známý na konci srpna. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 20 milionů Kč.

Vytvořili jsme pro Prahu čističku vzduchu 

Žluté lázně v Praze se vracejí do normálu a uspořádaly 2. června zahradní párty zaměřenou na likvidaci škodlivých látek ze vzduchu (imisí/emisí).  Legendy českého sportu, známí herci, diplomati, matadoři ze světa průmyslu a financí, ale i nejmenší generace zde pomocí nano technologie „funkčních nátěrů FN NANO(R)“ společně vytvořili čističku vzduchu, která odstraní za rok z pražského ovzduší přes 50 kg škodlivých oxidů dusíku.

Jednání rady hl. města Praha

https://www.praha.eu/public/16/8e/cd/3131713_1086700_Prg_23_Rada_2020.pdf

Pražští radní projednají hospodaření a rozvoj MHD a parkování 

Pražští radní dnes projednají výsledek hospodaření za letošní první čtvrtletí. Hlavní město skončilo v přebytku 4,36 miliardy korun. Na programu jednání je také elektrifikace některých autobusových linek a strategie rozvoje parkovacích zón nebo stavba nového pavilonu domu pro seniory v Krči. Radní projednají také granty na kulturu pro příští rok.

Na Staroměstské radnici začíná výstava World Press Photo 

Na Staroměstské radnici v Praze budou ode dneška k vidění vítězné snímky z aktuálního ročníku fotožurnalistické soutěže World Press Photo. Česká metropole je prvním místem, kam výstava zamířila po nedávné premiéře v Amsterdamu. Světovou přehlídku letos doplní výstava Koronavirus – Život v nouzovém stavu, na které představí své práce čeští fotoreportéři dokumentující téma koronaviru v Čechách. Jsou mezi nimi i Ondřej Deml a Roman Vondrouš z České tiskové kanceláře.

Zahrádky mohou fungovat v noci, často to zakazuje místní vyhláška 

Pro venkovní prostory restaurací, hospod a kaváren ode dneška neplatí omezení o uzavření mezi 23:00 a 06:00. V této době má však veřejnost stále zakázán vstup do vnitřních prostor stravovacích zařízení. Opatření zavedlo ministerstvo zdravotnictví při uvolňování restrikcí proti koronaviru. Kvůli rušení nočního klidu však mnoho samospráv zakazuje provoz zahrádek po 22:00.

Zhruba 69.000 žáků míří ke zkouškám na čtyřleté maturitní obory 

Na maturitních oborech středních škol dnes začínají jednotné přijímací zkoušky. Jako první k nim dnes míří zhruba 69.000 uchazečů o čtyřleté obory. Zájemci o studium víceletých gymnázií, kterých je kolem 25.000, budou zkoušku skládat v úterý. Kvůli opatřením proti koronaviru mají letos žáci na její složení místo dvou pokusů jeden. Výsledek bude platit pro všechny školy, na které se uchazeč přihlásil.

Soud vynese verdikt ve sporu o design vozů Škoda Kodiaq a Karoq 

Krajský soud v Praze má dnes rozhodnout ve sporu mezi malířem a designérem Vladem Vovkaničem a společností Škoda Auto. Vovkanič požaduje, aby Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq a modely kol Vega a Triglav. V žalobě uvedl, že je firma vyrobila na základě jeho návrhů. Škoda jeho tvrzení odmítá, podle ní automobily vznikly na základě návrhů jejího designerského týmu.

Před soudem stane muž obviněný za podporu Breivikova útoku 

Pražský městský soud dnes projedná případ Miroslava Cirnfuse, který podle obžaloby podporoval na sociální síti Facebook teroristický útok Anderse Breivika v Norsku. Cirnfusovi za to podle českého trestního zákoníku hrozí pět až 15 let vězení. Soud však minulý týden v obdobných kauzách nechal dva obžalované na svobodě a uložil jim podmíněné tresty.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 8.6.2020