Řidiči v Praze budou moci v noci projet po Smetanově nábřeží ve směru od Národního divadla ke Karlovým lázním…

Povolení vjezdu bude platit od 22:00 do 06:00. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce magistrátu. Značení by mělo být přeměněno v úterý 9. června večer, nejpozději ve středu ráno. Nyní musí řidiči uzavřený úsek objíždět Divadelní ulicí.

Psali jsme zde:

Jde o další změnu, kterou vedení magistrátu na Smetanově nábřeží provádí. Nedávné změny, se veřejnosti příliš nelíbí a to ani opozici v zastupitelstvu ZHMP, ani Radnici Praha 1. K další změně se pro PrazskyNoviny.cz vyjádřil opoziční zastupitel & poslanec za ANO, Patrik Nacher:

„Já mám na to názor od začátku stejný. Jestli se má dělat, nějaká změna, tak ta změna má mít nějakou logiku. Nemá to být, jakoby změna pro změnu, nemá to být změna bez debaty s místními, nemá to být změna bez městské části, na jejímž území se to děje. Takže, v tomhle tom, na tom není, co měnit. To, že se to, ještě znova teďka zpátky mění, tak aspoň, že se to mění správným směrem, protože v noci to fakt nedává smysl, v noci opravdu je to tak, že dvojnásob je vidět ta absurdita, kdy se z místa, kde nikdo nebydlí, ta auta přesouvají do míst na Starém městě, kde naopak bydlí hodně lidí, což zejména ve večerních hodinách, kdy to tam není zapotřebí, kdy ani není možné v těch předzahrádkách sedět, tak ta absurdita je vlastně podtržena dvojnásob, jo, že vlastně z ulice, kde jsou jen dvě vysoký školy, restaurace a kanceláře, se přesouvá doprava do míst, kde bydlí starousedlíci. Tak aspoň, že v tomhle to je nějaký pohyb směrem ke zdravému selskému rozumu, otázka je, jestli to je konečná změna, nebo se to nějak bude měnit, jestli to nakonec třeba neskončí tím, že se to bude zavírat jenom na víkend, a přes týden ne. To já nevím. Já za sebe od začátku říkám, že jsem k těmto změnám skeptický. Má se to dělat ve spolupráci s městskou částí, ve spolupráci v rámci rady. Tady je vidět, že to rozhodnutí nebylo projednáno, ani v radě, ani na výboru dopravním, není na tom shoda ani v koalici. To znamená, tady je to takový trochu trucpodnik proti všem.“ (přepis telefonního rozhovoru)

Opoziční zastupitel & poslanec za ANO, Patrik Nacher

Nábřeží mezi kavárnou Slavia na křižovatce s Národní třídou až k ústí Divadelní ulice zavřelo město v druhé polovině května jako podporu podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru. Na silnici vznikly restaurační zahrádky. Pro řidiče jedoucí po nábřeží od Karlových lázní k Národnímu divadlu se nic nezměnilo.

Změna vychází z místního průzkumu, o který se postarali na konci května magistrátní úředníci společně například s policií. Vyměněny tak budou betonové bloky. „Dále dochází k uzavření ulice Divadelní instalovaným proměnným dopravním značením v nočním období… Po tuto dobu bude dopravním značením doprava vedena přes světelně řízenou křižovatku u Národního divadla přímo na Smetanovo nábřeží. V tomto směru bude doprava vedena po tramvajových kolejích,“ píše se v dokumentu.

Psali jsme zde:

Omezení dopravy na Smetanově nábřeží vyvolalo v uplynulých týdnech odpor magistrátní opozice a také vedení Prahy 1. Diskuse o něm zabrala na posledním zasedání městského zastupitelstva několik hodin, aby zastupitelé nakonec přijali usnesení, které situaci nijak neovlivnilo. Opozice i koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) vedení města vytýkali, že opatření dostatečně neprojednal s magistrátními kolegy a Prahou 1. Podle informací by měl magistrát a Praha 1 začít o budoucnosti nábřeží jednat v tomto týdnu. Zároveň je Smetanovo nábřeží i na programu mimořádného zasedání ZHMP, tento čtvrtek.

Psali jsme zde:

Nábřeží bylo loni na podzim kvůli opravě tramvajových kolejí více než dva týdny uzavřeno a paralelně platila i uzavírka na Malé Straně. Město podle tehdejších vyjádření chtělo uzavřeními získat data k případnému dlouhodobému omezení dopravy na obou březích Vltavy. O omezení se v metropoli mluví již dlouho. Podle zastánců do centra města a okolí řeky nepatří tranzitní doprava. Odpůrci zase tvrdí, že není možné průjezd omezit dřív, než budou dokončeny oba pražské okruhy.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 8.6.2020