Pražská burza po šesti růstech oslabila, nejztrátovější finance 

Pražská burza dnes po šesti růstových dnech oslabila. Index PX klesl o 1,83 procenta na 945,08 bodu. Nedařilo se většině emisí, nejvíce zlevnily finanční tituly, které v uplynulých dnech zaznamenaly největší přírůstky. Erste Bank přišla o více než čtyři procenta, pojišťovna VIG a Moneta Money Bank oslabily zhruba o 3,5 procenta a Komerční banka o více než dvě procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Výběr krátkodobých zisků zasáhl globální akciové trhy, doplnil Josef Dudek z Fio banky.

Ryanair od července v Praze obnoví více než 20 linek 

Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair obnoví od 1. července více než 20 pravidelných linek z Prahy. Některé spoje možná budou v provozu už na konci června. Dnes to irská společnost oznámila v tiskové zprávě. Před začátkem koronavirové krize Ryanair v Praze provozoval přes 30 linek.

V Praze i v dalších městech jsou protesty proti vládě 

Několik stovek lidí přišlo na podvečerní demonstraci spolku Milion chvilek na pražském Staroměstském náměstí, další přicházejí. Protesty se budou konat i jinde v zemi, pořadatelé očekávají demonstrace na více než 160 místech. Organizátoři protestu chtějí dát najevo nesouhlas s postupem vlády v době koronavirové krize, protestovat ale chtějí i kvůli střetu zájmu premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo rozkladu demokratických institucí. 

Nulovou toleranci hazardu chce v Praze řada městských částí 

Úplný zákaz všech hazardních her požadují Praha 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12 a některé menší městské části. Na dnešním jednání výboru pro legislativu pražského magistrátu to řekla radní Hana Marvanová (za STAN) v souvislosti s připravovanou novelou městské vyhlášky o hazardu. Ta se podle Marvanové zdržela a schvalovat by se měla na zářijovém zastupitelstvu místo červnového.

Zvonaři odlili v Innsbrucku zvony pro dva pražské kostely

Zvonaři z firmy Grassmayr v Innsbrucku odlili nové zvony pro pražské kostely svatého Haštala a svatého Havla. Všechny čtyři nyní chladnou a v pátek budou vyndány z forem. Do Prahy budou přivezeny do konce června a přes léto budou vystaveny v kostelích. Dnes to řekl jeden z organizátorů akce Ondřej Boháč. Náklady dosáhnou téměř 1,5 milionu korun. Nový zvon v Praze naposledy dostal kostel svatého Havla v roce 2017. Sbírku na výrobu zvonů vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal.

Rozpočet Prahy 11 loni skončil v přebytku, plánován byl schodek 

Praha 11 v loňském roce hospodařila s příjmy 838 milionů a výdaji 730,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který projednala rada. Příjmy i výdaje jedenácté městské části byly proti původně schválenému rozpočtu vyšší, a to i přesto, že na investice čerpala radnice méně peněz, než bylo plánováno. Rozpočet schválený loni v lednu počítal s příjmy 438,1 milionu a výdaji 648,6 milionu korun.

Začala montáž střední části nové trojské lávky v Praze 

Dnes začala montáž střední části mostovky trojské lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou v Praze. Na začátku srpna by měla být mostovka hotova a začnou dokončovací práce. Novinářům to řekli primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a vedoucí stavby Tomáš Záruba. Lávka bude hotova do konce letošního října a vyjde na 128 milionů korun. Pro město ji staví firma SMP CZ. Původní lávka se zřítila v prosinci 2017 a zraněni byli čtyři lidé.

Kotulové v pražské zoo mají nový pavilon 

V pražské zoologické zahradě vznikl nový pavilon pro kotuly veverovité. Stavba začala na jaře roku 2019. Magistrát, jakožto zřizovatel zoo, na ni dal dva miliony korun. Dnes to uvedla mluvčí zoo Helena Petáková. Původní pavilon těchto jihoamerických opic se kvůli úpravě stok v areálu zoo bude bourat

Praha má další projekt podpory bydlení, místo družstev spolky 

Pražský magistrát připravil další projekt podpory bytové výstavby. Podobá se již představenému záměru poskytnutí městských pozemků stavebním družstvům, jen namísto družstev by bytové domy stavěly k tomu založené občanské spolky, v Německu známe jako baugruppe. Výhodou má být podle zástupců města možnost využití menších pozemků, forma spolku má také umožnit větší volnost pro nastavení podmínek. Plán dnes novinářům představili zástupci koalice. Soutěže na první pozemky by mohly být vypsány příští rok.

Letišti Praha loni klesl zisk o 400 milionů na tři miliardy Kč 

Letiště Praha loni vykázalo zisk zhruba tři miliardy korun, což je meziročně asi o 400 milionů méně. Tržby naopak stouply o 500 milionů na 8,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti uveřejněné ve sbírce listin. Letiště loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících, letos však kvůli koronavirové krizi lze očekávat velký úbytek pasažérů i příjmů.

Praha vyhlásí granty na podporu kultury, dá na ně 360 mil. Kč 

Pražský magistrát vyhlásí granty pro kulturu a umění. Dotace jsou určené na jednoleté projekty v roce 2021 a na víceleté činnosti do roku 2025. Grantové řízení bude vypsáno v červnu. Praha na podporu kultury v roce 2021 dá 360 milionů korun. Vyplývá to z usnesení rady, která vypsání grantů schválila.

Nehoda 3 aut zastavila provoz v Cínovecké ulici v Praze 

Srážka dvou nákladních a jednoho osobního auta dnes ráno zastavila provoz v pražské Cínovecké ulici ve směru do města. Při nehodě byl vážně zraněn jeden člověk, kterého záchranáři přepravili do vinohradské nemocnice. Místo nehody se objíždí přes Zdiby. 

Autobusy v Praze loni svezly na území Prahy 417,656 milionu lidí 

Autobusy MHD v loňském roce svezly na území Prahy 417,656 milionu cestujících, což je o něco více než předloni. Denně pak vozy jelo 1,209.215 lidí. Po hlavním městě autobusy najezdily téměř 82 milionů kilometrů a nejvytíženější zastávkou byl Kačerov. Vyplývá to z ročenky dopravy Technické správy komunikací (TSK). Autobusy v Praze provozuje převážně městská firma dopravní podnik (DPP), na vybraných linkách pak soukromí provozovatelé.

U kostela sv. Ludmily se lidé pomodlí za zvládnutí koronaviru 

Před kostelem sv. Ludmily v Praze na Vinohradech se dnes večer od 21:00 uskuteční bohoslužba, při níž lidé poděkují za dar života a zdárné zvládnutí koronavirové pandemie. Věřící se pomodlí za všechny, kteří v nouzové situaci stáli a dosud stojí v první linii a pro záchranu svých bližních každodenně nasazují vlastní životy.

Do Prahy přicestuje předseda slovenského parlamentu Kollár 

Do Prahy dnes na oficiální návštěvu přijede nový předseda slovenské Národní rady Boris Kollár. Předsedou slovenského parlamentu se stal letos v březnu tři týdny po slovenských volbách. Kollár je současně předsedou druhé nejsilnější koaliční formace Jsme rodina.

Milion chvilek bude protestovat v Praze a desítkách dalších měst 

V Praze i na dalších 145 místech Česka se dnes budou konat protesty proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Demonstrace pořádá spolek Milion chvilek. Organizátoři chtějí dát najevo nesouhlas s postupem vlády v době koronavirové krize, protestovat ale chtějí i třeba proti střetu zájmu premiéra nebo proti rozkladu demokratických institucí. Spolek proti vládě a Babišovi protestuje opakovaně, před rokem uspořádal demonstraci se statisícovou účastí.

Na víceletých gymnáziích se dnes konají přijímací zkoušky 

Na víceletých gymnáziích se dnes konají jednotné přijímací zkoušky. Přihlášku na ně podalo zhruba 25.000 žáků pátých a sedmých tříd. Podobně jako v pondělí zájemci o čtyřleté obory budou mít uchazeči o studium šestiletých a osmiletých gymnázií na složení zkoušky letos místo dvou pokusů jen jeden. Výsledek bude platit pro všechny školy, na které se žák přihlásil.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 9.6.2020