Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 8.6.2020:

Radní Prahy schválili reorganizaci magistrátu

Pražský magistrát od července zřídí novou sekci, pod kterou přejdou odbory zajišťující služby pro celý úřad. Magistrát čekají i další změny, které dnes schválili radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je cílem zefektivnit řízení úřadu, který zaměstnává asi 2300 lidí, a to i s ohledem na snahu o jeho co největší digitalizaci. Rada schválila také změny v zadávání veřejných zakázek.

Praha přijde letos o 3,2 miliardy Kč ze sdílených daní

Hlavní město přijde letos asi o 3,2 miliardy korun ze sdílených daní. Původně mělo město dostat zhruba 61,3 miliardy korun. Důvodem, proč město o peníze přijde, je vládní rozhodnutí o kompenzačním bonusu pro podnikatele postižené koronavirem. Peníze jim stát dá z těch, které byly původně určeny pro města a obce. Praha vydala na opatření proti koronaviru téměř miliardu korun. Další propad v příjmech očekává ve výši 12 miliard korun.

Praha navrhne další úpravu zákona k ubytovacím platformám 

Hlavní město navrhne změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat platformy krátkodobého ubytování typu Airbnb. Dnes o tom rozhodli radní a ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Novela má umožnit městům například omezit počet dní v roce, kdy jsou byty pronajímány, případně určit maximální počet přenocování. Podle radní Hany Marvanové (za STAN) je taková pravomoc v západních metropolích běžná.

Hřib: Program COVID Praha byl v souladu se zákonem

Pražský program záruk půjček pro malé a střední podnikatele COVID Praha nebyl v rozporu se zákonem. Jak dnes novinářům řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), ministerstvo vnitra změnilo svůj původní názor, podle kterého měl program porušovat zákon o hlavním městě, kde je napsáno, že magistrát nesmí ručit za půjčky. Podle nového stanoviska byl program v pořádku. Primátor řekl, že při schvalování byla porušena procesní pravidla, ale bylo to nutné, aby byl rychle schválen.

Radní: Stadion Viktorie Žižkov by mohl přejít pod magistrát 

Stadion fotbalové Viktorie Žižkov by měl zůstat ve veřejném vlastnictví, zároveň by bylo vhodné jej převést do správy magistrátu. Po jednání rady to dnes řekl radní Prahy pro sport Vít Šimral (Piráti). Město podpořilo postoj Prahy 3, která stadion vlastní a odmítla nabídku nového majitele druholigového klubu Martina Loudy, jenž jej chce koupit. Šimral řekl, že magistrát je ochoten Praze 3 přispět na opravy nutné k tomu, aby Fotbalová asociace ČR prodloužila klubu licenci.

Praha chce podpořit zásobování v centru metropole nákladními koly 

Pražský magistrát plánuje podpořit zásobování v centru pomocí nákladních elektrokol budováním tzv. mikrodep. Zároveň chce řešit parkování pro zásobování v Pražské památkové rezervaci, kde nyní zásobovací auta často parkují na chodnících. Vyplývá to ze studie, kterou dnes schválili radní. Materiál z dlouhodobějšího hlediska zahrnuje i podporu napojení logistických areálů na železnici nebo udržení lodní dopravy v centru. Na magistrátním dopravním odboru k řešení problematiky vznikne pracovní pozice.

Odstranění betonových zátarasů na Smetanově nábřeží

Dnes došlo k odstraňování nevzhledných betonových bloků, na Smetanově nábřeží. Řidiči v Praze budou moci v noci projet po Smetanově nábřeží ve směru od Národního divadla ke Karlovým lázní. Povolení vjezdu bude platit od 22:00 do 06:00. Značení by mělo být přeměněno v úterý 9. června večer, nejpozději ve středu ráno. Nyní musí řidiči uzavřený úsek objíždět Divadelní ulicí.

Praha a DPP chtějí elektrifikovat čtyři autobusové linky 

V pražské MHD budou elektrifikovány čtyři autobusové linky na levém břehu Vltavy. Město společně s dopravním podnikem (DPP) nasadí elektrobusy na linky číslo 131, 137, 176 a 191. Cílem je zlepšit životní prostředí a snížit hluk. Odhadované náklady na pořízení vozidel a vybudování potřebné infrastruktury jsou jedna až 1,3 miliardy korun. Projekt by měl být uskutečněn v letech 2023 a 2025. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Jednání rady hl. města Praha

https://www.praha.eu/public/16/8e/cd/3131713_1086700_Prg_23_Rada_2020.pdf

Autor: TGM, ČTK, Praha.eu, ČR, 9.6.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/penize_podnikatelum_v_programu_covid.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_bude_inovovat_zasobovani_studie.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_chce_prosadit_novelu.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/mestska_rada_podporuje_navrh_prahy_3.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_schvalila_dotace_podpory_vyuziti.html