Pražská burza dnes opět oslabila, nedařilo se bankám

Pražská burza dnes opět oslabila, index PX klesl o 0,33 procenta na 941,92 bodu. Nedařilo se zejména akcím bank, ztrácela ale většina titulů. Více než jednoprocentní růst zaznamenaly pouze pojišťovna VIG a technologická společnost Avast. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha chce ubytování lidí bez domova prodloužit do příštího roku  

Pražský magistrát v době epidemie koronaviru v šesti pronajatých hostelech a hotelech ubytoval 353 lidí bez domova, z nichž asi 300 stále pronajatá lůžka využívá. Město chce tuto formu ubytování zachovat až do března příštího roku, zároveň s ubytovanými jednají sociální pracovníci a hledají pro ně trvalé řešení. Na magistrátním výboru pro bydlení to dnes řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Další ubytované už podle něj město v tuto chvíli přijímat nebude. Některé hotely zřejmě smlouvy nebudou chtít prodloužit, magistrát bude hledat nové.

Praha 14 otevřela novou cyklostezku z Černého mostu do Kyjí 

Radnice Prahy 14 dnes otevřela novou 430 metrů dlouhou cyklostezku spojující Černý most a Kyje. Stezka začíná na Rajském vrchu a končí u Kyjského rybníku. ČTK to dnes sdělil místostarosta Petr Hukal (Piráti). V Praze 14 byla loni v listopadu zprovozněna nová stezka, která vede z Hloubětína do Satalic.

Praha představila výtvarnou podobu dalších tří stanic metra D 

Pražský magistrát a dopravní podnik (DPP) představily vítězné návrhy výtvarné soutěže na tři z osmi plánovaných stanic metra D. Ve stanicích Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory je objeví díla Vladimíra Kopeckého, Jiřího Černického a Stanislava Kolíbala. Výtvarníci pracují mimo jiné s geometrickými tvary nebo tématem lidského života. Na podobě stanic budou dále spolupracovat s architekty jednotlivých stanic. Na dnešní tiskové konferenci to řekli zástupci magistrátu, DPP, firmy Metroprojekt, Národní galerie (NG) a výtvarníci.

Praha připravila další úpravy na Smetanově nábřeží 

Praha připravila v souvislosti s dočasnou uzavírkou části Smetanova nábřeží pro auta návrh úprav, které mají v létě nabídnout zázemí pro plánovaný kulturní program. Podle návrhu, by měla uzavřenou vozovku a prostor mezi chodníkem a tramvajovým ostrůvkem pokrýt dřevěná podlaha. Posezení přilehlých kaváren se má sjednotit a krýt by ho měla markýza. Za ostrůvkem je v plánu pódium a stánky s občerstvením, využít se má i přilehlý park.

Na pražském výstavišti se otevře Zábavné městečko s kolotoči 

Na výstavišti v pražských Holešovicích se 12. června otevře Zábavné městečko. K dispozici bude 15 atrakcí, které budou v provozu do 6. září. Za vstup na jednotlivé atrakce lidé zaplatí od 30 do 150 korun. Platit budou bezpečnostní opatření. Novináře o tom dnes informoval organizátor Václav Kočka mladší. Akce má částečně nahradit letošní Matějskou pouť, která kvůli vládním opatřením vůči koronaviru skončila o měsíc dříve, než bylo plánováno

Prahou bude jezdit kulturní tramvaj,která propaguje umělecké akce 

V Praze bude jezdit tzv. kulturní tramvaj, která bude propagovat kulturní události v metropoli. Cestující v ní uslyší i živé koncerty kapel. Dnes to novinářům řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Tramvaj bude provozovat dopravní podnik (DPP) na trase linky číslo 9.

Projekt lávky na Rajské zahradě vyjde Prahu na 3,85 milionu korun 

Projekt lávky přes Chlumeckou ulici v Praze 14 k plánované železniční zastávce Rajská zahrada vyjde magistrát na 3,85 milionu korun. Práce pro město provede společnost Pontex. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Lávka v budoucnu propojí stanici metra B Rajská zahrada s železniční zastávkou. Vznikne během rekonstrukce železniční trati, kterou provede Správa železnic (SŽ). Kdy přesně bude lávka či zastávky zprovozněny, není jasné.

Policie hledá dva útočníky z metra, hrozí jim až osm let vězení

Pražská policie hledá dva útočníky, kteří koncem dubna surově napadli muže ve stanici metra Náměstí Míru a poté mu vzali věci za téměř tisíc korun. Násilí se dopustili v době nouzového stavu, za výtržnictví, ublížení na zdraví a krádež jim tak hrozí až osm let vězení. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníků bylo podle něj víc, některé z nich už policie našla. Nyní zveřejnila fotografie hlavních aktérů ze záznamu bezpečnostní kamery. Hledá také dívku, která by mohla útočníky znát.

Smartwings dnes začnou opět létat do Splitu 

Letecký dopravce Smartwings dnes obnoví svou linku do chorvatského Splitu, létat tam bude z počátku až třikrát týdně. Jde o první spoje dopravce po přerušení provozu během koronavirové krize. V červenci by společnost měla začít létat také do Řecka a dalších zemí. Letecké linky z Prahy postupně obnovují i další dopravci.  Dnešní spoj do Splitu by měl z Prahy vyrazit ve 12:25 a krátce před 14. hodinou dorazit do Splitu. Podle rezervačního systému byly v úterý odpoledne obsazeny přes dvě desítky míst. Zpáteční spoj poletí v sobotu.

Na řadě středních škol dnes začíná ústní část maturitních zkoušek

Na řadě středních škol dnes začínají ústní státní maturity a maturitní zkoušky na úrovni škol. Ministerstvo školství doporučilo jejich konání od dnešního dne, některé školy je ale zahájí později, nebo s nimi už naopak mohly začít. Podobně jako další zkoušky se termín ústních maturit letos kvůli pandemii koronaviru posunul. Původně se měly konat od poloviny května a dnes mělo jejich období končit. Podle informací Cermatu se nyní budou moct konat do 17. července. Konkrétní termíny určují ředitelé jednotlivých škol.

ČSÚ dnes bude informovat o květnové inflaci 

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v květnu. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 procenta z dubnových 3,2 procenta. Za meziročním snížením inflace je především vysoká srovnávací základna z loňského května.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 10.6.2020