Praha založila ústav Kreativní Praha, má rozvíjet kulturu 

Pražský magistrát založil tzv. zapsaný ústav Kreativní Praha, který bude mít za úkol rozvíjet a podporovat kulturní, kreativní a vzdělávací činnosti v metropoli. Navazuje na stejnojmenný tříletý projekt městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), který sídlí v městských domech u Staroměstského náměstí. Založení ústavu dnes schválili zastupitelé.

Praha 11 otestovala zaměstnance úřadu a svých škol na covid-19 

Praha 11 nechala preventivně otestovat zaměstnance úřadu a svých základních a mateřských škol na covid-19. Testování bylo dobrovolné a dlouhodobě plánované. Zúčastnilo se ho 472 osob, jejich výsledky byly negativní. 

Zastupitelé Prahy 11 schválili účet za loňský rok

Praha 11 loni hospodařila s příjmy 838 milionů a výdaji 730,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes schválilo zastupitelstvo. Příjmy i výdaje jedenácté městské části byly proti původně schválenému rozpočtu vyšší, a to i přesto, že na investice čerpala radnice méně peněz, než bylo plánováno. Hospodaření radnice kritizovali zastupitelé z opozičního Hnutí pro Prahu 11. Pranýřovali některé investiční projekty radnice či nízké investice do dopravy. Rozpočet schválený loni v lednu počítal s příjmy 438,1 milionu a výdaji 648,6 milionu korun.

Pražská burza propadla o 3,6 pct, akcie Erste ztratily přes 7 %

Pražská burza dnes propadla o 3,62 procenta. Index PX se snížil na 907,84 bodu, kde byl naposledy začátkem června. Dnešní pokles byl třetí v řadě a postihl všechny tituly. Nejvýraznější ztrátu dnes zaznamenaly akce Erste Group Bank, které přišly o více než sedm procent. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu burzy. Podobným tempem padají i hlavní burzy v Evropě, které reagují na horší výhled americké centrální banky Fed a obavy z druhé vlny pandemie koronaviru.

Čakovice dostanou od Prahy peníze na opravu bývalé vlečky 

Radnice v Praze-Čakovicích dostane od magistrátu dotaci 20 milionů korun na rekonstrukci bývalé vlečky do místního cukrovaru a výkupy chybějících pozemků pod ní. Po obnovené železnici má v budoucnu zajíždět vlak S34 až k čakovickému sídlišti. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Bývalou vlečku koupila radnice společně s okolními pozemky zhruba před deseti lety za 16 milionů korun.

Pražští zastupitelé opět bezvýsledně řešili Smetanovo nábřeží 

Pražští zastupitelé dnes na mimořádném jednání opět řešili omezení provozu na Smetanově nábřeží, o kterém se bezvýsledně několik hodin přeli už na minulém zasedání. Opoziční ODS a ANO, které jednání svolaly právě k tomuto tématu, kritizovaly přístup primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) k řešení dopravy v metropoli. Po dvouhodinové diskusi nakonec zastupitelé žádné usnesení nepřijali.

Hřib: Evropská komise potvrdila správnost programu podnikatelům 

Evropská komise (EK) potvrdila správnost převedení evropských peněz původně určených na podporu inovací do programu COVID Praha. Program slouží na podporu pražských podnikatelů postižených pandemií koronaviru. Na jednání zastupitelstva to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Připustil, že při schvalování byla porušena procesní pravidla, neboť bylo nutné podporu schválit rychle. Dnes o tom dlouze diskutovali pražští zastupitelé, část z nich kritizovala proces schvalování i to, komu byly peníze poskytnuty.

Zastupitelé se pohádali kvůli knize pro opozičního zastupitele 

Jednání pražských zastupitelů dnes doprovodila desítky minut trvající hádka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) s opozicí. Vyvolal ji text, který Hřib vepsal jako věnování opozičnímu zastupiteli a poslanci Patriku Nacherovi (ANO) do jeho knihy Konec finančních negramotů v Čechách. Ve věnování mu mimo jiné vytkl podporu návrhu kompenzačního bonusu pro podnikatele postižené koronavirem ve Sněmovně. Zákon Prahu připraví o téměř tři miliardy korun. Nacher se proti primátorovým slovům ohradil a prohlásil, že je arogantní a rozděluje politiky v zastupitelstvu

Pražští zastupitelé rozhodli, že se budou zabývat podobou centra 

Pražští zastupitelé dnes rozhodli, že se budou na dalším jednání příští čtvrtek zabývat budoucí podobou zejména centra města. Využít ke změnám chtějí současnou situaci související s pandemií koronaviru, kdy není centrum přetíženo masovým turismem. Opoziční zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS) navrhl, aby zastupitelé příští čtvrtek projednali deklaraci o podobě centra. Podle dokumentu má magistrát dbát na podobu centra, zabránit zneužívání pohostinnosti Pražanů turisty nebo zajistit, aby se v centru dalo žít, podnikat i relaxovat.

V pátek se po téměř půl roce znovu otevře Fantova kavárna Praha 

V pátek se znovu otevře Fantova kavárna v historické výpravní budově na pražském hlavním nádraží. Nájemcem jejích prostor se stala společnost HS-Ristorante. Dnes o tom informovala Správa železnic. Kavárna byla uzavřena na začátku letošního roku. Samotná budova nádraží je v současnosti rekonstruována.

K Churchillově soše v Praze někdo napsal, že byl rasista

 Na podstavec sochy bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v Praze 3 někdo napsal, že byl rasista. Policie věc vyšetřuje, řekl dnes mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Škoda je podle radnice Prahy 3 menší než 1000 korun, nápis nechá odstranit. Nápis zřejmě souvisí s nynějšími protesty proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jiných zemích, které jsou reakcí na smrt černocha George Floyda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu.

Aerolinky airBaltic obnoví v červenci lety z Prahy do Rigy 

Letecký dopravce airBaltic plánuje od 27. července obnovit přímé lety z Prahy do Rigy. Linka bude fungovat pětkrát týdne. Dnes o tom informovala lotyšská společnost a Letiště Praha. V následujících týdnech se provoz pražského letiště rozšíří o desítky linek.

Stanice Jiřího z Poděbrad se kvůli opravám na 10 měsíců uzavře 

Stanice pražské linky metra A Jiřího z Poděbrad se pro cestující na zhruba deset měsíců uzavře. Důvodem je plánovaná výměna eskalátorů. Kdy se tak přesně stane, zatím není jasné. Dopravní podnik (DPP) zároveň s tím vybuduje bezbariérové výtahy a zrekonstruuje stanici včetně vestibulu. Náklady jsou odhadovány na 1,3 miliardy a DPP nyní vypíše tendr na zhotovitele projektu. Stanice byla zprovozněna na konci roku 1980.

Pohonné hmoty v Praze po dvou týdnech stagnace zdražily

Ceny pohonných hmot v Praze po dvou týdnech stagnace stouply. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 se aktuálně u čerpacích stanic v metropoli prodává v průměru za 27,57 koruny, před týdnem ve středu byl o 19 haléřů levnější. Nafta zdražila o deset haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 27,41 koruny. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o více než šest korun levnější než před rokem a nafta o téměř šest korun. Paliva v Praze jsou stále nejdražší z celého Česka.

Pražští zastupitelé se sejdou na mimořádném jednání, které si vyžádala opozice

Pražští zastupitelé se dnes sejdou na mimořádném jednání, o jehož svolání požádaly opoziční ODS a ANO. Zastupitelé se budou zabývat částečným omezením provozu na Smetanově nábřeží, o kterém se bezvýsledně přeli již na minulém zasedání. Na programu jednání jsou mimo jiné i ekonomické dopady pandemie koronaviru, rekonstrukce vlečky v Čakovicích nebo vznik institutu Kreativní Praha. Přístup na jednání bude kvůli opatřením proti pandemii covid-19 omezen.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 11.6.2020