V Praze přibylo za týden 60 případů koronaviru, obětí je 92 

V Praze přibylo od minulého pátku 60 nových případů koronaviru, od začátku epidemie jich je celkem 2173. Z nemoci covid-19 se dosud v hlavním městě vyléčilo 1431 lidí. S nákazou zemřelo v metropoli 92 lidí. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

TSK hledá firmy na úpravy komunikací zvyšující bezpečnost

Pražská Technická správa komunikací (TSK) hledá v tendru firmy, které budou přestavovat chodníky a silnice, aby byly bezpečnější. S vybranými společnostmi uzavře společnou rámcovou smlouvu. Pro své konkrétní projekty si pak mezi nimi bude vybírat. Rámcová smlouva bude platit 48 měsíců, během kterých TSK vydá maximálně 800 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek.

Pražská burza po třech propadech opět posílila

Pražská burza po třech propadech v řadě dnes opět posílila. Index PX stoupl o 2,54 procenta na 930,94 bodu. Polepšily si téměř všechny hlavní emise, například akcie bankovní skupiny Erste o více než pět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V programech COVID II a Praha zbývá vyřídit 1927 žádostí z 5308

Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB) v záručních programech COVID II a COVID Praha zbývá vyřídit 1927 žádostí z celkem 5308 řádně podaných. Banka dosud v programech COVID pro podnikatele zasažené v souvislosti s koronavirem schválila podporu pro zhruba 2600 živnostníků a firem v objemu přibližně 14 miliard korun. Komerční banky a spořitelní družstva začínají spouštět pomoc z programu COVID III. Do výzvy se zapojilo 20 finančních institucí, ČMZRB k dnešní 14:00 eviduje 17 oboustranně podepsaných a vrácených smluv.

Létající zdravotnické týmy nyní přerušují provoz 

Létající zdravotnické týmy, které nabízejí pomoc v domovech pro seniory zřizovaných pražským magistrátem, nebudou v létě fungovat. Zdravotníci budou nachystaní na případnou další vlnu nákazy novým koronavirem. Novinářům to dnes řekla radní pro oblast zdravotnictví a sociální péče Milena Johnová (Praha Sobě). V budoucnu by se létající zdravotnické týmy mohly přeměnit na mobilní týmy lékařské pohotovostní služby.

Thomayerova nemocnice postaví urgentní příjem za 835 milionů Kč 

Thomayerova nemocnice v pražské Krči postaví urgentní příjem za 835 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví projekt registrovalo mezi své investice a dá na něj přes půl miliardy korun, informoval dnes úřad v tiskové zprávě. Z vlastních zdrojů má nemocnice investovat asi 250 milionů korun, se stavbou se počítá v letech 2022 až 2025. Mezi dalšími strategickými investicemi ministerstvo v nedávné době registrovalo také stavbu nových objektů v areálu sousedního Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo fakultních nemocnic v Hradci Králové a Plzni

Praha 11 bude ručit za Arénu ledových sportů právem stavby 

Radnice Prahy 11 bude ručit bance právem na postavení Arény ledových sportů, kterou buduje společnost AR DELTA. Na svém zasedání to odsouhlasilo zastupitelstvo městské části. Díky tomu může firma banku požádat o úvěr 150 milionů korun na stavbu sportoviště. Uvedl to dnes starosta městské části Jiří Dohnal (Piráti). Celková cena Arény ledových sportů by měla být 222 milionů korun, z čehož 35 milionů do projektu vložila městská část. Akcionáři AR DELTA jsou od tohoto roku ALS Investors a Praha 11.

Pohotovosti v Praze loni ošetřily 136.823 lidí, meziročně méně 

Pražské pohotovosti loni ošetřily 136.823 pacientů, což je o téměř 11.000 méně než předloni. Nejčastěji na pohotovosti lékaři ošetřili dospělé. Více než polovinu ošetřených tvořili Pražané, čtvrtinu Středočeši a zbytek obyvatelé jiných krajů a cizinci. Péče byla loni poskytována v sedmi zařízeních a Prahu vyšla na 25,7 milionu korun. Vyplývá to ze zprávy o fungování pohotovostí.

CK Pragotour plus, zaměřená na pobyty škol, kvůli covidu končí

CK Pragotour plus, která se zaměřovala na pořádání školních výletů a škol v přírodě, po pěti letech končí. Její jednatel podal na firmu návrh na insolvenční řízení. Veškeré akce cestovní kanceláře se odehrávají na jaře a kvůli koronavirovým opatřením se jich zrušilo sto procent. České televizi to řekl jednatel cestovní kanceláře Jiří Vlasák. Kancelář eviduje závazky zhruba za 4,5 milionu korun. Převážně jde o zálohy vybrané od škol a rodičů. Firma ujišťuje, že všem klientům budou peníze vráceny z pojištění.

Policie pátrá po muži, který v Praze zaútočil nožem na tři dívky

Policie pátrá po muži, který v Praze během noci ze soboty na neděli 7. června brutálně zaútočil nožem na tři dívky. Je velmi surový a nebezpečný, nosí u sebe nůž. Jakékoli informace o útočníkovi mají lidé hlásit na tísňovou linku 158, v žádném případě se ho nemají pokoušet zadržet sami. Muž podle informací policie napadá na jednu nohu. Policii může pomoci i svědectví ženy, na kterou hledaný muž zaútočil na autobusovém nástupišti v Letňanech.

DPP otevírá po pandemii muzeum MHD ve vozovně ve Střešovicích 

Zájemci o historii pražské hromadné dopravy se mohou od soboty 13. června opět vydat do Muzea městské hromadné dopravy ve vozovně ve Střešovicích. Návštěvníkům se otevře od 09:00. Historická linka číslo 41 bude od soboty opět začínat svou trasu ve Střešovicích. Dnes to sdělila mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Muzeum bylo několik měsíců uzavřeno kvůli pandemii nemoci covid-19.

Praze přibyla za první čtvrtletí tisícovka obyvatel

Počet obyvatel Prahy se za první tři měsíce letošního roku zvýšil o 1003, celkem jich hlavní město mělo ke konci března 1,325 milionu. Většina nových obyvatel se přistěhovala, metropole ale získala nové občany i přirozeným přírůstkem. Počet narozených lidí v hlavním městě v prvním čtvrtletí převýšil počet zemřelých o 139. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Hlavní město je po Středočeském kraji druhým nejlidnatějším krajem České republiky.

V Praze 4 shořelo po nehodě auto, škoda je milion Kč

Hasiči zasahovali dnes časně ráno v Chodovské ulici v Praze 4 u požáru osobního automobilu, který začal hořet po dopravní nehodě. Oheň podle předběžných odhadů způsobil škodu za milion korun. Vzhledem k tomu, že vozidlo blokovalo tramvajový pás, byly tramvajové linky 11, 14 a noční 96 ukončeny v zastávce Náměstí Bratří Synků. Mezi náměstím a Spořilovem zavedl dopravní podnik v obou směrech náhradní autobusovou dopravu

Většina přírodních koupališť v Praze má dobrou kvalitu vody 

Z přírodních vodních ploch v Praze, které letos kontrolovali hygienici, má zhoršenou kvalitu vody koupaliště Džbán a koupaliště Hostivař. Zbývající rybníky a nádrže mají vodu čistou. Její teplota se zatím nejčastěji pohybuje kolem 15 stupňů Celsia. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města. V metropoli je sedm přírodních koupališť, které podléhají kontrole hygieniků.

Při Noci kostelů se dnes v ČR otevře přes 1100 objektů 

Přes 1100 kostelů a modliteben po celé České republice se v dnešních večerních a nočních hodinách otevře veřejnosti při dalším ročníku Noci kostelů. Původně se akce měla konat 5. června, kvůli pandemii koronaviru se ale uskutečnit nemohla a organizátoři oznámili nový termín po uvolnění opatření proti šíření nákazy. Doznívající opatření se letošního ročníku sice dotknou, přesto je pro návštěvníky sakrálních objektů připraveno na 4000 programů. Řadu z nich bude možné sledovat i díky internetu nebo vysílání TV Noe.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 12.6.2020