Mimořádné jednání zastupitelů ZHMP se opět neslo ve znamení emocí…

Program Covid Praha

Celé dopoledne zastupitelé řešili program COVID Praha, kterým město pomáhá podnikatelům a OSVČ. V něm kontrolní výbor ZHMP, našel chyby. Primátor Hřib řekl, že rada, byla motivována tím, aby vše proběhlo rychle. A že kdyby procesní pravidla neporušila, vše by se protahovalo a pomoc by se zdržela. 

Primátor Zdeněk Hřib

Smetanovo nábřeží

Následovala dlouhotrvající debata o změnách na Smetanově nábřeží. Tu kritizovala jak opozice, tak koaliční Spojené síly pro Prahu. Proti rychlým změnám se ohradil Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu). Následně se se svojí kritikou primátora přidala i radní Hana Kordová – Marvanová (Spojené síly pro Prahu). 

Ani v jedné z věcí (program COVID, Smetanovo nábřeží) k nim nebylo přijato žádné usnesení.

On-line zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na mimořádném zasedání ZHMP:

Praha založila ústav Kreativní Praha, má rozvíjet kulturu 

Pražský magistrát založil tzv. zapsaný ústav Kreativní Praha, který bude mít za úkol rozvíjet a podporovat kulturní, kreativní a vzdělávací činnosti v metropoli. Navazuje na stejnojmenný tříletý projekt městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), který sídlí v městských domech u Staroměstského náměstí. Založení ústavu dnes schválili zastupitelé.

Čakovice dostanou od Prahy peníze na opravu bývalé vlečky 

Radnice v Praze-Čakovicích dostane od magistrátu dotaci 20 milionů korun na rekonstrukci bývalé vlečky do místního cukrovaru a výkupy chybějících pozemků pod ní. Po obnovené železnici má v budoucnu zajíždět vlak S34 až k čakovickému sídlišti. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Bývalou vlečku koupila radnice společně s okolními pozemky zhruba před deseti lety za 16 milionů korun.

Pražští zastupitelé opět bezvýsledně řešili Smetanovo nábřeží 

Pražští zastupitelé na mimořádném jednání opět řešili omezení provozu na Smetanově nábřeží, o kterém se bezvýsledně několik hodin přeli už na minulém zasedání. Opoziční ODS a ANO, které jednání svolaly právě k tomuto tématu, kritizovaly přístup primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) k řešení dopravy v metropoli. Po dvouhodinové diskusi nakonec zastupitelé žádné usnesení nepřijali.

Hřib: Evropská komise potvrdila správnost programu podnikatelům 

Evropská komise (EK) potvrdila správnost převedení evropských peněz původně určených na podporu inovací do programu COVID Praha. Program slouží na podporu pražských podnikatelů postižených pandemií koronaviru. Na jednání zastupitelstva to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Připustil, že při schvalování byla porušena procesní pravidla, neboť bylo nutné podporu schválit rychle. Dnes o tom dlouze diskutovali pražští zastupitelé, část z nich kritizovala proces schvalování i to, komu byly peníze poskytnuty.

Zastupitelé se pohádali kvůli knize pro opozičního zastupitele 

Jednání pražských zastupitelů doprovodila desítky minut trvající hádka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) s opozicí. Vyvolal ji text, který Hřib vepsal jako věnování opozičnímu zastupiteli a poslanci Patriku Nacherovi (ANO) do jeho knihy Konec finančních negramotů v Čechách. Ve věnování mu mimo jiné vytkl podporu návrhu kompenzačního bonusu pro podnikatele postižené koronavirem ve Sněmovně. Zákon Prahu připraví o téměř tři miliardy korun. Nacher se proti primátorovým slovům ohradil a prohlásil, že je arogantní a rozděluje politiky v zastupitelstvu

Pražští zastupitelé rozhodli, že se budou zabývat podobou centra 

Pražští zastupitelé rozhodli, že se budou na dalším jednání příští čtvrtek zabývat budoucí podobou zejména centra města. Využít ke změnám chtějí současnou situaci související s pandemií koronaviru, kdy není centrum přetíženo masovým turismem. Opoziční zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS) navrhl, aby zastupitelé příští čtvrtek projednali deklaraci o podobě centra. Podle dokumentu má magistrát dbát na podobu centra, zabránit zneužívání pohostinnosti Pražanů turisty nebo zajistit, aby se v centru dalo žít, podnikat i relaxovat.

Pražští zastupitelé se sejdou na mimořádném jednání, které si vyžádala opozice

Pražští zastupitelé se sejdou na mimořádném jednání, o jehož svolání požádaly opoziční ODS a ANO. Zastupitelé se budou zabývat částečným omezením provozu na Smetanově nábřeží, o kterém se bezvýsledně přeli již na minulém zasedání. Na programu jednání jsou mimo jiné i ekonomické dopady pandemie koronaviru, rekonstrukce vlečky v Čakovicích nebo vznik institutu Kreativní Praha. Přístup na jednání bude kvůli opatřením proti pandemii covid-19 omezen.

Další zasedání zastupitelů, je naplánováno na 18.6.2020

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/terminy_jednani_zastupitelstva_hl_m/terminovy_kalendar_jednani_2020.html

Autor: TGM, ČTK, Praha.eu, ČR, 12.6.2020