V této době se ve světě v důsledku sociálních nepokojů a řady systémových problémů, rozmáhá hnutí, které cílevědomě ničí a poškozuje různé památky a pamětihodnosti…

Nejčastěji sochy, ale i například obelisky. Tyto události se odehrávají zejména na západ od našich hranic. Právě v těchto dnech došlo k prvnímu nešťastnému incidentu i v našem hlavním městě. Neznámý vandal poškodil sochu Winstona Churchilla na Náměstí Winstona Churchilla v Praze 3 na Žižkově. V předchozích měsících došlo k odstranění sochy maršála Koněva, ale i o tom jsme Vás informovali.

Na soše Winstona Churchilla se objevil pod příjmením Churchill nápis „BYL RASISTA“. Nápis byl již smazán a jiný člověk k soše přiložil i piket s nápisem „Porazil Hitlera“, který doplňoval historickou úlohu Winstona Churchilla.

Nemyslím, že poškozování památek jednou stranou, nebo naopak, jejich spěšná stavba podporovaná zájmovými skupinami na opačné straně, pomůže vyřešit sociální a politické problémy, kdekoliv na světě, jedno zda v Praze, v Londýně, New Yorku, nebo jinde. Problémy se musí řešit prací, vyjednáváním, demokratickým hlasováním a vlastním společenským pokrokem. Vandalismus, proto nepokládám za formu aktivismu.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 13.6.2020