Přinášíme Vám další text o dalším českém podnikateli, obchodníkovi a miliardáři…

Dalším, a třetím nejbohatším Čechem světa, je Karel Komárek, o kterém je tento článek. Průmyslník a miliardář, který se narodil 15. března 1969. Minulý rok byl čtvrtým nejbohatším Čechem, ale díky zvětšení svého majetku, a propadu majetku Andreje Babiše, se vrátil na třetí místo, které již, kdysi měl.

Karel Komárek začal s podnikáním hned po studiích, z kraje 90. let. V roce 1992 si půjčil 300 000 korun, od svého otce a začal obchodovat s armaturami. Tehdy založil firmu M.O.S. Hodonín, a jak uspíval v divokých devadesátých letech, posunul se do plynárenství a energetiky. Ještě předtím, ale pronikl i do cestovního ruchu, když se v roce 2004 stal majoritním vlastníkem CK Fischer. O šest let později se osamostatnil a v roce 2012 se jeho společnost, KKCG, stala stoprocentním vlastníkem největší české loterijní společnosti Sazka. Tak se stal i zakladatelem největší evropské gamingové společnosti SAZKA Group a rozšířil působení Sazky i do zahraničních loterijních společností, jako je Casinos Austria, OPAP v Řecku, nebo italské Lotto. V roce 2013 se poprvé objevil v žebříčku dolarových miliardářů.

V této pozici skoupil v roce 2014 Moravské naftové doly, jeden z mála ropných podniků v České republice a roku 2018 zahájil stavbu obchodního centra na Praze 6 u Bořislavky za 3 miliardy korun. Do kancelářského a obchodního komplexu se mají v roce 2021 nastěhovat kanceláře Sazky, Moravských naftových dolů a KKCG.

Navzdory svému bohatství, které věnuje s pomocí své ženy i na charitu a do nadačních fondů (je mecenášem hudebního festivalu Dvořákova Praha a spolupředseda Mezinárodnímu výboru pro kulturu Kennedyho centra ve Washingtonu), Karel Komárek nechce přestat pracovat. Řekl to i pro časopis Forbes v roce 2016, když prohlásil: „Říct si, že budete dřít do 50 let nebo do prvních 10 milionů korun a pak nebudete dělat nic, to mi přijde jako blbost. Člověk by měl rozumně pracovat až do smrti.“

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 14.6.2020

Psali jsme zde:  

https://www.prazskynoviny.cz/2020/06/07/praha-podnikatele-miliardari-jejich-prazska-aktiva-10/