Senátním kandidátem ODS, TOP 09 a STAN v Praze 5 bude Žantovský

Společným kandidátem ODS, TOP 09 a STAN při podzimních volbách do Senátu v Praze 5 bude ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, někdejší diplomat a blízký spolupracovník prvního polistopadového prezidenta. Senátorem byl už na přelomu tisíciletí. Oficiálně jeho kandidaturu podpoří lídři tří opozičních stran ve středu symbolicky na náměstí Václava Havla u Národního divadla. V tomto senátním obvodu bude křeslo v horní parlamentní komoře obhajovat advokát a předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska, kterého prosazují Piráti, lidovci, Zelení a a Liberálně ekologická strana.

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly finance, naopak Avast rostl

Pražská burza v úvodu týdne oslabila. Index PX klesl o 0,83 procenta na 923,20 bodu. Nedařilo se většině emisí, index táhly dolů především finanční tituly, menší ztráty si připsal i energetický ČEZ. Naopak cenné papíry technologické společnosti Avast či operátora O2 mírně posílily. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Rozpočet Prahy 12 skončil v přebytku, plánován byl schodek

Praha 12 loni hospodařila s příjmy 778,8 milionu a výdaji 654,8 milionu korun. Příjmy dvanácté městské části byly proti původně schválenému rozpočtu vyšší. Naopak asi poloviční oproti upravenému rozpočtu byly výdaje radnice. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který schválila rada městské části. Schválený rozpočet na rok 2019 počítal s příjmy 482,9 milionu a výdaji 955,9 milionu korun.

Praha nechá rekonstruovat vnitroblok na sídlišti Černý Most

Vnitroblok ve Vybíralově ulici na sídlišti Černý Most v Praze 14 bude rekonstruován. Vzniknou tam místa pro vyžití ve volném čase a hřiště, rozšířeny budou chodníky a přibudou parkovací místa. Pražští radní dnes zadali Technické správě komunikací (TSK), aby vytvořila projekt a lokalitu proměnila. Novinářům to dnes po jednání rady řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Proměna vnitrobloku je naplánována na pět let.

Pražští zastupitelé budou řešit prostituci

Piráti na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva navrhnou usnesení, kterým by hlavní město podpořilo pirátskou iniciativu zrušit mezinárodní úmluvu o prostituci z padesátých let. Ta brání možnosti tento fenomén legalizovat a zákonně regulovat. Podle předsedkyně pražského výboru pro sociální politiku Evy Horákové (Piráti) mají Piráti připravený návrh zákonné regulace, ale napřed musí Sněmovna úmluvu zrušit.

Ve škole ve Vinoři se kvůli covidu zatím nebude učit do středy

Základní škola v pražské Vinoři bude kvůli nákaze covid-19, která byla potvrzena u jejího ředitele, zavřena ode dneška nejméně do středy 17. června. V případě, že učitelé testovaní na koronavirus budou mít negativní výsledky, bude pak obnovena výuka prvních až třetích tříd. V opačném případě zůstane škola zavřená. Mateřská škola, která je součástí školy, funguje bez přerušení.Praha rozdělí mezi městské části 101,82 milionu korun z hazardu

Pražský magistrát rozdělí mezi radnice městských částí 101,82 milionu korun

Peníze Praha vybrala od loňského 1. prosince do letošního 31. května na odvodech z loterií a her. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválil magistrátní finanční výbor. Rozdělení peněz musí schválit ještě pražští zastupitelé. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší.

Pražští radní odložili plán podpory družstevního bydlení

Pražská koalice se neshodla na plánu podpory družstevního bydlení s využitím městských pozemků. Po hodinách jednání dnes radní návrh pravidel podpory odložili. Návrh počítá s tím, že by město poskytlo svůj pozemek pro stavbu bytového domu. K tomu by v soutěži našlo soukromého partnera, pravděpodobně stavební družstvo, do kterého by poté vstupovali Pražané. Družstvo by si vzalo dlouhodobý úvěr a po jeho splacení by od magistrátu pozemek koupilo.

Praha 11 má nový rozklikávací rozpočet

Radnice Prahy 11 využívá nově rozklikávací rozpočet v aplikaci CityVizor. Ten lidem umožňuje prohlížet plán hospodaření městské části až na úroveň faktur. Pro Jižní Město je v testovacím režimu spuštěný od tohoto měsíce. Dnes to uvedla mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová.

Praha plánuje vypsat tendr na lavičky a koše
Pražský magistrát vypíše tendr na dodávku laviček v designu, který v roce 2017 vybral v mezinárodní soutěži. Odhadovaná hodnota zakázky je 79,2 milionu korun, o jejím vypsání ještě bude rozhodovat zastupitelstvo. Město připravuje také výměnu dalšího mobiliáře, chce například vyměnit stovky zastávek MHD, které nyní vlastní a provozuje firma JCDecaux.

Praha koupí od státu jeho část tenisového areálu klubu na Letné

Pražský magistrát koupí od státu jeho část pozemku v tenisovém areálu klubu LTC na Letné a sjednotí ji se svým podílem. Pozemek a budova klubovny vyjde město na 78,33 milionu korun. Vyplývá to z dnešního usnesení pražských radních, o němž informoval radní Jan Chabr (TOP 09). Stát zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Tenisový klub LTC vznikl v roce 1904 a v roce 1912 postavil na Letné svou klubovnu, která stojí dodnes.

Praha koupí odsvěcený kostel sv. Šimona a Judy za 99,99 mil. Kč

Hlavní město koupí odsvěcený kostel Šimona a Judy na Starém Městě, který nyní slouží jako koncertní síň pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Památku město koupí za 99,99 milionu korun. O dnešním rozhodnutí vedení města informoval radní Jan Chabr (TOP 09). Vlastníkem kostela je Českomoravská provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří.

Praha začne připravovat návrh rozpočtu na příští rok

Pražský magistrát začne nyní připravovat návrh rozpočtu na příští rok. Ještě v červnu začne sbírat data od městských firem či organizací. O prázdninách začnou radní projednávat své rozpočtové kapitoly. První návrh rozpočtu na rok 2021 bude připraven v září. Vyplývá to z harmonogramu a pravidel sestavování rozpočtu, který dnes schválili pražští radní.

Pražské letiště má potvrzeno obnovení letů do 55 destinací

Pražské letiště má potvrzeno od 17 dopravců obnovené spojení do 55 destinací. Jde přibližně o třetinu loňského provozu. Seznam linek by se měl v následujících týdnech dále rozšiřovat, letiště se chce zaměřit zejména na velká evropská města. Uvedlo to dnes Letiště Praha. Během pandemie koronaviru byla drtivá většina linek zrušena, zůstaly pouze dvě. V současnosti na letišti funguje 17 pravidelných linek, další budou přibývat v následujících dnech a týdnech.

Praha odbahní nádrž Jiviny v Ruzyni za 22 milionů korun

Pražský magistrát nechá odbahnit nádrž Jiviny v Ruzyni. Práce pro město provede firma PAS Natura za 21,66 milionu korun. Nádrž nebyla od svého vzniku v roce 1985 nikdy čištěna. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha naposledy napouštěla obnovený Lítožnický rybník na pomezí Dubče a Běchovic.

Praha nechá vypracovat studii rozvoje Nových Dvorů

Pražský magistrát nechá vypracovat urbanistickou studii oblasti Nových Dvorů na Praze 12, kde by měla v budoucnu vzniknout stejnojmenná stanice metra D. Cílem studie bude zjistit možnou míru využití území. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Na studii bude město spolupracovat s Institutem plánování a rozvoje (IPR), dopravním podnikem (DPP) a radnicemi Prahy 4 a 12.

Ředitelem zemědělského muzea se stal Zdeněk Novák 

Národní zemědělské muzeum nově povede Zdeněk Novák, bývalý státní tajemník na ministerstvu kultury. Do funkce generálního ředitele muzea ho jmenoval ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) na základě výsledků výběrového řízení a počínaje dneškem v pozici vystřídá Milana Jana Půčka, který v ní v květnu skončil po šesti letech na vlastní žádost.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/64/c/5e/3136480_1088916_Prg_24_Rada_2020.pdf

Počet případů koronaviru v ČR přesáhl 10.000, první byly v březnu

Počet případů koronaviru v Česku překročil 10.000. Za neděli přibylo 33 nakažených, dosud se tak nemoc covid-19 prokázala u 10.024 lidí. Vyléčilo se 7226 z nich, tedy zhruba 72 procent, s onemocněním zemřelo 329 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes půlhodinu po půlnoci na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 15.6.2020