Lanovou dráhu z Podbaby do Bohnic pro pražský magistrát zřejmě připraví dopravní podnik (DPP)…

Dnes o tom rozhodli radní, rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelé. Původně projekt začal připravovat investiční odbor magistrátu. Lanovka by mohla být v provozu v roce 2025 a má za úkol zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať. Podle odhadů má lanovka vyjít na 1,5 miliardy korun.

Psali jsme zde:

K záměru by podle schváleného usnesení měla vzniknout ještě technická studie, ve které budou zohledněny i další související záměry, jako je plánovaná tramvajová trať z Podbaby do Suchdola nebo parkovací domy v Bohnicích a v Podbabě. Na stavbu lanovky poté DPP vypíše veřejnou zakázku.

„DPP má za úkol v rámci projektu také připravit architektonickou soutěž,“ řekl po jednání rady náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Soutěž má podle něj určit podobu stanic a sloupů a jejich zasazení do krajiny.

Ing. Adam Scheinherr, MSc., Ph.D. zastupitel, náměstek primátora

Lanovka má sestávat ze tří zastávek, kromě těch na Podbabě a v Bohnicích má být také u zoologické zahrady. Cesta z Bohnic do Dejvic se má lanovkou zkrátit skoro o půl hodiny. Nyní se projekt posuzuje z hlediska dopadů na životní prostředí (EIA) a pořizuje se nutná změna územního plánu.

Lanovka zajistí dopravu do doby, než vznikne tramvajová trať včetně nového mostu přes Vltavu, což může zabrat dlouhou dobu. Stavbě má předcházet trať z Bohnic do Kobylis a mezi Podbabou a areálem České zemědělské univerzity v Suchdole. Následovat má vybudování mostu do Troji a až následně trať do Bohnic.

Zdroj: Ing. arch. Václav Brejška

S plánem stavby lanovky přišlo minulé vedení magistrátu. Tehdejší radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) navrhoval také projekt lanovky od Vltavy na Letnou, z toho však sešlo. V předchozích volebních obdobích se hovořilo mimo jiné o lanovce ze Smíchova na Pankrác, přes Prokopské údolí nebo z Holešovic do Troje. V současné době v Praze funguje pozemní lanovka na Petřín a další je v zoo v Troji.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 15.6.2020