Náměstek primátora Petr Hlubuček má Covid- 19

Včera v průběhu dne jsem se přestal cítit dobře, večer jsem si pak naměřil teplotu 37,8C. Protože jsem se chtěl zachovat správně, zůstal jsem dnes doma a nechal se testovat. Mé obavy se naplnily, před malou chvílí mi byl potvrzen pozitivní test na Covid-19. Náměstek primátora Prahy Hlubuček (STAN) je pozitivní na nemoc covid-19. Nyní je izolován a na pozorování. V pondělí si naměřil zvýšenou teplotu 37,8 stupně a následně vyhledal lékaře a šel na testy. Hygiena bude kontaktovat všechny, kteří se sním setkali. Hlubuček potvrdil informaci na svém facebookovém profilu. Podle informací nyní vedení města řeší, že by měli jít na testy všichni radní, neboť v pondělí spolu s Hlubučkem byli několik hodin na jednání městské rady. Přítomni byli i zástupci opozice. V uplynulých měsících bylo na pražském magistrátu nakaženo několik úředníků.

https://twitter.com/p_hlubucek/status/1272991482664955904

Praha 12 má plán rozvoje do roku 2026 

Praha 12 chce postavit byty pro mladé rodiny s dětmi či osoby v sociální nebo finanční tísni. V plánu jsou i opatření zmírňující důsledky změny klimatu či rozvoj odpadového hospodářství. Vyplývá to ze strategického plánu rozvoje městské části na období 2020 až 2026, který schválila rada Prahy 12. Dokument bude ještě posuzovat modřanské zastupitelstvo.

Analýza: Obce bez Prahy přijdou na daních letos o 26,5 mld. Kč 

Obcím bez Prahy letos kvůli dopadům šíření koronaviru klesnou příjmy ze sdílených daní o 26,5 miliardy korun. Většině obcí by přitom mohly pomoci poměrně vysoké úspory, které mají. Pro 91 procent obcí, tedy 5675, bude totiž odhadovaný pokles objemu sdílených daní nižší než polovina jejich úspor. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy společnosti CRIF.

Radnice Prahy 14 hospodařila loni s přebytkem 132,9 milionu korun

Hospodaření radnice Prahy 14 skončilo v minulém roce přebytkem 132,9 milionu korun. Hospodaření ovlivnily vyšší příjmy, než radnice očekávala. Příjmy byly zhruba 791,1 milionu a výdaje 658,2 milionu korun. Na investice městská část vydala 287,3 milionu. Závěr hospodaření dnes schválili zastupitelé městské části. Na loňský rok schválili zastupitelé rozpočet s příjmy 274,13 milionu a výdaji 374,79 milionu, ten se v průběhu roku měnil podle aktuálního stavu hospodaření.

Praha zvažuje zvýšení cen v některých zónách placeného stání

Pražský magistrát zvažuje zdražení parkování v některých zónách placeného stání. Cílem je mimo jiné zajistit, aby se návštěvníkům centra vyplatilo spíše využívat podzemní garáže než stát na ulici. Parkovné by mělo také reflektovat vytíženost lokality či emise a velikost parkujícího vozidla. Vyplývá to ze strategie rozvoje parkování do roku 2025, kterou dnes projednal magistrátní výbor pro dopravu a který budou schvalovat radní. Ti nedávno odsouhlasili rozšíření systému v Praze 10 a v dalších oblastech již zapojených městských částí.

Praha lepí na lampy štítky s jejím číslem a rovněž QR kódem

Pražský magistrát bude společně se svou firmou Technologie hlavního města Prahy (THMP) připevňovat na lampy nové štítky nejen s jejím číslem, ale rovněž QR kódem. To lidem usnadní nahlašování poruch a zároveň si budou moci najít o konkrétní lampě detailní informace. Nyní jsou v ulicích desítky štítků, do konce roku jich bude minimálně tisícovka. THMP zároveň jedná s hasiči nebo záchrannou službou o dalším využití. Novinářům to dnes řekli radní Jan Chabr (TOP 09), šéf THMP Tomáš Jílek a člen představenstva THMP Libor Fiala. THMP je městská firma.

V programech COVID II a Praha bylo k 5. červnu čerpáno 5,7 mld.Kč

Podnikatelé v programech COVID II a Praha podle aktuální statistiky České národní banky k 5. červnu načerpaly přes 5,7 miliardy korun. V případě programu COVID III ke stejnému datu finanční instituce přijaly přes tisíc žádostí v objemu téměř 11 miliard korun, přičemž byla dosud schválena jedna žádost. Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka srovnání dnešních a údajů z minulého týdne potvrzuje, že v podnikové sféře přetrvává velký hlad pro provozním kapitálu.

Tramvaj do Zdib by se mohla začít stavět v roce 2024

Stavba prodloužení tramvajové trati z pražských Kobylis do středočeských Zdib by mohla začít v roce 2024 a skončit o rok později. Vyplývá to z dokumentace stavby pro posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA). V původním oznámení se hovořilo o začátku stavby v příštím roce. Úsek má měřit necelých 5,5 kilometru a podle dřívějších informací má stát přes dvě miliardy korun, o které se podělí Praha a Středočeský kraj.

Výročí Bílé hory bude připomínkou, ne oslavou, shodují se církve

Letošní 400. výročí bitvy na Bílé hoře připomene srpnová poutní slavnost, výstava, ekumenické setkání a ve výroční den bitvy koncert v katedrále svatého Víta. Koncert pro Bílou horu zamýšlejí organizátoři jako podporu dobré vůle směrem ke smíření a vzájemnému respektu. Bitva z roku 1620 se stala symbolem rozdělení a náboženské a národnostní intolerance. Skončila porážkou českých stavů a na 300 let ovlivnila osud českého státu. Na znamení toho, že místo už nepřináší rozdělení, bude na Bílé hoře vztyčen smírčí kříž.

Pražská záchranná stanice pro zvířata bude mít nový areál

Praha vybuduje pro svou Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy nový areál pro asi 800 zvířat. Stavět by se mělo začít na podzim tohoto roku, hotovo bude v roce 2022. Předpokládaná cena stavby je 173 milionů korun bez DPH. Novinářům to dnes řekl ředitel Lesů hlavního města Ondřej Palička.

V Letňanech by měla vzniknout na území letiště nová městská čtvrť

Na pozemcích stávajícího sportovního letiště v pražských Letňanech by podle plánů skupiny PPF měla vzniknout nová městská čtvrť. Během příštích desetiletí by na ploše měly vyrůst nejprve park, následně i čtvrť s bydlením, obchody a službami či administrativními plochami. Dnes to oznámila PPF, která pozemky vlastní. Stavba by měla začít přibližně za deset až 15 let, odhad výše investic zatím skupina nemá. Vlastníci pozemků ve spolupráci s městem zahájili proces změny využití území.

Praha a Univerzita Karlova založí ústav Kampus Hybernská

Pražský magistrát plánuje spolu s Univerzitou Karlovou (UK) založit organizaci, která převezme Kampus Hybernská, kde funguje kulturní, společenské a vzdělávací centrum. Založení tzv. zapsaného ústavu, v jehož orgánech budou zasedat zástupci obou institucí, v pondělí schválila pražská rada a ve čtvrtek o něm budou hlasovat zastupitelé. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) by se do projektu měly zapojit i další univerzity.

Na nový byt o rozloze 70 m2 vydělává Pražan v průměru 14,2 roku

Obyvatel Prahy by na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vydělával 14,2 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. Vyplývá to ze studie developerské společnost Central Group, jejíž výsledky dnes zveřejnila na tiskové konferenci. Jde o údaje na konci prvního čtvrtletí. Z porovnávaných měst v regionu je to nejvíce. Před rokem to bylo 14,6 roku. Na konci třetího čtvrtletí 2014, od kdy developer údaje eviduje, to bylo necelých deset let.

Analýza: V Praze je nejvíce připravovaných bytů v páté části

V Praze mají developeři největší počet připravovaných bytů v páté městské části, jde o 22,5 procenta z celkového počtu 115.890 bytů. Následují Praha 9 (19,2 procenta) a Praha 4 (14,9 procenta). V těchto částech se nachází velké množství průmyslových areálů a rozvojových ploch, takzvaných brownfieldů. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Central Group, kterou dnes představila na tiskové konferenci.

Představenstvo DPP neprojednalo analýzu k Nádraží Holešovice

Vedení pražského dopravního podniku (DPP) dnes neprojednalo analýzu variant rozvoje stanice metra Nádraží Holešovice, kterou si podnik nechal zpracovat firmou Ernst & Young. Vedoucí odboru komunikace podniku Daniel Šabík řekl, že analýza je zatím neúplná, musí se dopracovat a projednat s vedením města. V minulých dnech se v médiích objevily informace o tom, že analýza zpochybňuje výhodnost připravovaného podniku, který DPP připravuje s firmou Nové Holešovice Development ovládanou skupinou Karlín Group.

V pražské MHD v létě prodlouží intervaly a omezí některé linky

V pražské MHD budou o letních prázdninách prodlouženy intervaly, omezen bude provoz některých linek a nepojedou školní autobusy. Prázdninový provoz začne od soboty 27. června a potrvá do konce prázdnin 31. srpna. Na dotaz to sdělil Filip Drápal, mluvčí městské organizace Ropid, která organizuje pražskou MHD.

Demonstrace hnutí Anticovid, které chce

Demonstrace hnutí Anticovid, které chce vyzvat vládu k demisi. Vystoupí také proti provozu továrny na výrobu vakcín v Kostelci nad Černými lesy, jejíž provoz i zahájení provozu hodlá hnutí blokovat a zastavit. Dále požaduje okamžité zastavení všech legislativních procesů vedoucích k opětovnému vypuknutí pandemie na podzim a posílení pravomocí ministra zdravotnictví. Praha – 15:00, Místo: Malostranské náměstí, Praha 1, před Poslaneckou sněmovnou

Starostové přijedou do Prahy podpořit kompenzace pro obce

Starostové obcí, zástupci krajů a Prahy či někteří opoziční zákonodárci se dnes po poledni sejdou na pražském Malostranském náměstí. Na shromáždění chtějí před zahájením schůze Poslanecké sněmovny podpořit pozměňovací návrh Senátu k vládnímu daňovému balíčku, podle něhož by obce dostaly ze státního rozpočtu jako kompenzaci za propad daňových příjmů částku 1200 korun na obyvatele. Obcím a krajům klesají příjmy ze sdílených daní, protože vláda z nich vyplácí příspěvek podnikatelům postiženým dopady epidemie koronaviru. Kabinet předložil svůj vlastní návrh, který je totožný, ale k němu se Sněmovna může dostat nejdříve až v následujícím týdnu. Dnešní akci svolalo Sdružení místních samospráv, Spolek pro obnovu venkova a Svaz měst a obcí.

Soud se podruhé pokusí o zahájení kauzy sportovních dotací

Pražský městský soud se dnes napodruhé pokusí zahájit projednávání kauzy sportovních dotací. V pondělí nemohl přikročit ke čtení obžaloby, protože se nedostavila jedna z obžalovaných – bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, pod kterou rozdílení dotací spadalo. V případu čelí obvinění bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta i obě zmíněné organizace.

U soudu začne spor se správcem Viktoriagruppe o naftu

Pražský městský soud se dnes bude zabývat sporem insolvenčního správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllena a Správou státních hmotných rezerv (SSHR) o naftu, kterou měla ČR uskladněnou ve skladu firmy v bavorském Kraillingu. Möllen se žalobou domáhá vydání paliva za miliardu korun, již v předžalobní výzvě uváděl, že nafta patří jemu jako správci. ČR to odmítá.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 16.6.2020