Za pokus o vraždu na Floře uložil soud nepodmíněný trest 12 let

Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře uložil dnes Městský soud v Praze třiadvacetiletému studentu práv Josefu Tomanovi 12 let vězení. Poškozenému přiznal finanční odškodnění 184.392 korun, Všeobecné zdravotní pojišťovně pak 50.823 korun. Zbytku odškodnění se může poškozený domáhat v občansko-právním řízení. Rozsudek není pravomocný, obhajoba na místě podala odvolání.

Rekonstrukce Koněvovy ulice v Praze začne koncem června

Koncem června začne kompletní rekonstrukce Koněvovy ulice na pražském Žižkově. Informovala o tom městská Technická správa komunikací (TSK). Práce provede za 118,5 milionu korun firma Strabag a potrvají do konce příštího roku. Kromě oprav silnice i chodníků by měly v ulici přibýt přechody či nová autobusová zastávka. Auta budou zřejmě moci ulicí projet ve směru do centra, z centra bude nutné ji objet. Podle místostarosty Prahy 3 Ondřeje Ruta (Zelení) bude několik měsíců uzavřena úplně, což přinese dopravní problémy.

Pražská burza dnes obrátila směr a klesla o 1,37 procenta

Pražská burza dnes smazala víc než polovinu svého úterního přírůstku. Index PX stoupl o 1,37 procenta na 933,41 bodu. Ztrácely akcie bank i pojišťovny VIG. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně posílila k euru, lehce ztratila vůči dolaru.

Řidiče v Praze čekají v létě skoro dvě desítky uzavírek

Řidiče v hlavním městě čekají v létě skoro dvě desítky uzavírek. Technická správa komunikací (TSK) bude opravovat mimo jiné Koněvovu a Chodovskou ulici, na Karlově náměstí nebo na Jižní spojce. Opraven bude také most přes železniční trať ve Wilsonově ulici na severojižní magistrále nebo spodní část mostu Barikádníků na pravém břehu Vltavy. Pokračovat bude oprava tramvajové trati a vozovky v Nádražní na Smíchově nebo rekonstrukce Modřanské a Vysočanské.

Rekonstrukce školy v Modřanech bude dražší než se plánovalo

Další etapa rekonstrukce základní školy T. G. Masaryka v Modřanské ulici v Praze 12 bude stát 13,7 milionu korun, tedy asi o půl milionu více než bylo plánováno. Ve škole bude nová knihovna, školní klub, schodiště a výtah. Nové prostory budou v provozu od září. Řeší se i zatékání dešťových vod do suterénu, které poškozuje základy budovy. Na dotaz to dnes uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Náměstek primátora má covid, vedení Prahy musí do karantény

Kvůli pozitivnímu testu náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) na covid-19 musí do dvoutýdenní karantény celé vedení hlavního města i desítky dalších lidí, s nimiž nakažený politik přišel v posledních dnech do kontaktu. Testům se ještě dnes podrobili účastníci pondělního jednání městské rady – politici i úředníci. Na testy jdou také pražští hasiči, s nimiž se náměstek minulý týden setkal při své návštěvě několika stanic dobrovolných jednotek. Událost ovlivnila i jednání Poslanecké sněmovny, v níž se v úterý pohyboval jeden z pražských radních. Magistrát nechá večer vydezinfikovat prostory své hlavní budovy na Mariánském náměstí.

Na Vltavě u Štvanice byly otevřeny zmodernizované plavební rejdy

Na řece Vltavě u plavební komory Praha-Štvanice dnes byla slavnostně dokončena modernizace tamních rejd pro proplouvající lodě. U komory zároveň byla vytvořena nová čekací stání. Stavba by měla zajistit bezpečnější proplouvání a stání pro lodě na této části Vltavy, uvedl při otevření ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Modernizace stála 132 milionů korun.

O2 spustila v části Prahy a Kolína rychlou síť 5G

Společnost O2 spustila v části Prahy a Kolína mobilní síť 5G. Během léta bude dostupná pro 15 procent obyvatel hlavního města. Oproti stávající technologii LTE umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení. Uvedli to zástupci společnosti na dnešní tiskové konferenci.

Respirátory z ČVUT získaly evropskou certifikaci

Respirátor RP95-M vyvinutý v Česku během koronavirové krize získal evropskou certifikaci. Podle tvůrců mu to otevře dveře k evropským i světovým trhům. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ČVUT a firmy Cardam to oznámili na dnešní tiskové konferenci.

V Sixtově domě na Starém Městě našli památkáři gotické malby  

Částečně dochované gotické malby objevili památkáři v Sixtově domě u Staroměstského náměstí v Praze. Nejzajímavější je podle nich vyobrazení svatého Kryštofa nesoucího malého Krista. Vznik malby datují do konce 13. či začátku 14. století. V souboru několika domů, jehož nejstarší části pocházejí z 12. a 13. století, našli i další doklady jeho středověké podoby, především pozůstatky průčelí s velkými okny. Dnes o tom informovala Andrea Holasová z pražského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Dlouho opuštěné domy se přestavují na hotel.

Zeman: Posprejování Churchillovy sochy mě velmi urazilo

Posprejování sochy bývalého britského ministerského předsedy Winstona Churchilla v Praze 3 prezidenta Miloše Zemana velmi urazilo. Uvítal by, kdyby se podobné činy více trestaly, například veřejně prospěšnými pracemi. Vyzdvihl Churchillovu zásluhu na zachování národní identity Čechů. Zeman to dnes řekl na Pražském hradě při jmenování nových předsedů krajských soudů.

Praha 14 hospodařila v prvním čtvrtletí se schodkem 8,1 mil. Kč

Radnice Prahy 14 hospodařila v prvním čtvrtletí letošního roku se schodkem zhruba 8,1 milionu korun. Příjmy dosáhly 79,97 milionu a výdaje téměř 88,1 milionu. Na investice radnice dosud dala 1,37 milionu. Vyplývá to z průběžné správy hospodaření radnice, kterou projednali zastupitelé městské části. Praha 14 má na letošek schválen rozpočet s příjmy 320,12 milionu a výdaji 518,7 milionu korun. Rozdíl pokryje například z peněz od hlavního města. Na investice je plánováno 178,4 milionu.

Praha vydezinfikuje kvůli koronaviru prostory v budově magistrátu

Pražský magistrát nechá vydezinfikovat prostory své hlavní budovy na Mariánském náměstí. Důvodem je onemocnění covid-19 prokázané u náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN). Všichni účastníci pondělního zasedání městské rady budou dnes testováni na koronavirus. Na dotaz to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Hlubuček měl pozitivní test na covid-19 v úterý. V karanténě jsou nyní všichni účastníci pondělního jednání včetně opozice či úředníků.

Nákaza pražského politika koronavirem ovlivnila schůzi Sněmovny

Pozitivní test náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) na koronavirus ovlivnil dnešní jednání Sněmovny. Její předseda Radek Vondráček (ANO) poslancům řekl, že jeden z pražských radních byl v úterý v sídle dolní komory a v kontaktu s některými jejími členy. Požádal proto poslance, aby všichni používali roušky, a to zejména u řečniště. Vondráček svolal kvůli záležitosti na 13:00 grémium Sněmovny. V karanténě jsou nyní dva poslanci a pražští zastupitelé, Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha Sobě) a Patrik Nacher (ANO), kteří byli v pondělí společně s Hlubučkem na jednání městské rady.

Praha ve spolupráci se státem připraví studii pozemků v Letňanech

Pražský magistrát plánuje ve spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vytvořit studii městských a státních pozemků u metra Letňany. Na jejím základě má být rozhodnuto o tom, jaká zástavba by tam měla v budoucnu vzniknout a může posloužit jako podklad pro případné směny pozemků. O pozemky magistrát a stát vedou spor, premiér Andrej Babiš (ANO) tam chce postavit areál pro úředníky.

Přívoz v pražské Troji kvůli velké vodě nejezdí

Přívoz mezi Císařským ostrovem a Trojou nejezdí, provoz byl dnes dopoledne zastaven kvůli vysokému stavu vody ve Vltavě. Předpoklad obnovení je podle webu Pražské integrované dopravy (PID) v úterý 23. června. Přívoz označený jako P8 nahrazuje lávku, která se na začátku prosince 2017 zřítila do Vltavy.

Poslankyně Němcová bude kandidovat do Senátu v Praze 1

Společnou kandidátkou ODS, TOP 09 a hnutí STAN do Senátu v Praze 1 bude poslankyně a dlouholetá členka občanských demokratů Miroslava Němcová. Zástupci stran to oznámili na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Němcová bude patřit mezi vyzyvatele současného senátora a bývalého rektora Karlovy univerzity Václava Hampla, který se o znovuzvolení uchází s podporou KDU-ČSL a Zelených, hnutí Senátor 21 a sdružení Praha Sobě. Piráti v centru Prahy nasadí zastupitele Roberta Veverku, který usiluje o legalizaci konopí.

V domově pro válečné veterány v Praze se objevil koronavirus

V Domově Vlčí mák, který spadá pod Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v Praze Střešovicích a poskytuje péči mimo jiné válečným veteránům, byly zhruba dvě desítky lidí nakaženy koronavirem. Nakažení klienti jsou v izolaci na klinice infekčních nemocí a zaměstnanci se léčí doma. Preventivně byly zakázány návštěvy v pavilonu B, kde jsou sociální lůžka Domova Vlčí mák.

Policie odložila oznámení na Novotného kvůli pomníku vlasovcům

Starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se tím, že v ruské televizi expresivně mluvil o záměru vybudovat památník vlasovcům, nedopustil trestného činu. Na dotaz to sdělil státní zástupce Radek Kytnar. Policie se proto podle něj případem, který prošetřovala na základě trestního oznámení advokáta Jiřího Vyvadila, nebude nadále zabývat.

V úterý přibylo v ČR 47 případů, aktuálně je 2420 lidí s covidem

V Česku v úterý přibylo 47 nových případů koronaviru, denní přírůstek se tři dny drží pod padesátkou. Od začátku epidemie bylo dosud zaznamenáno 10.112 případů. Z nemoci covid-19 způsobované koronavirem se vyléčilo 7360 lidí, zemřelých nakažených je 332. Aktuálně je tak v Česku 2420 nemocných. U většiny má choroba mírný průběh. V nemocnicích je nyní 131 pacientů, v těžkém stavu je deset z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

Náměstek pražského primátora Hlubuček je nakažen nemocí covid-19

Náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN) je pozitivní na nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Nyní je izolován a na pozorování. V pondělí si naměřil zvýšenou teplotu 37,8 stupně a následně vyhledal lékaře a šel na testy. Hygiena bude kontaktovat všechny, kteří se s ním setkali. Hlubuček potvrdil informaci v úterý večer na svém facebookovém profilu. Hlubuček se v pondělí účastnil několikahodinového jednání městské rady. Nyní vedení města řeší, že by dnes měli jít všichni na testy.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 17.6.2020