Pražská burza opět klesla, ztratily téměř všechny tituly

Pražská burza dnes prohloubila středeční ztrátu, když index PX klesl o dalších 0,55 procenta na 928,28 bodu. Ztratily téměř všechny tituly, rostly jen akcie výrobce antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila vůči euru i dolaru.

Signál v metru je nově na Palmovce, Staroměstské a Florenci

Vysokorychlostním mobilním signálem jsou ode dneška pokryty další tři stanice metra a okolní tunely. Jsou to Staroměstská na lince A a Palmovka a Florenc na lince B. Informoval o tom pražský dopravní podnik (DPP). Celkem je podle podniku pokryto 25 z 61 stanic, příští týden se signál rozšíří do stanice Malostranská a v první polovině července do dalších stanic. S pokrýváním metra LTE signálem začalo konsorcium mobilních operátorů po dohodě s DPP v roce 2018.

Na šéfa Městského soudu v Praze doporučila komise Pokornou

Dnešní výběrové řízení na předsedu Městského soudu v Praze nejúspěšněji absolvovala dosavadní šéfka Obvodního soudu pro Prahu 10 Jaroslava Pokorná. Výběrová komise ji proto doporučí ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) jako nejvhodnějšího kandidáta. Současnému předsedovi soudu Liboru Vávrovi skončí sedmiletý mandát k 1. říjnu letošního roku.

Kvalita vody v pražských přírodních koupalištích se nezhoršila

Zhoršenou kvalitu vody mají pražská přírodní koupaliště Džbán a Hostivař. Ve zbývajících rybnících a nádržích je voda čistá. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města. V metropoli je sedm přírodních koupališť, která podléhají kontrole hygieniků.

Policie zadržela gang zlodějů, který ukradl věci za 700.000 korun

Policisté zadrželi sedmičlennou skupinu zlodějů, kteří od února ukradli v Praze a středních Čechách věci za více než 700.000 korun. Kvůli tomu, že kradli v době nouzového stavu, jim hrozí až osm let vězení. Dva z nich skončili ve vazbě. Dnes o tom informovala mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Policie také hledá majitele ukradených věcí.

Praha 6 chce v projektu Aktivní město rozdělit pět milionů

Praha 6 chce v projektu Aktivní město rozdělit pět milionů korun. Schválili to radní městské části, zastupitelé by měli věc projednávat 25. června. Cílem projektu je podle důvodové zprávy k usnesení finančně podpořit aktivní trávení volného času dětí a mládeže a přispět na činnost subjektům, které takové aktivity nabízejí. Do projektu byla městská část zapojená i v minulých letech.

Primátor Hřib má negativní test na covid-19, zůstává v karanténě 

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní test na covid-19. Negativní test má také jeho náměstek Petr Hlaváček (TOP 09) a opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Všichni jsou nadále v karanténě. Nakazit se mohli v pondělí na jednání městské rady od primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), který měl pozitivní test. V karanténě je všech 11 pražských radních a další politici a musela do ní rovněž část úředníků magistrátu. Karanténa se týká desítek lidí.

Na Malostranském náměstí se dnes otevřely farmářské trhy

Na pražském Malostranském náměstí dnes začaly fungovat farmářské trhy, které provozuje místní spolek Malá fronta. Znovu by se měly konat příští týden a pak zřejmě čtyřikrát v červenci a srpnu. Spolek by rád trhy v budoucnu pořádal pravidelně jednou týdně, už na podzim by však mohla začít plánovaná rekonstrukce náměstí.

Praha má koncepci nakládání s kaly z odpadních vod

Městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) připravila koncepci nakládání s kaly, které vznikají při čištění odpadních vod. Nyní ji bude schvalovat hlavní město, následně by se na základě zvolené varianty měl připravit projekt nového řešení. Dnes to řekl předseda představenstva PVS Pavel Válek. Dosud se kaly využívají jako hnojivo v zemědělství, to ale zřejmě v budoucnu kvůli přísnějším pravidlům již nebude možné.

Pražská policie nasadí příští týden do provozu 20 elektromobilů

Pražská policie nasadí od příštího týdne do provozu 20 z celkem 38 nových elektromobilů Hyundai. Sloužit budou k hlídkové činnosti po celém městě. Dojezd auta je přes 300 kilometrů. Pořízení jednoho automobilu stálo přes 700.000 korun. Zmíněná dvacítka aut je již plně vybavena včetně policejních polepů. Zbylých 18 vozů bude policii dodáno do konce června. Novinářům to dnes řekl ředitel pražské policie Tomáš Lerch.

Hygienička: V Praze jsou nové případy v každé městské části 

Nové případy covidu-19 jsou v každé městské části Prahy. Podle pověřené hlavní hygieničky Jarmily Rážové dochází ke komunitnímu šíření viru, ale jsou i lokální ohniska s desítkami nakažených, řekla dnes novinářům. Podle dat Hygienické stanice Hlavního města Prahy bylo do středečních 18:00 v Praze 2248 pozitivně testovaných, za poslední týden podle Rážové průměrně 15 nových za den.

Poslanec a pražský zastupitel Nacher má negativní test na covid

Poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (za ANO) má negativní test na koronavirus. Oznámil to dnes pro PrazskyNoviny.cz. Uvedl také, že zůstává v karanténě. Nakazit se mohl od náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), se kterým se v pondělí setkal na jednání městské rady.

Poslanec a pražský zastupitel Čižinský má negativní test na covid

Poslanec a pražský zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha Sobě) má negativní test na koronavirus. Oznámil to dnes na twitteru. Uvedl také, že zůstává v karanténě. Nakazit se mohl od náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), se kterým se v pondělí setkal na jednání městské rady. Na jednání byl i další poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). Sdělil, že výsledek testu zatím nemá.

Metrostavu loni stoupl zisk o 69 pct na 614 mil., tržby o 24 pct

Stavební firmě Metrostav loni vzrostl čistý zisk meziročně o 69 procent na 614,1 milionu korun. Tržby jí stouply o 23,8 procenta na 26,61 miliardy korun.Příčinou růstu byl podle něj především celoevropský rozmach stavebnictví. Zhruba 30 procent tržeb Metrostav loni vytvořil na zahraničních trzích.

Paliva v Praze od minulého týdne opět zdražila

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu opět zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se prodává v průměru za 27,75 Kč, před týdnem byl o 18 haléřů levnější. Nafta zdražila o 16 haléřů, za litr řidiči dají průměrně 27,57 Kč. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, zůstávají paliva v Praze dál nejdražší z celého Česka.

Náměstek primátora má covid, vedení Prahy musí do karantény

Kvůli pozitivnímu testu náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) na covid-19 musí do dvoutýdenní karantény celé vedení hlavního města i desítky dalších lidí, s nimiž nakažený politik přišel v posledních dnech do kontaktu. Testům se ještě podrobili účastníci pondělního jednání městské rady – politici i úředníci. Na testy jdou také pražští hasiči, s nimiž se náměstek minulý týden setkal při návštěvě několika stanic dobrovolných jednotek. Událost ovlivnila i jednání Poslanecké sněmovny, v níž se v úterý pohyboval jeden z pražských radních. Kvůli situaci vedení Prahy rozhodlo odložit čtvrteční jednání zastupitelů.

British Airways obnoví od července lety z Prahy do Londýna

Letecká společnost British Airways obnoví od 1. července pravidelnou linku z Prahy do Londýna na letiště Heathrow. Na twitteru to oznámilo Letiště Praha. Půjde o třetí linku z Prahy do britského hlavního města, ještě v červnu tam chtějí začít létat ČSA a Ryanair. Londýn byl před koronavirovou krizí nevyhledávanější destinací z Prahy, létalo tam devět linek.

Hospodaření Prahy 15 v roce 2019 skončilo v přebytku

Praha 15 loni hospodařila s příjmy 365,5 milionu a výdaji 328,7 milionu korun po konsolidaci. Přebytek 36,8 milionu způsobilo nevyčerpání investičních dotací. Příjmy i výdaje patnácté městské části byly proti upravenému rozpočtu nižší. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který schválila rada městské části.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 18.6.2020