V Praze za týden přibylo 98 případů covidu, patří mezi ohniska

V Praze v uplynulém týdnu přibylo 98 nemocných covidem-19. K dnešním 18:00 hygienici v hlavním městě evidují 2271 případů nemoci. Vyléčilo se 1472 lidí, od minulého pátku se počet uzdravených zvýšil o 41. Úmrtí zůstalo 92. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Nynější nárůst byl vyšší než o týden dřív, kdy nových případů přibylo 60. Prahu hygienici řadí mezi ohniska nemoci v Česku.

V historickém centru Prahy budou nahrazeny bezpečnostní betonové zátarasy za estetičtější žulové kvádry

V první vlně bude takto na Staroměstské náměstí umístěno 32 žulových kvádrů. Kamenné kvádry totiž nenarušují historický vzhled centra města. 

Lípy na Václavském náměstí se kácet nebudou, magistrát ustoupil 

Pražský magistrát při rekonstrukci spodní části Václavského náměstí nepokácí lípy, které měly podle původního plánu nahradit nové vzrostlé stromy. Ustoupil tlaku spolku, který podal proti kácení námitku tzv. systémové podjatosti.

Praha vypsala zakázku na výměnu oken kolem ulice V Holešovičkách

Pražský magistrát vypsal veřejnou zakázku na firmu, která jako protihlukové opatření vymění okna na desítkách budov v oblasti kolem frekventované ulice V Holešovičkách. Odhadovaná hodnota zakázky je 43,5 milionu korun bez DPH. V minulosti město nechalo vyměnit okna na více než 70 budovách kolem silnice

V Praze jezdí více cyklistů, město investuje do infrastruktury

Počet cyklistů v pražských ulicích od března zhruba do poloviny června meziročně stoupl o 39 procent. Důvodem jsou vedle vyhlášení nouzového stavu i vyšší investice města do cyklistické infrastruktury. Letos to bude až 170 milionů korun.

Všechny testy na covid-19 jsou negativní

V institucích není nutné přijímat další opatření Na onemocnění covid-19 se již nechalo testovat všech 50 osob navázaných na pondělní jednání Rady hlavního města Prahy. Všech 50 lidí má negativní test, přesto u nich trvá povinnost setrvat v domácí karanténě do 29. 6. Magistrát ani jiné instituce nemusí díky výsledkům přijímat další opatření.

Britské easyJet obnoví v červenci několik linek do Prahy

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet obnoví během července několik linek z Prahy. Létat budou do Amsterdamu, Manchesteru, Edinburghu a Milána. Později by měly přibýt i další destinace v Evropě. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Letiště má v současnosti potvrzeno obnovení letů do přibližně 60 destinací.

Dopravu v Praze v sobotu omezí spanilá jízda na Vespách

Dopravu na některých místech Prahy v sobotu omezí spanilá jízda majitelů skútrů značky Vespa. Vyjedou v 11:00 od své klubovny v ulici U Papírny a pojedou přes Holešovice, Staré i Nové Město, Smíchov a Letnou na Žižkov, kde svou jízdu ukončí. S dočasným omezením doprava v místech, kudy motoristé projedou, by lidé měli počítat do 14:00.

Telefonní budky příští rok skončí, stát je nebude dotovat

Veřejné telefonní budky by měly v příštím roce skončit. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1150 budek. Vyplývá to z monitorovací zprávy ČTÚ.

Dvacetiletý makléř se přiznal k vraždě bezdomovce ve Vršovicích

Dvacetiletý Ondřej Kos se dnes u pražského městského soudu přiznal k tomu, že loni v říjnu ubodal bezdomovce v pražských Vršovicích. Před činem údajně pil, vzal si také antidepresiva. Za trýznivou vraždu hrozí realitnímu makléři až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Hlavní líčení bude pokračovat v červenci.

Praha vypsala tendr na dostavbu vyhořelého Průmyslového paláce

Pražský magistrát vypsal veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou téměř dvě miliardy korun na dostavbu levého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. Informoval o tom mluvčí Prahy Vít Hofman. Firmu chce město vybrat do konce roku. Magistrát už jednou zakázku vypsal, ale současné vedení magistrátu ji loni zrušilo. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

V Podolí vyrostlo ruské kolo, radnice se tím bude zabývat

Vedle plaveckého stadionu v pražském Podolí tento týden vyrostlo ruské kolo. Podle mluvčího radnice Prahy 4 Jiřího Bigase se bude atrakcí kvůli negativním reakcím místních zabývat stavební úřad. V minulosti se jednalo o možnosti stavby ruského kola na smíchovské náplavce. Tehdy s tím souhlasila radnice Prahy 5, ale proti se postavilo vedení magistrátu a památkáři.

Opera v Šárce patří k nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším kulturním akcím v Praze 6

Letos poprvé po 16 letech se operní představení pod širým nebem konat nebude. Další představení se plánuje 4. září 2021. Praha 6 chtěla v letošním roce divákům znovu nabídnout operu Don Giovanni, kterou loni v září narušily dešťové přeháňky. Plány jí překazilo období koronavirové epidemie a nejasný výhled na nadcházející měsíce.

PRAHA: Rada hl.m. Praha & část zastupitelů jsou v karanténě

Magistrát v tiskové zprávě uvedl, že ve středu test absolvovalo 34 z 50 lidí a ve čtvrtek bylo otestováno dalších 14 lidí. „Nyní nemáme výsledky pouze od čtyř lidí. Všech ostatních 46 osob má negativní výsledky na onemocnění covid-19,“ uvedl ve čtvrtek po 19:00 mluvčí města Vít Hofman.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 19.6.2020