Radní hlavního města Prahy Milena Johnová (Praha sobě) si pustila ústa na špacír a v tiskové zprávě naprosto nehorázně kritizuje vedení Prahy 1 kvůli tomu, že se rozhodlo ponechat si Nemocnici Na Františku (NNF) ve své správě…

radní & zastupitelka Milena Johnová

Její slova jsou vrcholem demagogie a drzosti

„Tyto nahodilé kroky jsou hazardováním s nemocnicí. Připadá mi, že si Praha 1 bere zaměstnance a pacienty jako rukojmí,“napsala mimo dalších „perel“ Johnová. Nevím, jestli se mám smát, brečet, nebo vztekat. Nejlépe asi bude, když vykradu sama sebe a ocituji část svého blogu, který jsem zde na téma Nemocnice Na Františku napsala v lednu letošního roku:

Ve stručnosti jen připomenu, že dnes již bývalé vedení Prahy 1 v čele se starostou Pavlem Čižinským (samozřejmě také Praha sobě) se chtělo nemocnice zbavit a zdarma ji převést na hlavní město, což by vzhledem k tomu, že byly v minulosti z peněz občanů Prahy 1 do zařízení investovány více než 2 miliardy korun, byla skutečná nehoráznost. Naštěstí se tato podivná transakce, díky neschopnosti magistrátní radní Johnové, nepovedla dokončit. Johnová prosazovala zřízení tzv. Metropolitní nemocnice. Do médií říkala vzletná slova o tom, že se Nemocnice Na Františku stane páteří pražského zdravotnictví (což je vzhledem k počtu lůžek i dalším okolnostem naprostý nesmysl). Kromě těchto slov ale zvládla představit jen naprosto vágní plány. Za rok nebyla schopna předložit strategický plán rozvoje nemocnice. Podle harmonogramu slíbila, že do října minulého roku udělá zásadní opatření, aby nemocnice mohla přejít do rukou hlavního města, ale nezvládla ani zařídit revokaci usnesení Rady hlavního města, ani předložit důvodové zprávy, analýzy atd. Nebyla navíc schopna přesvědčit Prahu 1 (kromě svých spojenců), že tato transakce je správná.

Právě kvůli naprosté neschopnosti radní Johnové k převodu nikdy nedošlo, jen se utratilo několik desítek milion korun za různé studie. Mimochodem můžeme jen spekulovat, jestli hlavním důvodem snahy o zmíněný převod nebyl tlak starosty Prahy 7 Jana Čižinského (samozřejmě rovněž Praha sobě), aby se jeho městská část, jejíž obyvatelé tvoří velkou část pacientů, vyhnula přispívání do rozpočtu nemocnice.

V každém případě, nové vedení Prahy 1 rozhodlo, že nemocnice zůstane její příspěvkovou organizací. A logicky požaduje od magistrátu finanční pomoc, protože NNF zdaleka neslouží jen občanům Prahy 1. Nutnost financování z více zdrojů potvrzuje i Memorandum o spolupráci, které Rada HMP schválila svým usnesením ze dne 30. 1. 2018.

Praha 1 již zároveň deklarovala, že je připravena začlenit NNF do metropolitní sítě zdravotnických zařízení a koordinovat veškeré další kroky s magistrátem. Odezva je však zatím taková, že Praha 1 resp. NNF nedostala dosud kompenzaci ani za své nasazení v rámci pandemie koronaviru, kdy byla v nemocnici zřízena Koronavirová expektační stanice. Peníze však nedorazily, stejně jako se zatím magistrát i přes opakovanou žádost nevyjádřil k žádosti o příspěvek na provoz nemocnice. Je to bezprecedentní situace, kdy jsou kvůli politikaření Praha sobě trestáni zaměstnanci skvělé nemocnice i její pacienti. Je to neuvěřitelné, nezodpovědné a současně mimořádně hloupé.

Autor: Jaroslava Janderová, Praha, ČR, 20.6.2020

Zdroj:

https://janderova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=753285

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_1_opet_zada_magistrat_o_penize_pro.html