Přinášíme Vám další text o dalším českém podnikateli, obchodníkovi a miliardáři…

Petr Kellner – nejbohatší z nejbohatších

Petr Kellner, nejbohatší z Čechů. Kellner je s naprostým odstupem dominant žebříčku českých miliardářů, jehož jmění roste rychleji, než je vůbec objem jmění celé řady jiných miliardářů. Šedá eminence, vlivný magnát, ambiciózní podnikatel, štědrý filantrop rozvoje vzdělanosti, muž s vlivem na mnohé vrstvy a s nepředstavitelným majetkem. Jeho jmění reprezentuje zhruba 6,5% HDP České republiky, podle čísel z roku 2019. A není jen mezi nejbohatšími Čechy. Drží pozici 88. nejbohatšího miliardáře světa a hodnota jeho majetku dosahuje celkem 350 miliard Kč, a pro srovnání, minulý rok byla 310 miliard Kč. Zvýšila se tedy zhruba o tolik, co představuje majetek 19 „nejchudších“ miliardářů na seznamu Forbes pro Českou republiku. Pochopitelně, není jasné, jak moc se do majetku promítne koronavirová krize.

Petr Kellner je pravděpodobně nejúspěšnějším podnikatelem a investorem v oblasti privatizace z 90. let. Málokdo dokázal, tak efektivně a všestranně zužitkovat ekonomickou transformaci jako právě on. Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě. Tento českolipský rodák však své mládí prožil v Liberci, kde vystudoval Střední ekonomickou školu, a později, v roce 1982, se přesunul na Vysokou ekonomickou školu v Praze, na níž absolvoval obor ekonomika průmyslu. Petr Kellner začínal v Strojimport Praha, podniku zahraničního obchodu, kde pracoval jako referent a byl i produkčním ve Filmovém studiu Barrandov. Zahrál si i ve filmu Čas sluhů.

Do podnikání se vložil v roce 1991, kdy s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem založil investiční společnost PPF (První privatizační fond) v Teplicích, dnes sídlící v Nizozemsku. Kapitál pro participaci na kupónové privatizaci poskytla společnost Sklo Union, jejíž majitelé získali pozici v představenstvu PPF. Podpora dosáhla výše 40 miliónů Kč. Roku 1996 přistoupila vláda České republiky k privatizaci České pojišťovny. Tím se PPF otevřela cesta k triumfálnímu úspěchu. Privatizace a transformace byla svěřena do rukou PPF z rozhodnutí tehdejších akcionářů za účasti vlády ČR. V roce 2008 se Česká pojišťovna stala součástí společného holdingu PPF a pojišťovny Generali, do jejíhož představenstva byl Kellner zvolen. PPF z této pozice velké investiční společnosti rozšířila svoji působnost do mnoha zemí světa, včetně Slovenska, USA, Německa, Číny nebo Francie a na mnoho odvětví, včetně e-komerce, biotechnologií, telekomunikací, nebo nemovitostí. PPF se podílela na založení Energetického a průmyslového holdingu vlastněného Danielem Křetínským, partnerem dcery Petra Kellnera, o kterém jsme Vám taky sepsali profil. Kromě toho je PPF vlastníkem Home Creditu a plným vlastníkem České telekomunikační infrastruktury a.s.

Mezitím, v roce 2002, založil se svou manželkou Renatou nadaci Educa, která dostává dary od společností skupiny PPF, a je hlavním sponzorem vzdělávacího zařízení Open Gate – Gymnázium a základní škola. Roku 2009 byla filantropická činnost rozšířena o The Kellner Family Foundation, do které byla v roce 2011 včleněna Educa. Nadace poskytuje granty jednotlivcům i institucím, především v oblasti vzdělávání, podporuje sociálně znevýhodněné a podílí se na rozvoji školství v České republice. Kromě toho se Kellner zajímá i o umění a PPF Art vlastní sbírku historických obraz.

Pokud jde o vlivovou pozici Petra Kellnera, dostal se do popředí zejména lobbingem ve věcech rozvoje česko-čínských hospodářských vztahů a svou expanzí do Číny, rozvojem a zakládáním institutů podporujících česko-čínské vztahy a zajišťuje logistiku při rozvoji těchto vztahů. Petr Kellner se taky na to, v jaké pozici se nachází, nebo možná právě proto, vyjádřil kriticky na adresu západní levice, za což se mu dostalo pobouřené kritiky, některých českých novinářů.„Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení. Věřím ale, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí,“ napsal ve výroční zprávě PPF v roce 2018.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 21.6.2020

Psali jsme zde: