Hospodaření Prahy 7 skončilo loni schodkem 170,2 milionu Kč

Hospodaření radnice Prahy 7 skončilo v loňském roce schodkem 170,2 milionů korun. Příjmy dosáhly 487,32 milionu korun a výdaje 657,54 milionu. Vliv na hospodaření měly vyšší výdaje, mimo jiné související s pořízením nové budovy radnice. Závěrku loňského hospodaření dnes projednali zastupitelé městské části. Na loňský rok zastupitelé schválili rozpočet s výdaji 754,3 milionu a příjmy 277 milionu korun. Rozdíl naplánovala radnice pokrýt z vlastních zdrojů.

Pražská burza mírně oslabila, dolů ji táhl finanční sektor a O2

Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, když index PX klesl o 0,09 procenta na 927,12 bodu. Nedařilo se především finančnímu sektoru, výjimkou byla pouze Moneta Money Bank. Ztrácel také operátor O2. Rostly naopak akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha plánuje zmírnění pravidel farmářských trhů

Pražský magistrát zřejmě od začátku příštího roku zmírní nedávno přijaté pravidlo, podle kterého se na farmářských trzích v metropoli mohou prodávat jenom produkty od malých tuzemských producentů. Nově by mohly až deset procent sortimentu tvořit i potraviny ze zahraničí. Změny by měly být součástí další novely tržního řádu, který stanovuje podmínky prodeje zboží v Praze. Informoval o tom dnes magistrát.

Qatar Airways obnoví v Praze první dálkovou linku do Dauhá

Do Prahy se v příštím týdnu vrátí první dálková letecká linka. Do katarského Dauhá začne od 1. července znovu létat společnost Qatar Airways. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Letiště má dosud potvrzeny lety do více než 70 destinací, necelou polovinu loňské nabídky.

Čtyři tisíce diváků budou vedle Slavie i na Spartě

Po dalším uvolnění vládních opatření proti šíření nového koronaviru se dostanou na úterní zápas první fotbalové ligy mezi Spartou a Baníkem Ostrava do hlediště asi čtyři tisíce diváků. Stejný počet bude i na dalším duelu 2. kola nadstavbové skupiny o titul, v němž ve středu jiný pražský tým Slavia přivítá v Edenu Plzeň. Kluby o tom informovaly na svých webech. Ostatní stadiony vzhledem k nižším kapacitám dnešní zvýšení kvóty na pět tisíc osob na utkání nemohou naplno využít.

Praha 10 loni skončila ve schodku 404,6 milionu Kč

Praha 10 v loňském roce hospodařila s příjmy 904,5 milionu a výdaji asi 1,309 miliardy korun. Na investice šlo 480,5 milionu a na běžné výdaje 828,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který projednalo zastupitelstvo městské části. Rozdíl mezi příjmy a výdaji 404, 6 milionu korun radnice pokryla z rezerv z prodeje majetku v minulých letech. Podle původně schváleného rozpočtu měl schodek dosáhnout částky 771 milionů korun.

Pražští radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů

Pražští radní dnes schválili novelu Pražských stavebních předpisů (PSP), která vylučuje dosavadní možnost chybného výkladu, kde se dají stavět budovy, a kde ne. Novela tak uprostřed města definuje nestavební plochy, řekl dnes Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR), který má na starosti územní plánování. PSP platí od 1. srpna 2016 a jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby.

Vedení Prahy projedná v září na zasedání rozpočet na rok 2021

Pražští radní se kvůli projednání rozpočtu na příští rok sejdou 20. a 21. září na výjezdním zasedání. Projednávat budou mimo jiné aktuální rozpočtovou situaci, odhad příjmů v příštím roce nebo financování městských částí. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Výjezdní zasedání k rozpočtu pořádá vedení města každoročně.

Praha vypíše výběrové řízení na ředitele Galerie hlavního města

Pražský magistrát vypíše výběrové řízení na ředitele Galerie hlavního města Prahy (GHMP). Řízení bude vyhlášeno do 3. července letošního roku a vybraný ředitel nastoupí od 1. ledna 2021. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. GHMP je městskou příspěvkovou organizací zabývající se mimo jiné výstavami a sbírkovou činností.

Praha by mohla zdražit parkování v zónách pro návštěvníky

Hlavní město by v budoucnu mohlo zdražit parkování v zónách placeného stání například pro návštěvníky centra nebo pro řidiče s velkými a pro ovzduší škodlivými vozy. Vyplývá to z koncepce rozvoje systému zón, kterou dnes schválili radní. Navazovat by na ni měla konkrétní opatření a změny. Podle strategie by se měla také zlepšit kontrola a zóny by se měly rozšířit do okolí dopravních uzlů a lokálních center, což už je někde schváleno.

Mariánský sloup je již očištěn, muži hrozí dva roky

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, u kterého muž v neděli zapálil oheň, už je očištěn. Server iROZHLAS uvedl, že následky odstranil Miloslav Černý, který loni v červenci očistil graffiti z Karlova mostu. Muži, který oheň kvůli nesouhlasu s umístěním díla založil, podle serveru hrozí za výtržnictví a poškození cizí věci až dva roky vězení.

Praha vypracuje zprávu k řešení koronavirové krize

Pražský magistrát vypracuje závěrečnou zprávu k řešení koronavirové krize a ohrožení zdraví na území Prahy. Zpráva bude obsahovat shrnutí, vyhodnocení a rovněž návrhy na zlepšení krizového řízení, a to krátkodobého i dlouhodobějšího. Hotova má být do 31. srpna. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha na boj s koronavirem vydala téměř miliardu korun a počítá s hospodářským propadem asi 12 miliard korun.

Provoz na pražském letišti začal po krizi mírně růst

Provoz na pražském letišti se začal v květnu po obnovení prvních leteckých linek mírně oživovat, stále však byl hluboko pod úrovní před koronavirovou krizí. Letiště odbavilo 7960 cestujících, což je proti dubnu o téměř 3000 více. Meziročně však jde o pokles 99,5 procenta. Výraznější růst lze očekávat v červnu.
Praha neprodá vozovnu Orionka, ale udělá studii na její využití.

Pražský magistrát si nechá vypracovat studii využitelnosti bývalé tramvajové vozovny Orionka na Vinohradech

Pražští radní se dnes zároveň usnesli, že vozovnu, která je nyní v majetku dopravního podniku (DPP), v budoucnu nebude prodávat. První část vozovny vznikla v roce 1897, kdy byla postavena hala podél Korunní třídy. Podle znaleckého posudku je hodnota objektu 153,6 milionu korun.

Piráti z Prahy 6: Starosta by měl za posudky vyvodit zodpovědnost

Opoziční Piráti v Praze 6 budou na čtvrtečním zasedání zastupitelstva městské části požadovat po starostovi Ondřeji Kolářovi (TOP 09), aby vyvodil osobní zodpovědnost za vznik právních posudků, za které radnice zaplatila téměř milion korun. Podle kontrolního výboru městské části šlo o plagiáty poskládané z veřejně dostupných dokumentů. V minulých dnech rezignoval vedoucí právního oddělení Břetislav Malásek, který právní posudky objednal. Uvedl to předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze 6 Ondřej Chrást.

Počet nakažených koronavirem v neděli stoupl o pět desítek

V neděli přibylo v Česku 50 nových případů nemoci covid-19. Od začátku epidemie zdravotníci zaznamenali 10.498 případů nákazy novým koronavirem. Z nemoci se dosud uzdravilo 7505 pacientů, naopak 336 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo. Aktuálně je tak v Česku 2657 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

Jednání rady hl.m.Praha proběhne on-line

https://www.praha.eu/public/36/60/d4/3138615_1090228_Prg_25_Rada_2020.pdf

Odvolací soud začne řešit daňový únik Kadlece z Čepra

Pražský vrchní soud dnes začne projednávat odvolání bývalého generálního ředitele státního podniku Čepro Tomáše Kadlece v jeho daňové kauze. Podle nepravomocného rozsudku si má muž odpykat sedm let vězení za krácení daní a za dřívější porušení povinností při správě majetku Čepra. Součástí verdiktu je i peněžitý trest ve výši půl milionu korun.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí

Nakažených koronavirem v sobotu v ČR přibylo 42, když v uplynulé dva dny to bylo více než sto nových případů za den. Denní přírůstek se tak opět vrátil na úroveň z minulého týdne. Testů ale bylo málo, laboratoře jich provedly 1543, v týdnu jich dělaly minimálně jednou tolik. Aktuálně se s nemocí covid-19 léčí 2635 lidí, celkový počet potvrzených případů od začátku epidemie je 10.448. Poměr nakažených k počtu testovaných klesl na 2,72 procenta, v pátek činil podle revidovaných údajů ministerstva 3,76 procenta. O víkendu ale bývají počty testovaných nižší než ve všedních dnech.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.6.2020