Letiště Praha stanovilo podmínky státní pomoci pro Smartwings

Letiště Praha předalo ministerstvu dopravy návrhy podmínek, za kterých by státní pomoc česko-čínské společnosti Smartwings byla výhodná i pro největší české letiště. Píše o tom server deníku E15. Podle něj by Smartwings například musely uhradit dluhy vůči letišti. Se stanoviskem se ministerstvo seznámilo, zda stát podmínky zohlední, mluvčí resortu František Jemelka neuvedl. K podmínkám se odmítl vyjádřit i dopravce.

V Národním muzeu začala výstava o státních symbolech

Historii státních symbolů i mnoho příkladů toho, jak státní symbolika proniká do každodenního života, uvidí lidé na výstavě nazvané Symboly. Od středy bude přístupná v Historické budově Národního muzea, je první výstavou, kterou muzeum připravilo po ukončení nouzového stavu. Dnes ji zahájil premiér Andrej Babiš (ANO).

Pražská burza posílila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza dnes posílila, index PX stoupl o 0,66 procenta na 933,25 bodu. Nahoru ho táhly hlavně finanční tituly, když pojišťovna VIG přidala téměř tři procenta, Moneta Money Bank a Erste Bank necelá dvě procenta a Komerční banka zhruba procento. Naopak mírně ztratily například energetická společnost ČEZ či operátor O2. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Na Barrandově mají vzniknout byty obklopené parkem

Na západ od pražského sídliště Barrandov má v budoucnu vzniknout nová zástavba společnosti Finep obklopená parkem. Pozemky pro park, které jsou v soukromých rukách, firma vykoupí a předá městské části. Vyplývá to z územní studie a smlouvy městské části s firmou, které dnes schválili zastupitelé Prahy 5. Radnice na základě dnešního rozhodnutí podá na magistrát podnět na změnu územního plánu, která výstavbu umožní.

Policie vyšetřuje vysoké odměny na radnici Prahy 5

Na radnici Prahy 5 řeší policie přidělování vysokých odměn a další údajná pochybení, kvůli kterým padlo trestní oznámení na odvolaného tajemníka Josefa Žeberu. Na dnešním jednání zastupitelů to při projednávání závěrečného účtu za loňský rok řekla starostka Renáta Zajíčková (za ODS) a další zástupci městské části.

Dva věžové domy v Kamýku nevzniknou, magistrát zastavil řízení

Dva věžové domy v Praze 12-Kamýku nebudou postaveny, pražský magistrát zastavil řízení o stavbě. Projekt nevyhovuje požadavkům na výstavbu v daném území. Dnes to oznámila mluvčí Prahy 12 Olga Novotná. Proti výstavbě, kterou plánovala společnost Trigema, se postavila radnice i místní obyvatelé. Na jejich stranu se v uplynulých měsících postavilo i ministerstvo pro místní rozvoj, které rozhodlo, že je záměr v rozporu s územním plánem.

V metru a ulicích zazní nahrávky z procesu s Miladou Horákovou

Nahrávky ze soudního procesu s Miladou Horákovou uslyší v pátek v Praze cestující v metru a chodci v ulicích. Vysílání ze sirén a hlásičů připomene osud a odkaz právničky, od jejíž popravy po vykonstruovaném soudu uplyne 27. června 70 let. Portréty Horákové s nápisem „Zavražděna komunisty“ jsou k vidění na významných budovách v hlavním městě. Praha se tak připojuje k iniciativě Milada 70: Zavražděna komunisty.

Praha 5 loni hospodařila s přebytkem 140,6 milionu Kč

Radnice Prahy 5 v loňském roce hospodařila s příjmy 1,074 miliardy, výdaji 934,1 milionu a přebytkem 140,6 milionu korun. Na investice šlo 195,3 milionu a na běžné výdaje 738,8 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes projednali zastupitelé. Schválený rozpočet na loňský rok počítal se schodkem 361,2 milionu korun. V závěrečném účtu byly nesrovnalosti, kvůli kterým přidělování odměn na radnici řeší policie.

Příjmy Prahy 9 byly v roce 2019 vyšší než výdaje

Praha 9 loni hospodařila s příjmy 678 milionů a výdaji 599,3 milionu korun. Příjmy i výdaje deváté městské části byly proti původně schválenému rozpočtu vyšší. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes jednomyslně schválilo zastupitelstvo městské části. Schválený rozpočet na rok 2019 počítal s příjmy zhruba 440 milionů a výdaji 513,5 milionu korun.

Pražští senátoři nesouhlasí se stavbou nové dráhy v Ruzyni

Výstavba paralelní dráhy na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni není podle pražských senátorů v souladu se zásadami udržitelného rozvoje a ochranou klimatu ani zachováním kvality života v Praze a okolí letiště. Pražští senátoři vyzvali vládu, aby upustila od záměru stavby paralelní dráhy a rozšiřování letiště. Po dnešním zasedání Fóra pražských senátorů s odborníky to sdělili v tiskové zprávě. Loni letiště odbavilo 17,8 milionu cestujících, meziročně o téměř milion více.

Pražští politici a úředníci v karanténě budou testováni o víkendu

Pražští politici a magistrátní úředníci, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě, se podrobí rozhodujícím testům 28. a 29. června. Pokud budou mít všichni test negativní, mohou se vrátit do práce. Nakazit se mohli minulý týden v pondělí na jednání městské rady od primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), který měl pozitivní test. V karanténě je všech 11 pražských radních a další politici a musela do ní rovněž část úředníků magistrátu. Karanténa se týká desítek lidí.

Místostarostou Prahy 5 je Martin Damašek, řešil se střet zájmů

Místostarostou Prahy 5 se po rezignaci Naděždy Priečinské (TOP 09) stal dosavadní předseda školského výboru Martin Damašek (TOP 09). Na funkci předsedy výboru rezignoval, nový zatím určen nebyl. Rozhodli o tom zastupitelé městské části. Dosavadní místostarostka odůvodnila svoje odstoupení střetem zájmů starostky Renáty Zajíčkové (za ODS), která provozuje soukromé gymnázium v budově radnice, vhodné podle Priečinské pro vybudování chybějící základní školy. Zástupci ODS uvedli, že důvodem je špatná práce Priečinské, což končící politička odmítla.

Do Prahy se vrací dálkové linky, flydubai obnoví lety do Dubaje

Do Prahy se pomalu vrací i dálkové letecké linky. Letecká společnost flydubai od 4. července znovu spustí přímou pravidelnou linku do Dubaje. Po obnovení letů do Dauhá jde tak o druhou dálkovou linku, která bude v Praze obnovena po koronavirové krizi. Dnes to oznámilo Letiště Praha.

Vydavatelství Mladá fronta muselo opustit sídlo v Praze

Vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu, muselo v pondělí opustit své sídlo v pražských Modřanech. Dostalo okamžitou výpověď. Napsal to dnes server Info.cz s odvoláním na šéfku komunikace Mladé fronty Pavlínu Míčovou. Běžný provoz vydavatelství a vydávání titulů by měly být podle Míčové zachovány, novináři a další zaměstnanci zatím pracují z domova.

V Praze přibudou mlžítka i mimo centrum

Rozprašovače mlhy pro ochlazení, tzv. mlžítka, se letos v Praze rozšíří i mimo centrum. Společný projekt firem Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a Pražská vodohospodářská společnost (PVS), který začal loni, by se mohl rozšířit až do 19 městských částí.

Správa železnic zahájila přestavbu trati z Vysočan do Mstětic

Správa železnic zahájila rekonstrukci železnice ze Mstětic do Prahy-Vysočan. Na trati do roku 2024 vznikne tříkolejný úsek a nová zastávka Praha-Rajská zahrada. Stanici ve Vysočanech pak čeká zásadní proměna. Celková náklady na stavbu jsou více než 5,4 miliardy korun. Rekonstrukci dnes společně zahájili zástupci Správy železnic a investorů.

IKEM a dva ústavy Akademie věd založily vědecké konsorcium

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) a Fyziologický ústav Akademie věd ČR (AV ČR) založily společné vědecké konsorcium MediAim. Cílem je lépe poznat podstatu některých závažných nemocí, například srdce a cév, cukrovky, nádorů nebo neurodegenerativních onemocnění. Díky spolupráci vznikne komplexní výzkumný program, který se bude zaměřovat na vývoj nových léků a léčebných postupů. Podle ředitele IKEM Michala Stiborka budou využívané jejich dosavadní budovy a prostředky.

HN:Výrobce částí letadel Latecoere propustil v Praze třetinu lidí

Francouzský výrobce součástek letadel Latecoere propustil ve svém pražském závodě ke konci května 212 lidí, asi třetinu kmenových zaměstnanců. Uvedly to dnes Hospodářské noviny na základě vyjádření odborů. Podnik Latecoere v pražských Letňanech, kde se vyrábějí hlavně dveře letounů, dal už v březnu výpověď také 60 agenturním zaměstnancům. Podle odborářů se v době koronavirové krize značně propadl objem zakázek od výrobců letadel Airbus a Boeing, kteří jsou klíčovými zákazníky podniku. Vedení společnosti se podle deníku k situaci nevyjádřilo.

Pandemie koronaviru

V neděli přibylo v Česku 50 nových případů nemoci covid-19. Dnes zatím počet nakažených vzrostl o 25. Od začátku epidemie zdravotníci zaznamenali 10.523 případů nákazy novým koronavirem. Z nemoci se dosud uzdravilo 7537 pacientů, 336 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo. Aktuálně je tak v Česku 2650 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k pondělním 17:30.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.6.2020