Praha 2 plánuje ve spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu České zemědělské univerzity zefektivnit zavlažování v Havlíčkových sadech…

Nový systém bude stát asi pět milionů korun. Bude se i vysazovat zeleň na vybraných místech. Cílem je boj s klimatickou změnou a suchem.  

„Navrhovaná opatření by mohla významně snížit negativní dopady tzv. tepelného ostrova na obyvatele a zlepšit tak celkově životní prostředí v naší městské části,“ řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS).

Ve vinici Grébovka v Havlíčkových sadech budou instalována podzemní čidla, která umožní efektivní řízené zavlažování. Vinice jsou zde nyní kropeny vodou z vodovodního řádu, což je podle Vondráška neefektivní. Na projekt byla zpracována studie proveditelnosti, následovat bude příprava zadávací dokumentace.

K zavlažování se nově bude používat dešťová voda svedená do plánované retenční nádrže v dolní části parku. Nádrž bude mít objem asi 25 metrů krychlových a voda z ní se bude používat výhradně na vinicích, uvedl Jan Fabiánek ze společnosti CS-PROJECT. Dodal, že monitorovací systém by měl stát 2,2 milionu korun bez DPH, cena systému na kapkovou závlahu a retenční nádrže je odhadována na 3,1 milionu korun.

V budoucnu by se podle Fabiánka měla stavět i další retenční nádrž u Botiče. Voda z ní by se mohla užívat na zavlažování i dalších částí Havlíčkových sadů. Tento projekt ale ještě nebyl rozpracován, dodal.

V plánu jsou také ozelenění Francouzské a Anglické ulice, umístění vertikálních fasád na domeček u mateřské školy Šumavská či zdí v Havlíčkových sadech, uvedl místostarosta městské části. Výrazně se zvýší i počet míst s pítky či mlhovišti.

Spolupráce mezi městskou částí a Centrem pro vodu, půdu a krajinu České zemědělské univerzity začala podle mluvčí radnice Andrey Zoulové v září roku 2019. Impulsem ke spolupráci byla právě snaha o řešení usychání rostlin ve vinici Grébovka.

Oblíbené vinobraní ne Grébovce, letos kvůli koronaviru nebude.

Psali jsme zde:

Oprava Viničního altánu v Grébovce stála šest milionů Kč

Stavební práce na Viničním altánu v Havlíčkových sadech v Praze 2 stály téměř šest milionů korun bez DPH. Restaurovaly se hlavně dřevěné části, altán má i novou izolaci proti vlhkosti. Dnes to řekl místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09). Altán byl postaven v letech 1871 až 1888 jako součást letního sídla průmyslníka Moritze Gröbeho. Kvůli rekonstrukci byl pro veřejnost od července 2019 uzavřen, nyní se opět otevírá.

„Před několika měsíci byla dokončena kompletní obnova a restaurace historických prvků,“ řekl místostarosta, v jehož gesci je správa majetku městské části. „Současně byly provedeny nové stavební úpravy, které mají zvýšit ochranu altánu proti zemní vlhkosti a dalším vlivům, působícím na stavbu,“ dodal místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09).

Upraveny byly dřevěné konstrukce, břidlicové střechy, fasády a řezby. Rekonstruovaly se také podlahy, stěny nebo kování na oknech a dveřích. Práce se dotkly i odpadů a elektroinstalace, obnovilo se vytápění vnitřních prostor, v nichž je vinárna.

Rekonstruovaný objekt ve vinici Grébovka bude sloužit primárně jako vinárna. Podle Grundlera se bude používat také pro pořádání svatebních hostin nebo rodinných oslav.

Novým provozovatelem Viničního altánu je společnost Winepro. Radnice ve spolupráci s firmou pořádá v Havlíčkových sadech Vinobraní na Grébovce. Akci, která byla v uplynulých letech dvoudenní, každoročně navštíví až 30.000 návštěvníků. Letos se kvůli koronaviru neuskuteční.

Gröbeho letní sídlo, jehož je altán součástí, postavila v 19. století firma Františka Havla podle návrhu Antonína Barvitia a Josefa Schulze. Areálu vévodí novorenesanční vila s kamennou terasou, pod kterou byla na jižním svahu zakomponována vinice doplněná dřevěným Viničním altánem. Ten byl před stávající rekonstrukcí podle Grundlera naposledy upravován před asi 15 lety.

Celková úprava Havlíčkových sadů v letech 2001 až 2014 stála asi 366 milionů korun. Praha 2 se na rekonstrukci podílela téměř čtvrtmiliardovým rozpočtem. Opravené byly objekty a cesty v parku, vysadily se nové stromy. Uvedla to mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Na vinici v Havlíčkových sadech se pěstuje osm odrůd vína. Z tamních hroznů se ročně vylisuje zhruba 9000 až 10.000 litrů vína.

Autor: TGM, Praha 2, ČTK, ČR, 23.6.2020

Psali jsme zde: