Na Smíchově by mohlo vzniknout nové sídlo ministerstva dopravy

Při chystané přeměně smíchovského nádraží v Praze se uvažuje o vybudování moderního dopravního centra republiky, v němž by kromě Správy železnic a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mohlo mít nové sídlo i ministerstvo dopravy a České dráhy (ČD). Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po návštěvě nádraží na twitteru napsal, že ministerstvo dopravy by poté mohlo svoji historickou budovu uvolnit Národnímu muzeu.

Pražská burza dnes klesla, ztrácel celý finanční sektor

Pražská burza dnes ztrácela, index PX klesl o 1,49 procenta na 919,31 bodu. V červeném skončil celý finanční sektor, nedařilo se zejména Erste Bank. Poklesu pražského trhu nezabránil ani jednoprocentní růst akcií elektrárenské společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Škola v Komořanech by mohla stát v ulici Do Koutů

Praha 12 plánuje novou základní školu v Komořanech umístit do ulice Do Koutů. Rada vybrala firmu, která prověří, zda je na pozemcích městské části možné školu postavit. Ve škole by mělo být 18 tříd. Řekl to radní Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09). V části Komořany nyní žádná základní škola, kterou by zřizovala radnice, není.

Praha 4 dá Thomayerově nemocnici 250.000 Kč na nákup ultrazvuku

Radnice Prahy 4 věnuje Thomayerově nemocnici v Krči 250.000 korun na nákup speciálního ultrazvukového přístroje. Zařízení bude sloužit lékařům při péči o pacienty interní kliniky. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Thomayerova nemocnice je spádovou nemocnicí pro velkou část obyvatel Prahy 4 a provozuje rovněž jednu z pražských pohotovostí.

Praha 3 vyhlásila architektonickou soutěž na přeměnu náměstí

Radnice Prahy 3 vyhlásila architektonickou soutěž na návrh přeměny náměstí Jiřího z Lobkovic u Olšanských hřbitovů. Informovala o tom dnes mluvčí městské části Lucie Bukovanská. Náměstí a park u Vinohradské ulice jsou nyní podle radnice nevyhovující a neodpovídají požadavkům místních obyvatel. Do soutěže mohou architektonická studia podávat návrhy do konce září letošního roku, výsledky by měla být známy v říjnu

Pražské zastupitelstvo se bude konat příští čtvrtek

Jednání pražských zastupitelů, které se mělo konat minulý týden a bylo zrušeno kvůli nakažení primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) covidem-19, bude ve čtvrtek 2. července. Naplánované jednání se nekonalo proto, že vedení města a řada dalších politiků a úředníků magistrátu musí být kvůli v kontaktu s Hlubučkem v karanténě. Jde o poslední schůzi před prázdninovou pauzou, další bude v září.

Zájemci o trolejbusy si mohou prohlédnou česko-americký vůz

Zájemci o trolejbusovou dopravu si mohou v pražském muzeu MHD ve Střešovicích prohlédnout trolejbus Škoda 14 TrE, který jezdil od roku 1998 do loňského listopadu v Dytonu v americkém Ohiu. Dopravní podnik RTA Dayton jej daroval časopisu Československé dopravák, který jej zapůjčil do Střešovic. K vidění bude do 1. listopadu 2020 a zda se vypraví s návštěvníky do ulic Prahy, není jasné. Novinářům to dnes řekli zástupci dopravního podniku (DPP) a šéfredaktor časopisu Libor Hinčica, který přesun vozu do České republiky inicioval.

Rekonstrukce interiérů Fantovy budovy začne v únoru příštího rok

Rekonstrukce vnitřních částí historické Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží by měla začít v únoru příštího roku. Prostory by následně měly být využívány zejména ke společenským účelům. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. V současnosti je opravována fasáda památkově chráněné stavby, dokončena by měla být v létě příštího roku. Dnes byla zároveň zahájena stavba prodlouženého podchodu z nádraží směrem na Žižkov.

Hospodaření Prahy 4 skončilo loni přebytkem 158,3 milionu Kč

Hospodaření Prahy 4 skončilo loni přebytkem 158,3 milionu korun. Příjmy dosáhly 1,075 miliardy korun a výdaje 916,7 milionu korun. Hospodaření ovlivnilo nižší čerpání výdajů, zejména investic. Vyplývá to ze závěrky hospodaření, kterou dnes schválili zastupitelé městské části. Na loňský rok měla radnice schválen rozpočet s příjmy 731,2 milionu a výdaji 996,7 milionu. Rozdíl naplánovala pokrýt ze svých zdrojů a z peněz od města a státu.Rekonstrukce vnitřních částí historické Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží by měla začít v únoru příštího roku. Prostory by následně měly být využívány zejména ke společenským účelům. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. V současnosti je opravována fasáda památkově chráněné stavby, dokončena by měla být v létě příštího roku. Dnes byla zároveň zahájena stavba prodlouženého podchodu z nádraží směrem na Žižkov.

V centru na Bulovce vedou asistentky přes polovinu porodů

V Centru porodní asistence Nemocnice Na Bulovce vedou porodní asistentky přes polovinu porodů, může jich být i víc. Ministerstvo zdravotnictví připravuje pro takto vedené porody doporučený postup pro další porodnice. Novinářům to u příležitosti otevření dvou porodních apartmánů Nemocnice Na Bulovce řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

Vyjednavači sedm hodin přesvědčovali muže, aby slezl ze střechy

Policejní vyjednavači přesvědčovali v úterý déle než sedm hodin muže, aby slezl ze střechy rodinného domu v pražských Malešicích. Pětatřicetiletý recidivista a uživatel drog nakonec policii vyhověl. Za výtržnictví mu hrozí až dvouleté vězení. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová, podle níž stejný muž loni několik hodin stál na sloupu trakčního vedení v Děčíně.

Babiš: Bulovka připraví stavbu a opravy za 4,5 miliardy korun

Nemocnice na Bulovce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) připravila projekt na stavbu nového pavilonu a opravy stávajících za 4,5 miliardy korun. Posunula se podle něj i jednání s Prahou, která vlastní část budov a pozemky v areálu. Novinářům to řekl na dnešním otevření porodních apartmánů nemocnice. Podle ředitele nemocnice Jana Kvačka požaduje magistrát asi 100 milionů korun za pozemky, které by rozvoj nemocnice umožnily. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) připravuje jejich vlastní ocenění

Mladá fronta našla po výpovědi z nájmu sídlo na Smíchově

Vydavatelství Mladá fronta, které v pondělí dostalo okamžitou výpověď z nájmu v pražských Modřanech, bude sídlit v administrativní budově SmíchOff v Praze 5. Činnost vydavatelství pokračuje a jeho tituly vyjdou podle naplánovaného harmonogramu.

Policie navrhla obžalovat dva mladíky kvůli vraždě páru z Prahy

Policie navrhla poslat před soud dva mladé muže kvůli vraždě partnerského páru z Prahy 6, jejichž těla byla nalezena po měsících pátrání ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce. Kriminalisté je navrhli obžalovat z vraždy a podvodu, sdělil dnes mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Motivem podezřelých bylo podle dřívějšího vyjádření policie získání historické vily v Praze Bubenči za několik desítek milionů korun. Mladíkovi stíhanému za vraždu hrozí až dvacetileté vězení či doživotí.

Hospodaření Prahy 3 loni skončilo v přebytku 253,9 milionu Kč

Praha 3 v loňském roce vykázala příjmy 1,226 miliardy korun, výdaje 972,4 milionu Kč a přebytek 253,9 milionu korun. Na investice šlo 337,3 milionu a na běžné výdaje 635,1 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednalo zastupitelstvo městské části. Podle schváleného rozpočtu plánovala radnice hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.

Premiér a ministr navštíví Bulovku, otevřou porodní apartmány

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navštíví dnes ráno pražskou Nemocnici na Bulovce. Oficiálně zahájí provoz nových porodních apartmánů a Centra porodní asistence. Bulovka je nemocnicí zřizovanou ministerstvem zdravotnictví, část objektů vlastní Praha.

Karlínská kasárna dnes oslaví třetí výročí otevření pro veřejnost

Hudbou i programem pro děti dnes odpoledne karlínská kasárna v Praze oslaví třetí výročí otevření památkově chráněného objektu pro veřejnost. Za tři roky areál hostil víc než 900 akcí a navštívil ho téměř milion lidí. Kulturní i společenské aktivity v kasárnách od roku 2017 pořádá nezisková organizace Pražské centrum, která část objektu spravuje. Stát chtěl kasárna pronajmout, zatím ale neuspěl. V budoucnu by areál mohl sloužit jako studentské koleje.

Dnes je podle Liberálního institutu den daňové svobody

Na dnešní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Označuje se tak pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana, do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Loni tento den připadl na 28. května. Češi tak na stát letos pracovali 175 dní, tedy nejdéle od roku 2000. Za zhoršením jsou podle institutu ekonomické dopady současné situace kolem šíření koronaviru.

V Praze se dnes sejdou ministři obrany zemí V4

V Praze se dnes uskuteční zasedání ministrů obrany zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Formálně se jím uzavře české předsednictví ve Visegrádské skupině, které v polovině roku převezme Polsko. Tématem zasedání bude zejména vyhodnocení stavu plnění úkolů v prioritních oblastech. Oficiální ceremonie se uskuteční u Národního památníku na Vítkově, odpoledne sdělí ministři svá stanoviska na tiskové konferenci v Jízdárně Pražského hradu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.6.2020