Praha 3 v loňském roce vykázala příjmy 1,226 miliardy korun, výdaje 972,4 milionu Kč a přebytek 253,9 milionu korun…

Na investice šlo 337,3 milionu a na běžné výdaje 635,1 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednalo zastupitelstvo městské části. Podle schváleného rozpočtu plánovala radnice hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.

Největší investice šly do oblasti bytového hospodářství, a to v důsledku rekonstrukcí bytových domů v Roháčově, Ondříčkově a Ostromečské ulici, určených k privatizaci. Radnice do oprav vložila 137,3 milionu korun, dalších 25,5 milionu Kč šlo do oprav volných bytů v majetku městské části.

Celkem 118 milionů korun radnice investovala do školských budov, z toho více než 60 milionů do stavby mateřské školy v ulici Buková na místě té, kterou městská část nechala kvůli špatnému stavu zbourat. Podle bývalého radního pro finance Pavla Dobeše (za STAN), který připravoval rozpočet na loňský rok, radnice na stavbu získala 50 milionů korun od magistrátu a školka bude otevřena v září. „Významně jsme snížili výdaje například na právních službách, provozních nákladech a propagaci městské části,“ uvedl dále Pavel Dobeš (STAN), který nedávno na funkci radního rezignoval.

Právě propagaci městské části naopak kritizoval lídr opozice Alexandr Bellu (ODS). „Máme problém s lokalizací finančních prostředků radnice, například co se propagace týče. Zbytečně Praha 3 investovala přes milion korun do nové vizuální identity a její implementace. O dalších reklamních kampaních a dalších statisících nemluvě,“ uvedl.

Praha 3 plánovala loni hospodařit s příjmy i výdaji ve výši 1,039 miliardy korun. Proinvestovat chtěla 405,6 milionu Kč. Schválený rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 733 milionů korun a výdaji 742,7 milionu korun. V letošním a příštím roce musí nicméně radnice počítat se ztrátami z příjmů danými koronavirovou krizí. V případě velkých městských částí, jako je Praha 3, mohou výpadky dosáhnout stamilionových částek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.6.2020