Městská firma SNEO v Praze 6 bude mít od července nové vedení

Servisní společnost SNEO, ve které je jediným akcionářem městská část Praha 6, bude mít od 1. července nové vedení. Dosavadní generální ředitel a předseda představenstva Jan Sedláček odstoupil ze zdravotních důvodů. Dnes to na jednání zastupitelstva řekl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). SNEO se zabývá především správou a údržbou nemovitostí.

Praha 6 podpořila výstavbu paralelní dráhy na letišti

Zastupitelé Prahy 6 podpořili výstavbu paralelní dráhy na Letišti Václava Havla. Podmiňují ji napojením letiště na metro nebo železnici. Zastupitelé také chtějí omezit provoz na letišti do doby, než bude podmínka splněna. Schválili to na svém dnešním zasedání. Výstavba paralelní dráhy by měla začít v roce 2025. Loni letiště odbavilo 17,8 milionu cestujících, meziročně o téměř milion více.

Pražská policie hledá nebezpečného psychicky nemocného muže

Policisté pátrají po nebezpečném psychicky nemocném muži, který dnes odpoledne utekl z nemocnice v Praze 8. Hledaný šestapadesátiletý Jaroslav Kubeš je podle policie velmi agresivní a lidé by se neměli pokoušet, ho sami zadržet. Na policejním webu to oznámila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Ve středu přibylo v Česku 127 nových případů covidu-19

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl ve středu o 127, což je nejvyšší denní nárůst od 21. dubna. Více než 100 nových případů za den odhalily testy naposledy koncem minulého pracovního týdne. Dnes zatím přibylo 53 nakažených. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 10.830 lidí, z nichž se už přes 70 procent uzdravilo. V souvislosti s koronavirem dosud zemřelo 345 lidí, šest z nich tuto středu a jeden dnes. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

Pražská burza oslabila, dolů ji táhla část bankovních emisí

Pražská burza dnes opět oslabila. Index PX klesl o 0,17 procenta na 917,79 bodu. Dolů burzu táhla především část bankovních emisí, akcie Moneta Money Bank a Komerční banky. Naopak akcie bankovní skupiny Erste svým růstem bránily výraznějšímu poklesu burzy. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Kvalita vody na koupališti Džbán a v Hostivaři se zlepšila 

V přírodních koupalištích v Praze je voda vhodná ke koupání. Zhoršená kvalita vody je v nádrži Hostivař, kde se však oproti počátku měsíce kvalita vody zlepšila. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města. Návštěvnost je podle provozovatelů kvůli počasí nízká. V metropoli je sedm přírodních koupališť, které podléhají kontrole hygieniků.

Oprava pláště Strakovy akademie je hotová, naváže obnova zahrady

Po téměř třech letech skončila dnes rekonstrukce pláště Strakovy akademie. Opravy sídla vlády v centru Prahy stály 301,5 milionu korun a na podzim na ně naváže obnova zahrady. V kombinaci historických, moderních a ekologických prvků by zahrada měla v duchu původní koncepce zahradního architekta Františka Josefa Thomayera doplnit reprezentativní vzhled Strakovy akademie, informoval dnes v tiskové zprávě úřad vlády.

ODS: Do Senátu v Praze 9 a Praze 14 bude kandidovat Eduard Stehlík 

Společný kandidát koalice ODS a KDU ČSL v senátním obvodu č. 24   25. června 2020    „Kandidovat jsem se rozhodl, protože Senát chápu jako záruku demokratického vývoje naší země, záruku toho, že nedojde k návratu poměrů v České republice před listopad 1989. Sloužil jsem této zemi nejen jako voják takřka třicet let a jsem připraven, budou-li voliči chtít, jí sloužit i nadále. Chci, abychom v této zemi žili spokojeně a bezpečně, abychom se za ni nemuseli stydět, a aby se historie neopakovala,“ uvedl Eduard Stehlík.

Lidí v metru přibývá, proti loňsku jich je stále o 30 pct méně

Cestujících v pražském metru v červnu nadále přibývá. Oproti tomu loňskému je však jejich počet stále o více než 30 procent nižší. Zatímco loni 24. června zaznamenaly sčítače v metru 2,285.170 nástupů a výstupů, tak letos ve stejný den to bylo 1,582.405. Vyplývá to ze statistik dopravního podniku (DPP). DPP zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících.

Rekonstrukce poslucháren ČVUT vyjde na téměř 84 milionů korun

Vyšší kapacitu a moderní zázemí získají po rekonstrukci dvě největší posluchárny Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze. Škola s úpravou začala v červnu, vyjde na téměř 84 milionů korun. Studenti se do přednáškových sálů vrátí v lednu 2021. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Na pražském letišti je nově možné absolvovat test na koronavirus

Na Letišti Václava Havla v Praze je nově možné absolvovat test na virus způsobující onemocnění covid-19. Otestovat se mohou nejen cestující, ale také široká veřejnost. Testování provádí k tomu akreditovaná laboratoř GHC Genetics. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Expresní testy budou stát 7500 korun (280 eur), standardní 1750 korun (65 eur).

Imoba přestavuje motorest u Průhonic, bude v něm také pekárna

Společnost ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) Imoba modernizuje motorest u pražských Průhonic. Na místě bývalé pumpy PapOil staví nový objekt, v němž bude kromě čerpací stanice také pekárna a budou se v něm prodávat i grilovaná kuřata.Cenu stavby společnosti neuvedly.

Budovu City Empiria na Pankráci koupil miliardář Skala

Realitní fond pojišťovací skupiny Generali prodal tuzemskou třetí nejvyšší budovu City Empiria v Praze na Pankráci podnikateli Václavu Skalovi. Napsal to dnes server E15.cz, cenu neuvedl. Letos je to už druhý obchod mezi zmíněnými stranami. Na jaře Generali koupila od Skalovy společnosti PSN obchodní dům Kotva v centru Prahy.

Letiště Praha udrželo i přes krizi rating se stabilním výhledem

Letiště Praha si i přes koronavirovou krizi a výrazné utlumení leteckého provozu udrželo v hodnocení ratingové agentury Moody’s stupeň úvěrové spolehlivosti Aa3 se stabilním výhledem. Finanční pozici firmy agentura ohodnotila jako odolnou i vůči nejistým provozním vyhlídkám. Dnes o tom informovalo Letiště Praha, agentura hodnocení volně neprezentuje. Stupeň Aa3 je hodnocen v rámci obecného investičního pásma jako velmi kvalitní. Stejný rating byl loni udělen České republice, pro letiště jde tak o nejvyšší hodnocení, jaké lze v ČR získat.

Celníci v Sapě objevili tisíce padělaných hraček a kabelek

Celníci objevili ve středu v pražské tržnici Sapa tisíce padělků hraček a kožené galanterie světových značek. Cena originálů by byla přes milion korun. Dnes to sdělila mluvčí celníků Ivana Kurková. Celníci si v tržnici vybrali ke kontrole čtyři místa a padělky našli ve třech z nich. Byly mezi nimi plyšové a plastové hračky, hrací kartičky, figurky a stavebnice značek Lego, My Little Pony, Paw Patrol, Fortnite nebo Frozen a kabelky a peněženky neoprávněně označené značkami Burberry a Michael Kors.

Praha rozdá pět milionů Kč obchodníkům na vizuální změnu obchodů

Pražský magistrát rozdá mezi majitele provozoven v příštím roce dotace v souhrnné výši pět milionů korun na změnu vzhledu obchodů. Město tím chce zlepšit podobu pražských ulic a zbavit je tzv. vizuálního smogu. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Majitelé mohou o peníze žádat do 30. října. Vedení města již schválilo dokument, který stanovuje podobu obchodů, tedy např. polepů nebo vývěsních štítů. Pravidla jsou platná pro domy v majetku města a se soukromníky bude město o jejich dodržování jednat.

Rozpočet Prahy 6 loni skončil přebytkem, plánován byl schodek

Praha 6 loni hospodařila s příjmy 1041,5 milionu a výdaji 1014,5 milionu korun. Příjmy šesté městské části byly vyšší, výdaje naopak nižší, především investice. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Původně měla radnice hospodařit se schodkovým rozpočtem, který počítal s výdaji 1,046 miliardy a příjmy 733,6 milionu korun.

Nové nájemní bydlení v nabídce Byty U Dubu v Modřanech

Právě dokončenou třetí etapou projektu Byty U Dubu, byla v pražských Modřanech dovršena výstavba rezidenčního projektu, v němž bylo postaveno 352 jednotek. Developerské duo Jan Kuchař a Jiří Thein vystihlo potřebu trhu v daném časovém horizontu a vyhovělo požadavkům na dostupné bydlení v Praze. První byty se v roce 2013 nabízely za cenu nižší než jeden milion korun. Současně si oba zkušení developeři uvědomovali, že se stávajícím nárůstem cen nových nemovitostí v průběhu posledních několika let vznikne nezbytná poptávka po dostupném nájemním bydlení. Dnes patří mezi developery, kteří vytvořili vlastní portfolio nájemních bytů. V nedávno zkolaudovaném bytovém domě třetí etapy bylo prodáno do osobního vlastnictví 61 bytů a zbývajících 40 malometrážních studií bude od 1. července nabízeno na dlouhodobý pronájem ve třech typech standardního vybavení v rozmezí nájemného od 9500 do 12.500 Kč (bez služeb).

Pražská energetika letos vyplatí dividendu 445 korun za akcii

Společnost Pražská energetika (PRE) vyplatí letos svým akcionářům dividendu 445,35 koruny za akcii před zdaněním. Rozhodla o tom dnešní valná hromada firmy. Jde o podobnou výši výplaty ze zisku jako v předešlých letech, loni byla dividenda zhruba o osm korun nižší. Celková částka určená k výplatě je asi 1,7 miliardy korun. Rozhodný den pro výplatu dividendy je dnešek, splatná je do 25. července. Poté se nárok promlčuje.

Pražská MHD bude mít v létě delší intervaly a zrušené spoje

V pražské MHD bude v létě omezen večerní a noční provoz a u autobusů také provoz mimo špičku a o víkendech. Prodlouženy budou intervaly a zrušeny některé linky. Opatření souvisí s nižším počtem cestujících v létě i letošním poklesem turismu způsobeným koronavirem. Trasu metra C čeká výluka kvůli opravám. Dnes to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Změny se nebudou týkat pouze vlaků zařazených do pražské integrované dopravy (PID).

Praha 5 má zájem o odkup usedlosti Cibulka za 105 milionů Kč

Praha 5 chce odkoupit usedlost Cibulka v Košířích, a to za odhadní cenu 105 milionů korun. Dnes to řekl místostarosta městské části Lukáš Herold (ODS), záměr schválili radní. Radnice tím reaguje na loňskou nabídku prodeje od majitele, kterým je právník a prezident Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Oldřich Vaníček. Podle Herolda nyní začnou jednání.

Skupině Metrostav stoupl zisk víc než dvojnásobně, tržby o pětinu

Stavební a developerské skupině Metrostav loni stoupl čistý zisk meziročně o 117 procent na 1,62 miliardy korun. Tržby skupiny vzrostly o 19,3 procenta na 41,8 miliardy korun. Na dnešní valné hromadě to řekl prezident skupiny František Kočí. Skupinu Metrostav tvoří 50 firem. Na výsledku se nejvíce podílela stavební firma Metrostav, na kterou připadají téměř dvě třetiny tržeb.

Pohonné hmoty v Praze třetí týden po sobě zdražily

Pohonné hmoty v Praze třetí týden po sobě zdražily. Cena benzinu i nafty stoupla od minulé středy shodně o 39 haléřů. Benzin se nyní v metropoli prodává v průměru za 28,14 koruny za litr a nafta za 27,96 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Pohonné hmoty v Praze jsou stále nejdražší z celého Česka.

ČSA začnou ode dneška létat do Londýna

České aerolinie (ČSA) začnou od dnešního dne létat z Prahy do Londýna. Na letiště Heathrow bude dopravce létat jednou denně. Jde tak o první novou linku na pražském letišti po koronavirové krizi, další přibudou během července. Do Londýna už od pondělka létá také Ryanair, v červenci se přidají British Airways a později i easyJet.

Žofínské fórum se bude zabývat problémem sucha

Odborníci budou dnes na Žofínském fóru v Praze mluvit o budoucnosti českého zemědělství, především o problematice sucha. Zúčastnit se mají mimo jiné ministr zemědělství Miroslav Toman, prezident Agrární komory ČR Jan Doležal nebo generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán. Vědci z projektu Intersucho v dubnu uvedli, že suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015, je nejhorší za posledních 500 let.

Na konferenci o obraně se bude diskutovat o koronakrizi i NATO

Na Pražském hradě se dnes uskuteční sedmý ročník konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Představitelé české vlády, ministři obrany Slovenska a Maďarska či americký generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu John Sopko by měli diskutovat o bezpečnostních aspektech koronavirové krize, otázkách obrany České republiky i o Severoatlantické alianci.

Na Smíchově by mohlo vzniknout nové sídlo ministerstva dopravy

Při chystané přeměně smíchovského nádraží v Praze se uvažuje o vybudování moderního dopravního centra republiky, v němž by kromě Správy železnic a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mohlo mít nové sídlo i ministerstvo dopravy a České dráhy (ČD). Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po návštěvě nádraží na twitteru napsal, že ministerstvo dopravy by poté mohlo svoji historickou budovu uvolnit Národnímu muzeu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.6.2020