Deska na domě v Praze nově připomíná Záviše Kalandru

Plaketa na domě v centru hlavního města nově připomíná filozofa a historika Záviše Kalandru, který byl odsouzen k smrti v zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou. Tabulku dnes umístili zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Kalandrovi příbuzní jako součást projektu Poslední adresa, který upozorňuje na osudy obětí komunistického režimu. Právě byt v paláci Viktoria v Revoluční ulici byl posledním místem, kde Kalandra, od jehož popravy v sobotu uplyne 70 let, žil před svým zatčením.

V Praze za týden opět přibyla asi stovka nemocných covidem-19

V Praze za týden opět přibyla asi stovka nemocných covidem-19. V hlavním městě se dosud nakazilo 2363 lidí, od minulého pátku se počet zvýšil o 92, vyplývá z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. O týden dřív počet nakažených stoupl o 98. Vyléčilo se 1508 lidí, téměř dvě třetiny nemocných. V uplynulém týdnu přibylo 36 uzdravených. Počet úmrtí s covidem-19 vzrostl za týden o čtyři na 96. Prahu hygienici řadí mezi ohniska nemoci v Česku.

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,8 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne nepatrně oslabily, index PX klesl o 0,8 procenta na 920,9 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší propad postihl akcie bankovní skupiny Erste, nárůst zaznamenaly opět akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie oslabily o 0,3 procenta.

Pražská burza v závěru týdne posílila, nejlépe dopadly akcie VIG

Pražská burza v závěru týdne posílila, index PX dnes rostl o 0,34 procenta na 920,88 bodu. Nejlépe se vedlo akciím pojišťovny VIG, úspěšný den má za sebou i Komerční banka a elektrárenská společnost ČEZ. Naopak výrazně se nedařilo mediální CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Národní muzeum vystavilo dopis Milady Horákové před popravou

V Národním muzeu v Praze si lidé mohou prohlédnout poslední dopis, který napsala Milada Horáková před svou popravou. Část dopisu je vystavena v historické budově muzea u příležitosti 70. výročí smrti ženy, kterou komunisté obvinili z velezrady a po vykonstruovaném procesu 27. června 1950 oběsili. Výročí komunistické justiční vraždy si dnes připomínají lidé v celé zemi. Její dopis bude vystaven Národním muzeu do 10. července.

V Praze se chystají podzimní veletrhy, většinou s českou účastí 

Pořadatelé veletrhů v Praze připravují akce na podzim. V letňanském areálu PVA EXPO se podle největšího organizátora veletrhů a výstav, společnosti ABF, uskuteční především akce podporující české vystavovatele. Na druhou část roku se chystá také Výstaviště Praha, kde však kvůli nejistotě a dlouho nezveřejněným podmínkách pro konání veletrhů bylo mnoho akcí s předstihem zrušeno.

Desítky lidí v Ďáblicích uctily památku politických vězňů

Více než čtyři desítky lidí dnes uctily památku politických vězňů pohřbených na hřbitově v pražských Ďáblicích. Věnce k památníku položili zástupci Sdružení bývalých politických vězňů, Sněmovny či církve. Řečníci hovořili o nutnosti nezapomenout na oběti režimu i pátrání po totožnosti pohřbených lidí.

Praha bude chtít Pražský okruh zahloubit nebo vybudovat tunely

Pražský magistrát bude při dostavbě Pražského okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi preferovat, aby byla silnice zahloubena nebo na ní byly v několika úsecích tunely. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. V případě, že radní materiál schválí, zašlou své stanovisko Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které stavbu okruhu připravuje. Pražský okruh má podle dosavadních plánů měřit přes 80 kilometrů, v provozu je asi polovina.

Stůl přes Karlův most má v úterý ukázat, že město ožívá

Rozloučit se s koronavirovými omezeními a přivítat prázdniny budou moci Pražané i návštěvníci hlavního města v úterý večer hostinou na Karlově mostě. Spolek Piana na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy tam spolu s radnicí Prahy 1 připraví půlkilometrový stůl pokrytý bílým ubrusem, na který bude moci každý položit své jídlo a za který budou moci kolemjdoucí zasednout.

Praha 10 vypíše soutěž na umělecké dílo, zaplatí ho magistrát

Praha 10 v srpnu vyhlásí mezinárodní soutěž na umělecké dílo připomínající odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové v parku u vršovického nádraží, který je po nich pojmenován. Dílo by mělo být hotové v roce 2022 a jeho pořízení zaplatí magistrát z programu Umění pro město.

Praha 6 projednala výstavbu paralelní dráhy na letišti

Zastupitelé Prahy 6 si stanovili podmínky jakéhokoliv svého budoucího rozhodnutí ve věci stavby paralelní dráhy na Letišti Václava Havla. Patří mezi ně napojení na kolejovou dopravu, koordinace se silničním okruhem a právně závazné omezení provozu letiště. Vyplývá to z usnesení, které zastupitelé schválili. Výstavba paralelní dráhy by měla začít v roce 2025. Loni letiště odbavilo 17,8 milionu cestujících, meziročně o téměř milion více.

Soud osvobodil JCDecaux i ostatní v kauze pronájmu ploch v metru 

Soud dnes zprostil obžaloby bývalého zástupce starosty Prahy 1 Michala Valentu (ODS), firmu JCDecaux i jejího manažera Tomáše Tenzera v kauze pronájmu reklamních ploch v metru. Dospěl k závěru, že se obžalovaní nemohli dopustit trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, protože pronájem tzv. citylightů neměl formu veřejné soutěže. Státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal.

Ryanair v létě spustí nové linky z Prahy do Košic a na Kypr 

Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair v létě spustí dvě nové linky z Prahy. Od srpna bude létat do Košic a také na kyperský Pafos. Zároveň navýší počet letů do tradičních letních destinací v Řecku, v Chorvatsku a ve Španělsku. Dnes to oznámila irská společnost. Na informaci upozornil server Zdopravy.cz. Ryanair bude během léta z Prahy létat do celkem 23 destinací. Před začátkem koronavirové krize Ryanair v Praze provozoval přes 30 linek.

S rouškami vykročili do školy pro vysvědčení žáci ZŠ Brána jazyků

S rouškami na ochranu proti koronaviru a přeměřenou teplotou si dnes přišli vyzvednout vysvědčení děti do Základní školy Brána jazyků na Uhelném trhu v Praze 1. Podobně jako v mnoha základních a středních školách v Česku tam budou mít v pondělí a úterý ředitelské volno, které jim prodlouží prázdniny. Školní rok oficiálně skončí v úterý 30. června.

Někteří žáci převzali svá vysvědčení mimo budovu školy 

Někteří žáci základních škol v Praze dnes dostali svá vysvědčení. Učitelé jim ho předali ve třídách či mimo budovu školy, kde žáci nemuseli mít roušky. Slavnostního aktu se ve venkovních prostorách zúčastnili i někteří rodiče. Na vysvědčení dětí převažují známky. Slovní hodnocení učitelé volili výjimečně. Dnes se vysvědčení předávají proto, že mnozí ředitelé základních škol na pondělí 29. června a na úterý 30. června vyhlásili ředitelské volno.

Českomoravská Nemovitostní koupila za 2 mld. budovy ve Stodůlkách 

Realitní skupina Českomoravská Nemovitostní (ČMN) koupila za více než dvě miliardy korun kancelářské budovy C1 a C2 v komplexu City West v pražských Stodůlkách. Prodejcem byl holding CFH, od kterého skupina před rokem získala administrativní budovy Blox v Dejvicích a Crystal na Vinohradech. Celkem tak spravuje téměř 80.000 metrů čtverečních nemovitostí. Zástupci ČMN o tom dnes informovali v tiskové zprávě.

Nebezpečný pacient, který utekl z nemocnice, byl nalezen 

Policistům se podařilo vypátrat psychicky nemocného muže, který ve čtvrtek uprchl z jedné z pražských nemocnic. Šestapadesátiletý muž je agresivní a mohl být nebezpečný. O jeho dopadení dnes na webu pražské policie informovala její mluvčí Violeta Siřišťová.

V čtvrtek přibylo v Česku 93 případů nákazy koronavirem 

V Česku bylo ve čtvrtek potvrzeno 93 nových případů nemoci covid-19. Ve srovnání s předchozím dnem to bylo o 34 případů méně. Nemocných je v současnosti 2892. Od začátku epidemie zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem 345 lidí z celkového počtu 10.870 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

Lidé si připomenou 70. výročí justiční vraždy Milady Horákové

Lidé v Česku si dnes i o víkendu připomenou 70. výročí komunistické justiční vraždy Milady Horákové. Pietní akce se uskuteční v Praze na ďáblickém pohřebišti, v Karolinu, u symbolického hrobu na vyšehradském hřbitově i v ulici pojmenované po popravené političce v Praze 7. V metru dnes opakovaně zazní koláž z nahrávek z vykonstruovaného procesu s Horákovou. Horáková byla komunistickou mocí oběšena 27. června 1950.

Řada škol dnes rozdá vysvědčení, budou mít ředitelské volno

Mnohé základní i střední školy dnes rozdají žákům vysvědčení. Školní rok sice oficiálně končí až v úterý 30. června, ale řada ředitelů vyhlásila na pondělí a úterý volno. Někteří se pro dřívější ukončení školního roku rozhodli kvůli letošní neobvyklé situaci, kdy se část pololetí vyučovalo na dálku. Kvůli šíření koronaviru se totiž 11. března zavřely školy a v květnu a červnu se jejich provoz obnovil jen v omezené míře. V běžném režimu by měly školy začít fungovat od září.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.6.2020