Horákovou i další odsouzené připomíná výstava na Kampě v Praze 

Nejen zinscenovaný politický proces, ale i život Milady Horádkové i dalších odsouzených připomíná výstava, která dnes byla slavnostně zahájena na pražské Kampě. Potrvá do 24. srpna. Na deseti panelech se návštěvníci kromě dobových fotografií i historických dokumentů dozví podrobnosti o rehabilitaci političky z roku 1989. Horáková byla oběšena před 70 lety, 27. června 1950. Byla jedinou ženou, kterou komunistická justice nechala z politických důvodů popravit.

Žena z Prahy týrala podle obžaloby dvojčata, jedno zemřelo

Žena z Prahy dlouhodobě týrala svá dvojčata, přičemž jedno z dětí ve věku dvou let zemřelo vyhladovělé a ve velkých bolestech a druhé později skončilo v nemocnici. Tvrdí to obžaloba, kterou se začne příští týden zabývat pražský městský soud. Podle kriminalistů děti opakovaně požily pervitin a jedno z nich také kokain. Matka nedbala na jejich hygienu a nechodila s nimi k lékaři. Za způsobení těžké újmy na zdraví jí hrozí pět až 12 let vězení.

V pátek v ČR přibylo 168 případů covidu-19, nejvíc od dubna

V pátek přibylo v Česku 168 nových případů nemoci covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od 11. dubna. Od března, kdy byli zaznamenáni první nakažení, bylo v ČR potvrzeno 11.044 případů nemoci. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Denní nárůsty případů v posledních týdnech značně kolísají kvůli cílenému testování lidí v lokálních ohniscích nemoci. V pátek například hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku. Evidovali tam podle informací z pátečního odpoledne 167 nakažených a dalších 85 na dole ČSM-Jih.

Dvě stovky lidí v Praze vyjádřily solidaritu s běloruskou opozicí

Zhruba dvě stovky lidí dnes přišly na Staroměstské náměstí v Praze vyjádřit solidaritu s Běloruskem, kde lidé protestují proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. V zemi se budou v srpnu konat prezidentské volby, policie v minulých dnech zatkla některé Lukašenkovy protikandidáty i demonstranty. Podle organizátorů dnešní akce se Lukašenko snaží zabránit demokratickým a svobodným volbám.

V Praze zemřel řidič osobního auta po nárazu do sloupu

V pražské Novovysočanské ulici dnes brzy ráno zemřel řidič osobního auta po nárazu do sloupu u čerpací stanice. Příčiny nehody nyní zjišťují policisté. Bude nařízena pitva, která má ukázat mimo jiné, zda řidič nebyl pod vlivem alkoholu či drog.

V Praze začíná letní prázdninový provoz městské hromadné dopravy

V Praze dneškem začíná letní provoz městské hromadné dopravy. Potrvá do konce prázdnin. Prodlouží se intervaly spojů, omezeny budou některé linky a nepojedou zatím některé školní autobusy. Dosud MHD jezdila podle poloprázdninových jízdních řádů běžných pro leden a únor, na které dopravní podnik přešel ve druhé polovině května po předchozích omezeních dopravy kvůli koronaviru.

Na Žižkově dnes začne kompletní rekonstrukce Koněvovy ulice

V Praze na Žižkově dnes začíná kompletní rekonstrukce Koněvovy ulice. Práce provede za 118,5 milionu korun firma Strabag a potrvají do konce příštího roku. Stavba je rozdělena na dvě etapy, a to do konce letošního roku v úseku ulic Husitská – Rokycanova, a poté po zimní přestávce do konce roku 2021 úsek po Černínovu ulici. Doprava bude zachována jednosměrně směrem do centra, z centra nyní povede objížďka ulicí Prokopova a poté Rokycanovou zpět na Koněvovu. Později bude vše v průběhu stavby upřesňováno, uvedla Technická správa komunikací (TSK). Kromě oprav silnice i chodníků by měly v ulici přibýt přechody či nová autobusová zastávka.

Pražský festival sexuální menšin se připojí k akci Global Pride

Festival sexuálních menšin Prague Pride, který se bude v hlavním městě konat počátkem srpna, se dnes připojí k on-line akci Global Pride 2020. Na 24 hodin propojí většinu obdobných festivalů na celém světě, z nichž řada musela být letos kvůli epidemii koronaviru zrušena. Součástí akce Global Pride 2020 budou projevy významných osobností z politiky či showbyznysu. Česko bude kromě ředitelky festivalu Prague Pride Hany Kulhánkové reprezentovat pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

V Praze za týden opět přibyla asi stovka nemocných covidem-19

V Praze za týden opět přibyla asi stovka nemocných covidem-19. V hlavním městě se dosud nakazilo 2363 lidí, od minulého pátku se počet zvýšil o 92, vyplývá z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. O týden dřív počet nakažených stoupl o 98. Vyléčilo se 1508 lidí, téměř dvě třetiny nemocných. V uplynulém týdnu přibylo 36 uzdravených. Počet úmrtí s covidem-19 vzrostl za týden o čtyři na 96. Prahu hygienici řadí mezi ohniska nemoci v Česku.

Primátoři hlavních měst V4Obnova po pandemii musí být zelená. Žádáme EU o partnerství“ Primátoři hlavních měst zemí Visegrádské skupiny (V4) podepsali otevřený dopis Evropské radě. Žádají v něm o finanční podporu, přičemž deklarují odhodlání přistoupit k překonávání důsledků pandemie COVID-19 jako k příležitosti pro hledání chytrých řešení, která přispějí ke zlepšení kvality života a k překonání výzev spojených s klimatickou změnou.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.6.2020