Holandský Amsterdam zakazuje počátkem léta Airbnb v centru města…

O vývoji s Airbnb, s cenami nemovitostí v Praze a kšeftováním okolo nich, jste od nás už několikrát četli různé texty. A i když jsme noviny pro Prahu, nyní se podíváme na situaci v zahraničí, a na to, jak zahraniční metropole řeší tyto praktiky, které zhoršují dostupnost bydlení a zvyšují ceny majetku i tam. V tomto případě jde o Amsterdam, hlavní město Nizozemska.

Pro začátek menší srovnání vývoje cen. Průměrný měsíční nájem v Amsterdamu je 977 dolarů, přičemž loni to bylo 876 dolarů pro byt o rozloze 73 metrů čtverečních. Pokud jde o koupi bytů, je ta situace, ještě horší. Mezi lety 2014, až 2018 ceny amsterdamských bytů nepřetržitě stoupaly. Nejnižší ceny jsou zhruba 48 tisíc Kč za metr čtvereční, nejvyšší ceny dosahují i 200 tisíc Kč za metr čtvereční. Důvodů, proč takhle stoupají ceny nemovitostí je víc, ale Airbnb patří mezi ně. Airbnb, který je využíván obrovským množstvím turistů, podobně jako v Praze. Nicméně, Amsterdam se rozhodl nyní začít řešit situaci dost radikálním krokem.

K 1. červenci 2020 bude v historickém centru Amsterdamu zakázáno pronajímat byty přes systém Airbnb. Kromě zvyšujících se cen, je dalším důležitým důvodem omezit ruch a poškození historického centra turisty a zlepšit život místních obyvatel, kteří trpí pod nájezdy turistů. Proto je nyní zavedena pokuta ve výši 20 750 eur, tedy 555 800 Kč. Další části města zavádějí regulaci trvání těchto pronájmů. Lidé participující na Airbnb tak budou moci tímto způsobem pronajímat své byty nanejvýš na 30 dní v roce. 75% obyvatel centra města se vyslovilo proti tomu, aby 25 tisíc bytů, tedy 1 z 15 bytů, byl pronajímán tímto způsobem.

Praha, přes zoufalé snahy, některých zastupitelů a členů rady, zejména Hany Marvanové, se prozatím zmohla, i díky byrokracii, jen na legislativní návrhy předložené Poslanecké sněmovně. Praha se v rámci politiky vůči Airbnb chce soustředit na prosazení Airbnb do živnostenského zákona, což by městským částem umožnilo regulaci zaváděním limitu na počet dní v roce, kdy může být Airbnb praktikováno.

Na příkladu Amsterdamu i Prahy se ukazuje, že jakkoliv jsou turisté pro existenci a financování těchto měst, ale i samotných zemí důležití, jejich chování, a chování těch, kdož je ubytovávají, se začíná dostávat za hranu, a náklady pomalu, ale jistě překonávají zisky z turismu. 

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 27.6.2020

Zdroj:

https://v45.os-surveys.nl/mrIWeb/mrIWeb.dll?I.Project=O15205_12&I.user1=stemmen&Id=1