V Praze dneškem začíná letní provoz městské hromadné dopravy…

Potrvá do konce prázdnin. Prodlouží se intervaly spojů, omezeny budou některé linky a nepojedou zatím některé školní autobusy. Dosud MHD jezdila podle poloprázdninových jízdních řádů běžných pro leden a únor, na které dopravní podnik přešel ve druhé polovině května po předchozích omezeních dopravy kvůli koronaviru.

Prázdninový provoz pražská MHD zavádí každý rok, protože v létě ubývá cestujících. Lidé mají dovolené nebo tráví prázdniny na chatách a chalupách. Letos zřejmě kvůli útlumu cestování po pandemii nemoci covid-19 nebude hromadnou dopravou jezdit ani tolik zahraničních turistů jako v jiných letech.

„Odhady říkají, že o prázdninách bude ve srovnání s běžnými měsíci (tedy mimo prázdniny) hromadnou dopravou cestovat cca o 35 procent méně lidí,“ uvedla na web organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. V jiných letech přitom podle Ropidu ubývala v létě zhruba pětina cestujících.

V metru se prodlouží intervaly o deset až 45 sekund, s větším odstupem budou soupravy jezdit i večer. O víkendech a svátcích pojede metro na všech linkách v intervalu 7,5 minuty.

U většiny tramvajových linek se v ranní špičce prodlouží intervaly z osmi na deset minut a kolem poledne z deseti na 12 minut. V odpolední špičce bude jízdní řád zachován. U páteřních linek 9, 17 a 22 se interval v ranní špičce změní ze čtyř na pět minut a kolem poledne z pěti na šest minut. Méně často pojedou tramvaje i večer.

Z tramvajových linek nebude v provozu číslo 13, a to kvůli pokračující výluce ve Strašnicích. Nepojede ani tramvaj číslo 21 a také 23 kvůli absenci turistů. Naopak bude zachován provoz linky 4, která o prázdninách běžně nejezdí. Celé léto budou pokračovat tramvajové výluky mezi Smíchovským nádražím a Hlubočepy.

„Provoz městských autobusových linek bude omezen v rozsahu srovnatelném s loňskými prázdninami. Mírně větší počet linek bude mít sjednocené intervaly v ranní a odpolední špičce na deset minut, či prodloužené intervaly v pracovní dny kolem poledne a o víkendech z 15 na 20 minut,“ uvedl Ropid. Nepojedou školní linky a školní spoje na příměstských autobusových linkách. Část školních linek v Praze ale bude zachována až do 30. června.

Příměstské vlaky pojedou o prázdninách beze změny. Pokračovat budou omezení provozu kvůli modernizaci trati mezi Vršovicemi a Hostivaří, Radotínem a Dobřichovicemi a v první polovině července také na trati z Masarykova nádraží směrem na Kladno.

Autor: Redakce, PID, DPP, ČTK, Praha, ČR, 27.6.2020

Zdroj:

https://pid.cz/letni-prazdninovy-provoz-pid-2020/