Pražská burza posílila, dařilo se Erste, Komerční bance či ČEZ 

Pražská burza v úvodu týdne posílila, index PX dnes stoupl o 0,41 procenta na 924,68 bodu. Nahoru ho táhly především Erste Bank, jejíž akcie si polepšily přes dvě procenta, Komerční banka a ČEZ. Naopak se nedařilo akciím technologické společnosti Avast, pojišťovny VIG či mediální CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pád muže zastavil metro B mezi Zličínem a Smíchovským nádražím

Kvůli pádu muže do kolejiště ve stanici Nové Butovice nejezdí metro na lince B mezi stanicemi Zličín a Smíchovské nádraží. V úseku jezdí náhradní autobusy XB. Vyplývá to z informací dopravního podniku. Zhruba čtyřicetiletý muž je při vědomí, utrpěl úraz hlavy a pánve, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Pražský magistrát zvýší nájemné ve svých bytech, rozhodli radní

Hlavní město upravilo výši nájmů u nově pronajatých magistrátních bytů. Základní nájemné se zvýší a bude odpovídat polovině aktuálních tržních cen, což magistrát spočítal na 164 korun za metr čtvereční a měsíc pro širší centrum a 132 korun pro zbytek metropole. Zároveň bude možné požádat o slevu. Na základě dnešního rozhodnutí radních o tom informoval mluvčí Prahy Vít Hofman.

Praha dá domovu 12 milionů na odstranění škod po bleskové povodni

Pražský magistrát poskytne svému domovu pro seniory v Heřmanově Městci 12 milionů korun. Peníze budou využity na odstranění následků bleskové povodně, která domov postihla letos v polovině června. Přidělení peněz dnes schválili pražští radní. Voda zaplavila přízemní část domova a několik domů a firemních prostor a část seniorů musela být evakuována.

Výstaviště Praha loni zvýšilo zisk na 35 milionů Kč

Pražská společnost Výstaviště Praha loni hospodařila se ziskem 35,23 milionu korun, což je meziročně zhruba o pět milionů více. Většina částky bude převedena na účet neuhrazené ztráty z minulých let. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Vlastníkem společnosti je hlavní město a na starosti má provoz a správu bubenečského Výstaviště. Základní kapitál společnosti je 104,77 milionu. Kvůli koronaviru očekává vedení Výstaviště letos propad hospodaření v řádu desítek milionů korun.

Zastupitelé Prahy 1 na mimořádném jednání proberou hazard

Zastupitelé Prahy 1 budou v úterý jednat na mimořádné schůzi o požadavku opozice, aby se městská část připojila k úplnému zákazu výherních automatů a videoloterijních terminálů. Jednání na žádost opozice svolal starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Vedení Prahy 1 při projednání připravované vyhlášky o hazardu navrhlo, aby na území městské části zůstalo povoleno provozování automatů a terminálů v deseti kasinech ze současných 20.

Soud zrušil vymezení paralelní dráhy letiště v územních plánech

Přípravy výstavby nové paralelní ranveje na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni se komplikují. Krajský soud zrušil vymezení paralelní dráhy v zásadách územního rozvoje Středočeského kraje. Podle soudu kraj nezohlednil některé zdroje hluku a emisí. Dnes na to upozornil server zdopravy.cz. Kraj, na jehož hranicích s Prahou letiště je, proti verdiktu podá kasační stížnost. Stavba dráhy má začít v roce 2025 a měla by navýšit kapacitu letiště.

Praha chce, aby příspěvek na obyvatele dostaly i kraje

Vedení Prahy a dalších krajů požadují, aby vedle obcí dostaly příspěvek na obyvatele nahrazující výpadek z daňových příjmů i kraje. Pražští radní dnes schválili návrh zákona, který v případě schválení zastupitelstvem město navrhne Sněmovně. Kraje včetně Prahy, která je obcí a zároveň krajem, by podle návrhu získaly 500 korun na jednoho obyvatele. Sněmovna v polovině června schválila návrh Senátu, podle kterého dostanou obce 1200 korun na obyvatele jako kompenzaci za výpadek příjmů kvůli kompenzačnímu bonusu pro podnikatele.

Praha se opět připojí k Evropskému týdnu mobility

Pražský magistrát se letos opět připojí k Evropskému týdnu mobility. Konat se bude od 16. do 22. září. Hlavním tématem pro letošní rok je bezemisní mobilita pro všechny. Týden mobility vyvrcholí dnem bez aut. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Evropský týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.

Město zaplatí za aplikaci Na kole Prahou měsíčně 115.000 korun

Pražský magistrát zaplatí své firmě Operátor ICT (OICT) za aplikaci Na kole Prahou měsíčně 115.000 korun, ročně celkem 1,38 milionu. Smlouvu na provoz aplikace uzavře město s OICT na čtyři roky. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Aplikace byla spuštěna v roce 2017 a loni v ní lidé vyhledali 86.609 tras.

Praha chce zahloubit Pražský okruh a vybudovat tunely

Pražský magistrát při dostavbě Pražského okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi preferuje, aby byla silnice zahloubena a vznikly v několika úsecích tunely. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Stanovisko zašle město Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které stavbu okruhu připravuje. Která varianta bude nakonec vybrána, není v současnosti jasné. Pražský okruh má podle dosavadních plánů měřit přes 80 kilometrů, v provozu je asi polovina.

Na pražském letišti bude během týdne obnoveno 43 linek

Letový provoz na pražském letišti po koronavirové krizi dál posiluje, tento týden se obnoví spojení na 43 linkách od desíti leteckých společností. V letovém řádu se poprvé objeví taky první dálkové linky. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Na konci týdne tak bude mít letiště pravidelné lety do 57 destinací, což je o polovinu více než v předchozím týdnu.

Národní galerie má získat za čtyři miliony dílo Jiřího Jelínka

Ministerstvo kultury chce koupit pro Národní galerii Praha obraz Jiřího Jelínka (1901 až 1941), malíře blízkého surrealistům a Devětsilu, který zahynul v Mauthausenu. Za dílo z roku 1923 nazvané Nábřeží by mělo zaplatit čtyři miliony korun. Nákup díla doporučil poradní sbor pro sbírkotvornou činnost NGP, cena vychází ze znaleckého posudku, uvádí se v materiálu připraveném pro informaci vlády.

Pražský primátor Hřib má negativní také druhý test na koronavirus

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní i druhý test na covid-19. Nařízená karanténa mu skončí v úterý 30. června a chystá se pracovat opět přímo z budovy na Mariánském náměstí. První test podstoupil 18. června. Důvodem karantény byl pozitivní test na koronavirus u primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN). V karanténě následně skončila asi padesátka lidí. Negativní druhý test mají také radní Adam Zábranský (Piráti) a Milena Johnová (Praha Sobě).

V Praze budou i po rozvolnění povinné roušky v metru

V Praze zůstanou kvůli riziku šíření koronaviru i po rozvolnění opatření od 1. července povinné roušky v metru a při hromadných akcích ve vnitřních prostorách. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Roušky zůstanou po rozvolnění povinné také v Moravskoslezském kraji, kde se v poslední době objevila lokální ohniska nemoci covid-19 způsobované koronavirem.

Praha 10 spustí v polovině července prodej parkovacích oprávnění

Radnice Prahy 10 začne 15. července s prodejem parkovacích oprávnění pro obyvatele Vršovic a části Vinohrad, kde začnou 24. srpna platit zóny placeného stání. Zóny letos začnou fungovat v celé Praze 10, 5. října se rozšíří do Strašnic a 2. listopadu do Malešic.

Radiokomunikace rozšířily datové centrum na Žižkově za 40 milionů

České Radiokomunikace (ČRa) investovaly do rozšíření svého největšího datového centra pod žižkovským vysílačem v Praze 40 milionů korun. Nový sál s kapacitou 156 serverových míst (racků), zvýšil celkovou kapacitu centra na 500 racků. Firma to uvedla ve sdělení pro tisk.

V neděli v ČR přibylo více než 300 nových případů koronaviru

V Česku v neděli přibylo 305 nových případů koronaviru. Počtvrté od začátku epidemie byl denní přírůstek vyšší než 300, naposledy se to stalo 3. dubna. Podíl odhalených případů nákazy k celkovému množství testů byl 16,83 procenta, což je nejvíce od začátku epidemie. Důvodem výrazného nárůstu v posledních dnech je především to, že se testuje cíleně v aktuálních ohniscích nákazy, tedy hlavně na Karvinsku a v těžební firmě OKD. Testů také bylo méně než ve všení dny, laboratoře jich provedly 1812. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

Jednání rady hl.m.Praha

https://www.praha.eu/public/78/64/c2/3140216_1091783_Prg_26_Rada_2020.pdf

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí

Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu testů se v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 10,99 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku začínal šířit koronavirus. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k nedělím 17:30. Počet provedených testů v sobotu klesl ve srovnání s pátečními více než 4300 testy téměř o polovinu na 2365. Naproti tomu množství nových případů nákazy stouplo o více než polovinu na 260, což byl největší denní nárůst od 8. dubna. Už páteční nárůst o 168 nakažených překonal denní přírůstky případů covidu-19 za více než dva měsíce. Dnes zatím k 17:30 přibylo 125 nakažených, podobně jako v sobotu za stejnou dobu. V sobotu pak byl zaznamenán rekordní nárůst počtu případů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.6.2020