Hlubuček má dva negativní testy na covid, může opustit karanténu

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) měl poslední dva testy na nemoc covid-19 negativní. Podle lékařů a hygieniků se tak vyléčil a může opustit karanténu. Pozitivní test na covid-19 měl náměstek 16. června. Den předtím se zúčastnil jednání pražské rady, a následně tak musela do karantény zhruba padesátka lidí, která se zasedání účastnila, včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Také ostatním už preventivní karanténa po dvou negativních testech skončila, doplnil Hofman.

Při srážce dvou aut na Zličíně se zranili čtyři policisté

Na pražském Zličíně dopoledne policejní auto jedoucí k zásahu narazilo do jiného osobního vozu a poté do betonového sloupu. Zraněni jsou čtyři policisté, dva středně těžce a dva lehce. Jednoho z nich do nemocnice přepravil vrtulník.

Mluvčím Správy Pražského hradu místo Davida Šebka bude Jan Pastor

Z funkcí na Pražském hradě zhruba po 14 letech odchází mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. V pozici mluvčího ho od 1. července nahradí bývalý redaktor domácího zpravodajství Českého rozhlasu-Radiožurnálu Jan Pastor.

Pražská burza po dvou dnech růstu dnes oslabila o 0,72 procenta

Pražská burza po dvou dnech růstu dnes oslabila. Index PX klesl o 0,72 procenta na 918 bodů. Víc než tři procenta ztratily akcie Erste Bank a Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila vůči euru i dolaru.

V Praze odhalili pamětní desku vojenskému pilotovi Josefu Dudovi

Na budově Gymnázia Jana Keplera v Praze 6 je nově pamětní deska připomínající generálmajora, vojenského pilota za druhé světové války Josefa Dudu. Dnešního slavnostního odhalení desky na budově, kam Duda chodil do obecné a měšťanské školy, se zúčastnili zástupci městské části, armády a velvyslanectví Francie, Velké Británie a Polska, tedy zemí, kde Duda jako voják působil.

Prahu 14 trápí problém nelegálních průjezdů nákladních aut

Radnici Prahy 14 trápí nelegální průjezd nákladních aut okolo průmyslového areálu Pragolaktos a Jahodnicí. Připravuje řešení, jehož konečnou podobu zašle magistrátu. Pravděpodobně se bude jednat o automatický záznam aut, která zde nemají co dělat. Radnice zde zaznamená denně stovky případů, kdy řidiči nerespektují zákaz průjezdu a zkracují si tak cestu.

Smoljak chce v Senátu i nadále bránit svobodu médií

Svoboda veřejnoprávních médií je i nadále hlavním tématem scénáristy a politika Davida Smoljaka, se kterým jde do boje o Senát v Praze 9. Dnes to řekl v pražské Vinoři na tiskové konferenci ke své kandidatuře. Smoljak je nyní senátorem za STAN, na další funkční období ho do Senátu společně vysílají STAN, Piráti a TOP 09. Smoljak bude mandát obhajovat mimo jiné proti historikovi a řediteli Památníku Lidice Eduardu Stehlíkovi, který je kandidátem ODS a lidovců.

Negativní testy na koronavirus u pražských politiků

Po čtrnáctidenní karanténě měli druhý test negativní kromě primátora Hřiba i další politici, mimo jiné jeho náměstci Petr Hlaváček (TOP 09) a Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) nebo radní Adam Zábranský (Piráti), Hana Třeštíková (Praha Sobě) či Milena Johnová (Praha Sobě). Z karantény může rovněž opoziční zastupitelka a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) a poslanci a zastupitelé Jan Čižinský (Praha Sobě) a Patrik Nacher (ANO).

Na pražském Vítkově si vojáci připomněli Den ozbrojených sil

Na pražském Vítkově si dnes vojáci připomněli Den ozbrojených sil. Vojáci i civilisté u příležitosti oslav obdrželi vysoká resortní vyznamenání. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zároveň vyznamenal několik osobností, kterým chtěl udělit ocenění již v květnu při oslavách konce druhé světové války. Kvůli opatřením spojeným s bojem proti koronaviru ale bylo tehdy vyznamenávání odloženo.

Magistrát sondou zjistí přesného místo uložení ostatků Mašínové

Pražský magistrát nechá v létě prozkoumat sondou hromadný hrob na ďáblickém hřbitově, aby určil přesné místo uložení ostatků Zdeny Mašínové. Pokud je odhalí, budou exhumovány a uloženy do rodinného hrobu. Archeologická sonda je posledním způsobem prověření místa uložení ostatků. Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky na konci loňského března. Následně město ustavilo expertní skupinu, která místo zkoumá. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu.

ČMSS se stěhuje do sídla mateřské ČSOB v pražských Radlicích

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) prodává své sídlo ve Vinohradské ulici v Praze a stěhuje se do budovy své mateřské společnosti ČSOB v Radlicích. Budovu od ČMSS koupil Ges Real, člen finanční skupiny Ges Group.

Hlubuček měl první test negativní, čeká na výsledek druhého

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) měl první test na covid-19 negativní. Nyní čeká na výsledek druhého testu. Pozitivní test na covid-19 měl náměstek 16. června. Den předtím se zúčastnil jednání pražské rady, a následně tak musela do karantény zhruba padesátka lidí, která se zasedání účastnila, včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Primátor měl oba testy v pořádku a karanténa mu skončila.

Část jízdenkové kauzy vrátil odvolací soud k dalšímu projednání

Kauzu údajného tunelování pražského dopravního podniku bude muset znovu projednat pražský městský soud. Odvolací senát dnes částečně zrušil osvobozující rozsudek, kterým soud loni všech 17 obžalovaných zprostil viny. Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig nebo někdejší šéf dopravního podniku Martin Dvořák, oba vinu odmítají. Dnešní rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je pravomocné.

Maraton, půlmaraton i Grand Prix v Praze byly pro letošek zrušeny

Maraton a půlmaraton v Praze se nepoběží ani na podzim. Kvůli koronaviru byly pro letošek zrušeny, stejně jako další elitní pražský závod Grand Prix na 10 kilometrů. Na facebooku to oznámil šéf organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Česká ekonomika klesla v 1. čtvrtletí meziročně o dvě procenta

Česká ekonomika v 1. čtvrtletí klesla meziročně o dvě procenta, potvrdil dnes Český statistický úřad (ČSÚ) svůj předběžný odhad ze začátku června. Proti předchozímu čtvrtletí byl HDP nižší o 3,4 procenta. První odhady z poloviny května přitom hovořily o meziročním snížení o 2,2 procenta a mezičtvrtletním o 3,6 procenta, o dva týdny později úřad odhad vylepšil na pokles o dvě procenta, respektive 3,3 procenta.

Soud rozhodne, zda vrátí jízdenkovou kauzu k dalšímu projednání

Pražský vrchní soud dnes rozhodne o odvolání státního zástupce proti osvobození všech 17 obžalovaných v případu údajného tunelování pražského dopravního podniku (DPP). Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig nebo někdejší šéf podniku Martin Dvořák. Vinu v tzv. jízdenkové kauze odmítají. Státní zástupce žádá, aby se případ vrátil k doplnění dokazování, a to zejména o odposlechy, které Městský soud v Praze nepovolil.

Hostina na Karlově mostě má ukázat oživení centra Prahy

Netradiční hostina u půlkilometrového stolu přímo na Karlově mostě má dnes večer symbolicky ukončit koronavirovou dobu a ukázat oživení historického centra Prahy. Akci Prostřený stůl připravil spolek Piana na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy spolu s radnicí Prahy 1 pro obyvatele i návštěvníky hlavního města. Organizátoři chtějí využít mimořádné situace, kdy je nejstarší most v zemi kvůli omezení cestování výrazně prázdnější než v dobách před vypuknutím pandemie.

Další žáci převezmou vysvědčení, oficiálně končí školní rok

Ve školách dnes oficiálně končí školní rok. Učitelé předají vysvědčení žákům, kteří ho zatím nedostali. V řadě škol se rozdávalo už minulý pátek, protože jejich ředitelé vyhlásili na pondělí a dnešek volno. Dvouměsíční prázdniny stráví letos mnoho dětí asi i kvůli situaci kolem koronaviru se svými rodinami či kamarády v tuzemsku. Na začátku prázdnin se mohou těšit na postupné oteplování počasí. Koncem tohoto týdne by teploty mohly vystoupat k 29 stupňům Celsia.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.6.2020