Pražská burza posílila, pomohly jí bankovní emise

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,62 procenta na 923,72 bodu. K růstu burze pomohly především emise bank, zatímco třeba akcie energetické firmy ČEZ ztrácely. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Hřib: Paralelní dráhu na letiště nepovažuji za nutnou

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) není přesvědčen o tom, že by na ruzyňském letišti měla vzniknout plánovaná paralelní ranvej. Na dotaz uvedl, že Praha není schopná pojmout více turistů, a naopak bojuje s negativními jevy tzv. overtourismu. Soud nedávno na popud malých pražských městských částí zrušil vymezení paralelní dráhy v zásadách územního rozvoje Středočeského kraje. V pražských zásadách, kterých se město musí držet při změnách územního plánu, ranvej zanesena je, ovšem s podmínkami.

Praha 8 hospodařila loni s přebytkem 10,98 milionu korun

Radnice Prahy 8 hospodařila loni s přebytkem téměř 10,98 milionu korun. Výdaje dosáhly 1,23 miliardy a příjmy přes 1,24 miliardy korun. Na investice šlo 294,6 milionu. Hospodaření ovlivnil vyšší nárůst příjmů než výdajů v průběhu roku. Závěrečný účet za loňský rok dnes schválili zastupitelé městské části.
V pražské Botanické zahradě jsou k vidění stovky druhů jehličnanů

V pražské botanické zahradě v Troji dnes otevřeli expozici Jehličnany. Vzdělávací výstava představí stovky druhů jehličnanů mírného i tropického pásma a potrvá do 30. srpna. Zájemci se letos v létě mohou zúčastnit také pikniku nebo Vinobraní sv. Kláry. Novinářům to dnes řekl ředitel trojské botanické zahrady Bohumil Černý.

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk i tržby

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk o 13,7 procenta na 721 milionů korun, výnosy stouply o 18,4 procenta na 14,8 miliardy korun. Společnost podle nich loni prodala 13,1 miliardy kilowatthodin plynu, meziročně o 2,9 procenta více. Prodej elektřiny se zdvojnásobil na 1,3 miliardy kilowatthodin.

Praha jedná o opravě bývalého hřiště Slavoje Břevnov na Strahově

Vedení Prahy jedná o rekonstrukci bývalého hřiště Slavoje Břevnov na Strahově. V budoucnu by měl sloužit pro tréninky fotbalových družstev mládeže i pro veřejnost. Město nyní jedná s potenciálními zájemci o rekonstrukci a znovuzprovoznění areálu.

Pražský inovační institut povede Bohumil Kartous

Ředitelem Pražského inovačního institutu, který formou zapsaného ústavu zřídilo hlavní město, se stal Bohumil Kartous. Organizace se pod jeho vedením zaměří na podporu projektů z oblasti vzdělávání, urbanistiky, sociálního podnikání a životního prostředí, čímž bude podporovat větší diverzitu byznysu v Praze. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti).

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk i tržby

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk o 13,7 procenta na 721 milionů korun, výnosy stouply o 18,4 procenta na 14,8 miliardy korun. Vyplývá to z podkladů, které dnes firma poskytla ČTK. Společnost podle nich loni prodala 13,1 miliardy kilowatthodin plynu, meziročně o 2,9 procenta více. Prodej elektřiny se zdvojnásobil na 1,3 miliardy kilowatthodin.

Firma hledá vánoční strom na pražské Staroměstské náměstí

Společnost Taiko, která v Praze pořádá vánoční trhy, po desáté vyhlásila soutěž na vánoční strom. Lidé mohou do poloviny září zasílat tipy na jehličnany, které by se podle nich v době vánočních svátků dobře vyjímaly na Staroměstském náměstí. Informovala o tom mluvčí společnosti Hana Tietze. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo na něj upozorní, získá odměnu 10.000 korun.

Prodeje Pivovarů Staropramen loni vzrostly o 3,4 pct na 3,3 hl

Prodeje Pivovarů Staropramen loni vzrostly o 3,4 procenta na 3,2 milionu hektolitrů. V zahraničí poprvé překonaly dva miliony hektolitrů. Největším exportním trhem je Slovensko, kde prodeje ve srovnání s předchozím rokem vzrostly o 9,4 procenta. Tržby v ČR meziročně stouply o 3,2 procenta a na Slovensku o 14,1 procenta, uvedla firma bez údajů v korunách. Letos kvůli koronaviru společnost očekává pokles. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Pivovarů Staropramen.

V Holešovicích při výbuchu bytu a následném požáru zemřel člověk

Při výbuchu a následném požáru dvou bytů ve Strojnické ulici v Praze 7 dnes zemřel člověk. Další dva lidé byli popáleni, jsou při vědomí. Záchranáři evakuovali z domu zhruba 50 lidí, hasiči již požár uhasili. Vyplývá to z vyjádření hasičů a záchranné služby na twitteru. Příčina neštěstí zatím není známa, policie a hasiči vedou vyšetřování.

Obchodování na pražské burze je z technických důvodů pozastaveno

Obchodování s cennými papíry na pražské burze je dnes z technických důvodů pozastaveno. Zasaženy jsou všechny trhy obchodující na platformě Xetra T7, informovala Burza cenných papírů Praha na svých webových stránkách. „Obchodování se zastavilo v 09:17. Stalo se tak na všech burzách obchodujících přes obchodní systém Xetra, tedy od Vídně přes Budapešť až po Frankfurt,“ řekl mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.

Praha 5 zpracuje studie pro nové základní školy

Praha 5 nechá zpracovat studii okolí ulice Peroutkova na pomezí Jinonic a Košíř. V návaznosti na výsledcích by tam mohla společnost Penta postavit základní školu. Radnice také nechá vypracovat studii rozšíření základní školy Nepomucká a chce jednat ohledně magistrátních pozemků u ulice V Cibulkách, kde by také mohla vzniknout škola. Vyplývá to z usnesení radních městské části. Ohledně zajištění míst ve školách v oblasti Košíř v poslední době na radnici vznikly spory.

Hotely v Praze v létě čekají obsazenost do 20 pct,v krajích do 50

Hotely a penziony v Praze v létě čekají obsazenost mezi deseti a dvaceti procenty. V krajích si slibují 40 až 50 procentní naplnění kapacit. Na září a říjen mají hoteliéři v hlavním městě i regionech shodný předpoklad obsazenosti mezi 20 a 30 procenty. Zatímco v regionech podnikatelé v ubytovacích službách propouštěli minimálně, v Praze 15 procent firem dalo výpověď až polovině zaměstnanců. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR), zveřejněném dnes v tiskové zprávě.

Dlouholetý ředitel Metrostavu Pilát končí, nahradil ho Heran

Generálním ředitelem Metrostavu, největší stavební společnosti v Česku, se stal Jaroslav Heran (55), který dosud vedl jednu z divizí společnosti. Ve funkci vystřídal dlouholetého šéfa Metrostavu Pavla Piláta (61), který byl na konci ledna nepravomocně odsouzen v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Odchází na vlastní žádost, zda jeho odchod souvisí s nepravomocným rozsudkem, firma nekomentovala.

Letiště Praha letos kvůli koronaviru nevyplatí státu dividendu

Letiště Praha letos kvůli dopadům pandemie koronaviru nevyplatí státu dividendu za loňský rok. V rozhovoru pro dnešní vydání Lidových novin (LN) to řekl šéf firmy Václav Řehoř. Letiště na konci léta využije úvěr, z úvěrového rámce v řádu miliard korun bude v první fázi čerpat jednu miliardu. Peníze použije na provoz i na úhradu investic, uvedl také Řehoř. Nahradit na letišti leteckou společnost Smartwings, pokud by padla, by podle něj asi nebyl problém.

Praha spouští kampaň na pomoc turismu postiženého koronavirem

Hlavní město dnes spouští kampaň V Praze jako doma, která má za cíl pomoci turistickému ruchu postiženému pandemií covid-19. Turisté v akci dostanou za ubytování v hotelu či podobném zařízení vouchery na návštěvu kulturních nebo zábavních zařízení. Na podporu turismu vydá Praha asi 120 milionů korun. Propad v cestovním ruchu se v hlavním městě očekává až 100 miliard korun. Konkrétní informace k projektu jsou na internetových stránkách kampaně.

O2 začalo jako první v Česku komerčně nabízet 5G

Společnost O2 dnes začala komerčně nabízet v části Prahy a Kolína služby mobilní sítě 5G. Během léta bude dostupná pro 15 procent obyvatel hlavního města. Proti stávající technologii LTE umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení.

Ode dneška se prakticky ruší předkupní právo spoluvlastníků bytů

Ode dneška se prakticky ruší předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí, u kterých byl nějaký spoluvlastnický podíl. Jde například o společné garáže. Účinnosti nabývá novela občanského zákoníku. Zavádí rovněž nové povinnosti majitelům bytů, kteří je poskytují ke krátkodobým pronájmům.

Taxikáři ode dneška nemusí mít taxametr nebo svítilnu

Taxikáři ode dneška už při elektronických objednávkách nemusí používat taxametry či střešní svítilny, povinné už nebudou ani zkoušky z místopisu. Nutná naopak bude nová evidenční nálepka na vozidle. Provozovatelům navíc vznikne odpovědnost za provoz. Novinky pro provoz taxislužeb v Česku zavádí novela zákona o silniční dopravě.

Kompenzační vyhláška mění úhrady pojišťoven za zdravotní péči

Kompenzační vyhláška od dnešního dne mění letošní úhrady pojišťoven za zdravotní péči. Má zohlednit výpadek péče od března do května a zároveň kompenzovat vyšší náklady, které měly nemocnice s péčí o pacienty s covidem-19, část peněz přidává také na odměny zdravotníků v první linii. Má také přidat zdravotnickým zařízením peníze na ochranné pomůcky, které se od května musí nakupovat sama. Na zdravotní péči vyhláška počítá s 354 miliardami korun, původně bylo pro letošní rok schváleno 346 miliard.

Školákům dnes oficiálně začínají dvouměsíční prázdniny

Žákům základních a středních škol dnes oficiálně začínají dvouměsíční prázdniny. Někteří si volna užívají již od začátku týdne. V řadě škol se totiž vysvědčení rozdávalo už minulý pátek, protože jejich ředitelé vyhlásili na pondělí a úterý volno. Děti zřejmě letos kvůli rozšíření koronaviru ve světě stráví léto hlavně v Česku, i když přibývá lidí, kteří váhají mezi tuzemskou a zahraniční dovolenou.

Na většině území ČR končí roušky a provoz hospod bude bez omezení

Lidé na většině území ČR nemusí mít ode dneška roušky v dopravních prostředcích ani budovách. Výjimkou jsou plošně zdravotnická a sociální zařízení a Moravskoslezský kraj a Praha, kde povinnost mít zakrytá ústa a nos v některých místech kvůli zamezení šíření koronaviru zůstává. Do stavu před koronavirovou pandemií se vrací většina restaurací, kaváren nebo hospod, dnes padlo poslední omezení jejich provozu, a to zákaz mít otevřeno od 23:00 do 06:00. Lidé mohou již také konzumovat občerstvení například v hledištích kin.

Začínají platit vouchery, kterými stát přispívá lidem na lázně

Dnes začínají platit vouchery, kterými stát přispívá lázním na pobyty jejich klientů. Lidé si je mohou vygenerovat na webu ministerstva pro místní rozvoj Kudy z nudy nebo ho dostanou v lázních. Slevu až 4000 korun na pobyt delší než šest nocí s nejméně pěti procedurami v českých lázních bude ministerstvo nabízet do konce roku.

MF dnes zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci června

Ministerstvo financí dnes bude informovat o vývoji státního rozpočtu ke konci června. Ke konci května stoupl schodek státního rozpočtu na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Květnový výsledek tak byl nejhorší od vzniku ČR. Sněmovna v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu na 300 miliard korun a tento týden pustila do druhého čtení projednání návrhu na zvýšení schodku na 500 miliard korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.7.2020