Pražské radnice dostanou od města dohromady 101,82 milionu Kč

Pražské městské části dostanou od magistrátu dohromady 101,82 milionu korun. Peníze Praha vybrala od loňského 1. prosince do letošního 31. května na odvodech z loterií a her. Rozdělení peněz dnes schválili pražští zastupitelé. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší.

Praha zřídí nábytkovou banku pro lidi, kteří na něj nemají peníze

Praha zřídí na Libuši prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) takzvanou nábytkovou banku. Do ní budou moci obyvatelé dát nepotřebný, ale funkční nábytek a spotřebiče, kterých se chtějí zbavit. CSSP je pak bude poskytovat lidem, kteří si nemohou dovolit koupit vlastní. Vstupní náklady na zřízení nábytkové banky budou asi 2,85 milionu korun a bude mít čtyři zaměstnance. Vzniknout by měla letos na podzim. Založení banky dnes schválili pražští zastupitelé.

Praha dá DPP peníze na bezbariérové rampy do stanic metra

Pražský magistrát poskytne dopravnímu podniku (DPP) peníze na instalování ramp na nástupiště metra pro vozíčkáře a rodiče s kočárky a další bezbariérové úpravy včetně bezbariérového zpřístupnění stanice metra C Vyšehrad. Celkem dostane podnik více než sedm milionů korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé.

Praha rozdělí 420,3 milionu korun na sportovních grantech

Pražský magistrát letos rozdělí 420,3 milionu korun na sportovních grantech. V sedmi kapitolách podpoří 673 projektů klubů a svazů. Dnes to schválili zastupitelé. Peníze se letos rozdělovaly podle nového systému, založeném na vzorcích zohledňujících počet mladých sportovců a nákladnost daného sportu. Zastupitelé na návrh radního Víta Šimrala (Piráti) k původně plánované částce přidali deset milionů korun jako podporu organizacím, které dostaly méně peněz, v souvislosti s koronavirovou krizí. Opoziční ODS neúspěšně navrhla navýšení o 31 milionů.

Pražští zastupitelé schválili stavbu lanovky z Podbaby do Bohnic

Pražský dopravní podnik (DPP) postaví lanovou dráhu z Podbaby do Bohnic. Dnes mu to zadali zastupitelé. Lanovka má za úkol zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať. Podle odhadů má vyjít na 1,5 miliardy korun a mohla by být v provozu v roce 2025.

Pražské arcibiskupství přestěhuje svou knihovnu na Strahov

Pražské arcibiskupství přestěhuje svou obsáhlou knihovnu plnou historických tisků do Strahovského kláštera. Tamní premonstráti, kteří také spravují svou rozsáhlou knihovnu, ji umožní zpřístupnit veřejnosti, což v budově Arcibiskupského paláce nebylo možné, řekl dnes Stanislav Zeman z pražského arcibiskupství. Stěhovat se začne v úterý 7. července. Takzvaná Manderscheidská knihovna obsahuje na 10.500 historických knih.

Pražská burza navzdory propadu akcií ČEZ posílila

Pražská burza dnes opět posílila. Index PX stoupl o 1,59 procenta na 938,45 bodu. Burze znovu pomohl růst akcií bank, zatímco akcie energetické firmy ČEZ výrazně ztrácely. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha vypíše tendr na stavbu nového přelivu Hostivařské přehrady

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na vybudování nového bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě. V případě povodní přeliv umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Náklady by měly dosáhnout maximálně 170 milionů korun. Vypsání zakázky dnes schválili pražští zastupitelé. Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013.

Praha a Univerzita Karlova založí zapsaný ústav Kampus Hybernská

Pražský magistrát spolu s Univerzitou Karlovou (UK) založí takzvaný zapsaný ústav Kampus Hybernská. Bude se starat o stejnojmenný kampus, kde funguje kulturní, společenské a vzdělávací centrum. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Kampus začal v do té doby nevyužitých městských domech v Hybernské ulici fungovat v roce 2017. Dosud ho měla na starosti Filozofická fakulta UK.

Praha koupí od státu kurty na Letné za 78,33 milionu korun

Pražský magistrát koupí od státu jeho část pozemku v tenisovém areálu klubu LTC na Letné a sjednotí ji se svým podílem. Pozemek a budova klubovny vyjde město na 78,33 milionu korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Stát zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Tenisový klub LTC vznikl v roce 1904 a v roce 1912 postavil na Letné svou klubovnu, která stojí dodnes.

Praha koupí kostel svatého Šimona a Judy za 99,99 milionu korun

Praha koupí odsvěcený kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě, který nyní slouží jako koncertní síň pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Za památku zaplatí 99,99 milionu korun. Koupi dnes schválili pražští zastupitelé. Vlastníkem kostela je Českomoravská provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří.

Národní muzeum představilo sbírky mincí a mincovní poklady

Mincovní poklady nalezené na území Česka si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Poklady numismatických sbírek v Národním muzeu. Kromě pokladů obsahuje výstava historické mince datované od antiky až do 20. století, nástroje na výrobu mincí či medaile a řády ze soukromých sbírek. Výstava, která čítá zhruba jeden a půl tisíce exponátů, začala 26. června a potrvá rok.

Praha navrhne Sněmovně regulaci platforem typu Airbnb

Pražský magistrát v rámci svojí zákonodárné iniciativy navrhne poslancům změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat platformy krátkodobého ubytování typu Airbnb. V případě schválení by obce mohly určit období, kdy by bylo ubytování v tohoto typu zakázáno, a také omezit počet současně ubytovaných osob či určit maximální počet dní v roce, kdy by bylo možné byty pro tyto účely využívat.

Praha chce, aby příspěvek na obyvatele dostaly i kraje

Vedení Prahy a některých dalších krajů navrhnou, aby vedle obcí dostaly příspěvek na obyvatele nahrazující výpadek z daňových příjmů i kraje. Návrh zákona, který by to měl zajistit, dnes schválili pražští zastupitelé. Kraje včetně Prahy, která je obcí a zároveň krajem, by podle návrhu získaly 500 korun na jednoho obyvatele. Sněmovna v polovině června schválila návrh Senátu, podle kterého dostanou obce 1200 korun na obyvatele jako kompenzaci za výpadek příjmů kvůli kompenzačnímu bonusu pro podnikatele.

Pražské muzeum nesvobody bude prozatím na Hradčanech

Pražský magistrát umístí muzeum nedemokratických režimů v českých zemích ve 20. století dočasně do nyní prázdného Domu pážat na Hradčanech. Expozice by tam měly být do doby, než město zajistí trvalé prostory na severní a východní tribuně Strahovského stadionu. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Založení muzea schválilo zastupitelstvo loni.

Návštěvnost přírodních koupališť v Praze se zvýšila

Návštěvnost přírodních koupališť v Praze se zvýšila až v posledním červnovém týdnu. Do té doby byla podle provozovatelů kvůli počasí velmi nízká. V koupalištích je nyní voda vhodná ke koupání, zhoršená kvalita vody je v nádrži Hostivař. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města. V metropoli je sedm přírodních koupališť, které podléhají kontrole hygieniků.

Pražští zastupitelé neprojednají družstevní bydlení

Při schvalování programu dnešního pražského zastupitelstva se projevil koaliční spor ohledně podpory družstevního bydlení. Radní Hana Marvanová (za STAN) ho navrhla jako zastupitelský tisk na program poté, co ho předminulý týden po dlouhé diskusi neschválila rada. Piráti a Praha Sobě byli proti a návrh nedostal dostatek hlasů, aby byl projednán. Z řady dalších návrhů zastupitelé na program zařadili body týkající se odpuštění poplatků za zábor stavby mariánského sloupu a příspěvku zastupitelských klubů na vypracování posudků, který souvisí s otázkou družstevního bydlení.

Bývalý ředitel Pražské strojírny musí firmě zaplatit 27 mil. Kč

Bývalý ředitel městské firmy Pražská strojírna Vladimír Říha musí podniku zaplatit více než 27 milionů korun. Pravomocně o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. Říhu žalovalo o náhradu škody současné vedení firmy. Vyčítalo mu například špatně vedený bankovní účet, nevýhodné prodeje aut, ale také smlouvu na průzkum trhu se současným senátorem a bývalým prezidentským kandidátem Pavlem Fischerem. Pražská strojírna je dceřinou společností pražského dopravního podniku, vyvíjí a vyrábí koleje a výhybky pro tramvajovou dopravu.

Petynka se otevře v druhé polovině července

Zrekonstruované koupaliště Petynka v Praze 6 se návštěvníkům otevře ve druhé polovině července, zhruba o měsíc později, než bylo v plánu. Rekonstrukce, která začala letos v březnu, se zpozdila kvůli koronavirové pandemii. Nyní se čeká na kolaudační řízení.

V Česku hrozí odpoledne bouřky s kroupami a přívalovým deštěm 

Na většině území České republiky hrozí dnes odpoledne ojediněle silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu, kroupami a přívalovým deštěm. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí s výjimkou Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje pro celou zemi od dnešního poledne do 23:00.

Botanickou zahradu v Praze 9 navštěvuje víc lidí než před rokem 

V Botanické zahradě při Střední odborné škole Jarov v Praze 9 je nyní proti loňskému roku vyšší návštěvnost. Zahrada má otevřeno i přes prázdniny a vstup pro návštěvníky je zdarma. O rostliny se tam starají žáci školy. Dobu, kdy byla zahrada kvůli koronakrizi zavřená, využili k úpravám. ČTK to řekl ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.

První letošní tropickou noc v Česku zaznamenalo Klementinum

První letošní tropickou noc v Česku, při které teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia, zaznamenala nejstarší česká meteorologická stanice Klementinum v Praze. Meteorologové tam dnes v noci naměřili 20,7 stupně Celsia. Dnes to řekl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Pohonné hmoty v Praze čtvrtý týden po sobě zdražily

Pohonné hmoty v Praze čtvrtý týden po sobě zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v metropoli prodává v průměru za 28,42 koruny, před týdnem byl o 28 haléřů levnější. Nafta od minulé středy zdražila o 24 haléřů na 28,20 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 5,21 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,76 Kč na litru více. Pohonné hmoty v Praze jsou stále nejdražší z celého Česka.

Pražští radní se sejdou poprvé po karanténě vedení města

Pražští zastupitelé se dnes sejdou v náhradním termínu odloženého jednání zastupitelstva z 18. června. Jednání bylo odloženo kvůli karanténě vedení města, části úředníků a některých opozičních zastupitelů. Zúčastnili se zasedání spolu s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem (STAN), který měl pozitivní test na covid-19. V karanténě pak skončila asi padesátka lidí, u nikoho dalšího než Hlubučka se nákaza nepotvrdila a všichni se vrátili do práce.

Odvolací soud projedná Zemanovy výroky o novináři Peroutkovi

Pražský městský soud dnes projedná odvolání ve sporu vnučky novináře Ferdinanda Peroutky s ministerstvem financí. Pře se týká výroků prezidenta Miloše Zemana, který mimo jiné tvrdil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Obvodní soud loni žalobu zamítl s tím, že projev hlavy státu nemůže být nesprávným úředním postupem, za který nese odpovědnost stát.

Noví profesoři převezmou dnes v Karolinu své jmenovací dekrety

Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes v Karolinu předá jmenovací dekrety 80 novým profesorům vysokých škol. Jsou mezi nimi například scenárista a dramaturg Petr Jarchovský nebo architekt Jan Šépka. Na návrh vědeckých a na konci listopadu doporučila vláda. Prezident Miloš Zeman dekrety podepsal v polovině června. Na rozdíl od některých případů z minulosti tentokrát nikoho neodmítl.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.7.2020