Za týden přibylo v Praze 60 případů covidu, nemocných je 769

V Praze přibylo za posledních sedm dní 60 nových případů covidu-19. Je to o 32 případů méně než o týden dříve. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo novým koronavirem 2423 lidí, z nichž 1555 se už z nemoci uzdravilo. V souvislosti s koronavirem zemřelo 99 lidí. Aktuálně je tak v metropoli 769 nemocných. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků platným k dnešním 18:00.

V Poděbradské ulici v Praze havaroval skútr, řidič nepřežil

Čtyřiačtyřicetiletý motocyklista dnes odpoledne zemřel při havárii skútru v Poděbradské ulici v Praze. Řekly mluvčí pražské policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Pražská burza dnes mírně oslabila, podobně jako koruna

Pražská burza dnes po předchozích dvou růstových dnech mírně oslabila. Index PX klesl o 0,05 procenta na 938 bodů. Dolů ho táhly hlavně akcie Erste Bank a Monety. Výraznějšímu poklesu bránily cenné papíry Avastu a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes lehce oslabila vůči euru i dolaru.

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný čelí dalšímu obvinění

Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči někdejšímu policejnímu prezidentovi Stanislavu Novotnému. Starosta o svém obvinění informoval dnes na twitteru. Případ má na starosti odbor extremismu a terorismu pražské policie. Starosta má v polovině července podat kriminalistům vysvětlení.

Pražské Benátky očekávají devadesátiprocentní úbytek návštěvníků

O přibližně 90 procent méně návštěvníků než předchozí roky očekává letos společnost Pražské Benátky, která turistům nabízí plavby po Vltavě a prohlídky Muzea Karlova mostu. Při dnešním znovuzahájení provozu po tříměsíčním přerušení kvůli koronaviru to řekl ředitel společnosti Zdeněk Bergman. Projížďky po Vltavě si obvykle kupují především návštěvníci ze zahraničí, letos ale kvůli propadu turistiky v souvislosti s pandemií koronaviru Bergman očekává hlavně Čechy.

V Praze klesl počet laboratoří, které testují na koronavirus

V Praze odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří, v polovině května jich bylo 12. Na mnohých místech testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce. V porovnání s vrcholem pandemie na jaře nabízí testování méně laboratoří, některá odběrová místa zkrátila provozní dobu. Ty stávající v blízkých měsících ukončit provoz neplánují.

Radní: O podporu družstevního bydlení mají zájem městské části

Plán podpory družstevního bydlení pomocí poskytnutí městských pozemků, který se kvůli odporu Pirátů a Prahy Sobě nepodařilo prosadit pražské radní Haně Marvanové (za STAN), by mohl fungovat na městských částech. Marvanová to dnes řekla novinářům. Praha 8 a Praha 11 podle ní už podobné projekty rozjíždějí a ona s nimi bude spolupracovat. Radní spolu s předsedou Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiřím Pospíšilem jednání partnerů označili za porušení koaliční smlouvy.

Pražský hrad o víkendu pro návštěvníky otevře jižní zahrady

Pražský hrad od víkendu pro veřejnost otevře své jižní zahrady. Nepřístupné byly kvůli rekonstrukci fasád a oken jižního křídla Hradu několik měsíců. Otevřeny budou zdarma přes prázdniny i přesto, že opravy ještě neskončily. V tiskové zprávě to dnes uvedl kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Pražský hrad se snaží kvůli dopadům koronavirové krize a úbytku zahraničních turistů nalákat především české návštěvníky.

Řidiči musí počítat od 8. července s omezeními na Jižní spojce

Řidiči musí počítat od 8. července s částečnými omezeními na pražské Jižní spojce. Důvodem je rekonstrukce vozovky. Práce se uskuteční postupně na třech místech a nejdelší z oprav potrvá až do 28. srpna. ČTK to dnes sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Řidiče čekají omezení ještě na dalších místech, mimo jiné ve Wilsonově ulici, v Chodovské či na Karlově náměstí.

Vědci z AV popsali, proč v savčím vajíčku nefungují mikroRNA

Vědci z Akademie věd ČR objasnili, proč krátké řetězce ribonukleové kyseliny, takzvané mikroRNA, v savčích vajíčkách nefungují. V jiných buňkách přitom hrají důležitou roli, neboť regulují aktivitu genů. Výzkumníci z Ústavu molekulární genetiky zjistili, že důvodem je nízká koncentrace těchto molekul. AV o tom informovala v dnešní tiskové zprávě.

Na pražském letišti ve čtvrtek nouzově přistál nákladní Boeing

Na pražském letišti ve čtvrtek večer nouzově přistál nákladní letoun Boeing 757. Stroj měl zřejmě problémy s hydraulikou. Potvrdil mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Podle něj nejde o mimořádný případ, přistání bylo bez problémů. Provoz na letišti nebyl omezen.

Recidivista měl v rozkroku 15 sáčků pervitinu a balík bankovek

Patnáct sáčků pervitinu, balík bankovek i tablety na podporu erekce schovával v rozkroku kalhot recidivista přistižený při namátkové kontrole policie v Praze. Na policejním webu to dnes oznámila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Dopadený čtyřicetiletý muž je cizinec, který měl už dříve nařízeno, opustit do konce července Česko, a to právě kvůli opakovaným drogovým deliktům.

ČOI loni zabavila padělky za 152 milionů, meziročně o 60 mil. víc

Česká obchodní inspekce (ČOI) během loňského roku zabavila dohromady 57.576 kusů padělků, originály tohoto zboží by stály téměř 152 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2018 stoupla hodnota zabavených věcí o asi 60 milionů Kč a jejich počet o zhruba 16.000. Inspekce v minulém roce uložila obchodníkům za porušení právních předpisů pravomocně celkem 1290 pokut za víc než 16 milionů korun. ČOI to dnes uvedla v tiskové zprávě.

ČSÚ: Sklizeň obilovin i řepky bude letos nižší než loniZpráva má novější verzi

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů proti loňskému roku klesne o 3,3 procenta na 6,784 milionu tun. Jejich hektarový výnos má být nižší o dvě procenta. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,135 milionu tun, meziročně o 1,9 procenta méně. Vyplývá to z prvních odhadů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Český statistický úřad dnes oznámí první odhady letošní úrody 

Český statistický úřad dnes oznámí první odhady letošní úrody, vycházet bude z červnových čísel. Zveřejní předpokládanou sklizeň jednotlivých obilovin a řepky na základě osevní plochy a dosavadních výnosů. Svá čísla pak statistici upřesní v srpnu a říjnu.

Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o reformě penzí v Česku 

Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o případné reformě penzí v Česku. Diskutovat by mohla o dopadech koronavirové krize na důchodový systém, o dřívějších návrzích na rozdělení nynějšího veřejného systému na dva pilíře i o zajištění příjmů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.7.2020