Poslední jednání zastupitelů ZHMP, na začátku letních prázdnin se klasicky neslo ve znamení emocí…

Jednání bylo celé ráno (začalo v 8.30 hod) a dopoledne, tak jako už běžně, plné emocí a vzájemného osočování a to nejen koalice vs. opozice, ale i mezi koaličními partnery. Zastupitelé ZHMP neschválili bod programu o družstevních bytech, který připravila radní Hana Marvanová – Kordová. 

radní Hana Marvanová – Kordová

Radní Hana Kordová – Marvanová, označila jako faul to, že si primátor Zdeněk Hřib, nechal udělat vlastní analýzu problematiky družstevních bytů, aniž by o tom informoval koaliční partnery. Ten to označil za nutné. Nejde prý o nic tajného a nechtěl toto téma řešit, dokud se to „pořádně právně neprojedná.“ Výhrady měli i opoziční zastupitelé, kteří chtěli tento bod schválit.

Psali jsme zde:

Na konci zasedání se ještě stihli pohádat koaliční partneři, kvůli poplatku za zábor pro stavbu dnes již vztyčeného Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. „V době, kdy všem kvůli koronaviru odpouštíme komerční nájmy, tak aby se nestalo, že jediný, kdo nám jej zaplatí, budou dárci této památky,“ řekl na začátku diskuse europoslanec a předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09). Následnou diskusi pak na jejím konci označil za „gejzír trapnosti, ubohosti a alibismu“. Proti odpuštění poplatku se postavil zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě) nebo primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který upozornil na to, že stavba byla zahájena letos 17. února, ale smlouva byla podepsána o dva dny později. Na to reagoval zastupitel a předseda kulturního výboru Jan Wolf (KDU-ČSL), který řekl, že to tak není a že primátor lže.

On-line jednání ZHMP, jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na mimořádném zasedání ZHMP:

Praha neodpustí poplatek za zábor pro stavbu mariánského sloupu

Pražský magistrát neodpustí Spolku pro obnovu mariánského sloupu poplatek za zábor veřejného prostranství. Pražští zastupitelé odmítli změnit nájemní smlouvu mezi spolkem a městskou firmou Technická správa komunikací (TSK) na smlouvu o výpůjčce. Spolek má zaplatit více než jeden milion korun. Stavba sloupu začala letos v polovině února a dokončena byla na začátku června.

Pražské radnice dostanou od města dohromady 101,82 milionu Kč

Pražské městské části dostanou od magistrátu dohromady 101,82 milionu korun. Peníze Praha vybrala od loňského 1. prosince do letošního 31. května na odvodech z loterií a her. Rozdělení peněz schválili pražští zastupitelé. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší.

Praha zřídí nábytkovou banku pro lidi, kteří na něj nemají peníze

Praha zřídí na Libuši prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) takzvanou nábytkovou banku. Do ní budou moci obyvatelé dát nepotřebný, ale funkční nábytek a spotřebiče, kterých se chtějí zbavit. CSSP je pak bude poskytovat lidem, kteří si nemohou dovolit koupit vlastní. Vstupní náklady na zřízení nábytkové banky budou asi 2,85 milionu korun a bude mít čtyři zaměstnance. Vzniknout by měla letos na podzim. Založení banky schválili pražští zastupitelé.

Praha dá DPP peníze na bezbariérové rampy do stanic metra

Pražský magistrát poskytne dopravnímu podniku (DPP) peníze na instalování ramp na nástupiště metra pro vozíčkáře a rodiče s kočárky a další bezbariérové úpravy včetně bezbariérového zpřístupnění stanice metra C Vyšehrad. Celkem dostane podnik více než sedm milionů korun. Rozhodli o tom pražští zastupitelé.

Praha rozdělí 420,3 milionu korun na sportovních grantech

Pražský magistrát letos rozdělí 420,3 milionu korun na sportovních grantech. V sedmi kapitolách podpoří 673 projektů klubů a svazů. Schválili to zastupitelé. Peníze se letos rozdělovaly podle nového systému, založeném na vzorcích zohledňujících počet mladých sportovců a nákladnost daného sportu. Zastupitelé na návrh radního Víta Šimrala (Piráti) k původně plánované částce přidali deset milionů korun jako podporu organizacím, které dostaly méně peněz, v souvislosti s koronavirovou krizí. Opoziční ODS neúspěšně navrhla navýšení o 31 milionů.

Pražští zastupitelé schválili stavbu lanovky z Podbaby do Bohni

Pražský dopravní podnik (DPP) postaví lanovou dráhu z Podbaby do Bohnic. Lanovka má za úkol zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať. Podle odhadů má vyjít na 1,5 miliardy korun a mohla by být v provozu v roce 2025.

Praha vypíše tendr na stavbu nového přelivu Hostivařské přehrady

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na vybudování nového bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě. V případě povodní přeliv umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Náklady by měly dosáhnout maximálně 170 milionů korun. Vypsání zakázky schválili pražští zastupitelé. Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013.

Praha a Univerzita Karlova založí zapsaný ústav Kampus Hybernská

Pražský magistrát spolu s Univerzitou Karlovou (UK) založí takzvaný zapsaný ústav Kampus Hybernská. Bude se starat o stejnojmenný kampus, kde funguje kulturní, společenské a vzdělávací centrum. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Kampus začal v do té doby nevyužitých městských domech v Hybernské ulici fungovat v roce 2017. Dosud ho měla na starosti Filozofická fakulta UK.

Praha koupí od státu kurty na Letné za 78,33 milionu korun

Pražský magistrát koupí od státu jeho část pozemku v tenisovém areálu klubu LTC na Letné a sjednotí ji se svým podílem. Pozemek a budova klubovny vyjde město na 78,33 milionu korun. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Stát zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Tenisový klub LTC vznikl v roce 1904 a v roce 1912 postavil na Letné svou klubovnu, která stojí dodnes.

Praha koupí kostel svatého Šimona a Judy za 99,99 milionu korun

Praha koupí odsvěcený kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě, který nyní slouží jako koncertní síň pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Za památku zaplatí 99,99 milionu korun. Koupi schválili pražští zastupitelé. Vlastníkem kostela je Českomoravská provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří.

Praha navrhne Sněmovně regulaci platforem typu Airbnb

Pražský magistrát v rámci svojí zákonodárné iniciativy navrhne poslancům změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat platformy krátkodobého ubytování typu Airbnb. V případě schválení by obce mohly určit období, kdy by bylo ubytování v tohoto typu zakázáno, a také omezit počet současně ubytovaných osob či určit maximální počet dní v roce, kdyby bylo možné byty pro tyto účely využívat.

Praha chce, aby příspěvek na obyvatele dostaly i kraje

Vedení Prahy a některých dalších krajů navrhnou, aby vedle obcí dostaly příspěvek na obyvatele nahrazující výpadek z daňových příjmů i kraje. Návrh zákona, který by to měl zajistit, schválili pražští zastupitelé. Kraje včetně Prahy, která je obcí a zároveň krajem, by podle návrhu získaly 500 korun na jednoho obyvatele. Sněmovna v polovině června schválila návrh Senátu, podle kterého dostanou obce 1200 korun na obyvatele jako kompenzaci za výpadek příjmů kvůli kompenzačnímu bonusu pro podnikatele.

Pražské muzeum nesvobody bude prozatím na Hradčanech

Pražský magistrát umístí muzeum nedemokratických režimů v českých zemích ve 20. století dočasně do nyní prázdného Domu pážat na Hradčanech. Expozice by tam měly být do doby, než město zajistí trvalé prostory na severní a východní tribuně Strahovského stadionu. Založení muzea schválilo zastupitelstvo loni.

Pražští zastupitelé neprojednali družstevní bydlení

Při schvalování programu pražského zastupitelstva se projevil koaliční spor ohledně podpory družstevního bydlení. Radní Hana Marvanová (za STAN) ho navrhla jako zastupitelský tisk na program poté, co ho předminulý týden po dlouhé diskusi neschválila rada. Piráti a Praha Sobě byli proti a návrh nedostal dostatek hlasů, aby byl projednán. Z řady dalších návrhů zastupitelé na program zařadili body týkající se odpuštění poplatků za zábor stavby mariánského sloupu a příspěvku zastupitelských klubů na vypracování posudků, který souvisí s otázkou družstevního bydlení.

Pražští radní se sešli poprvé po karanténě vedení města

Pražští zastupitelé se sešli včera v náhradním termínu odloženého jednání zastupitelstva z 18. června. Jednání bylo odloženo kvůli karanténě vedení města, části úředníků a některých opozičních zastupitelů. Zúčastnili se zasedání spolu s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem (STAN), který měl pozitivní test na covid-19. V karanténě pak skončila asi padesátka lidí, u nikoho dalšího než Hlubučka se nákaza nepotvrdila a všichni se vrátili do práce.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.7.2020

Další zasedání zastupitelů ZHMP, je naplánováno na 10.9.2020.

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/terminy_jednani_zastupitelstva_hl_m/terminovy_kalendar_jednani_2020.html

Psali jsme zde: