Pražské městské části dostanou od magistrátu dohromady 101,82 milionu korun…

Peníze Praha vybrala od loňského 1. prosince do letošního 31. května na odvodech z loterií a her. Rozdělení peněz schválili pražští zastupitelé. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší.

V loňském prosinci vybralo hlavní město asi 4,57 milionu korun a v letošním roce to bylo od začátku ledna do konce května 97,25 milionu. Peníze mohou radnice využít pouze na sport, školství a na podporu neziskových organizací. Polovina ze zmíněných částek je určena na podporu sportu. Druhou polovinu pak radnice využijí na kulturu, školství, zdravotnictví a sociální oblast.

Kolik peněz jednotlivé radnice dostanou, závisí na počtu jejich obyvatel. Nejvyšší částku obdrží nejlidnatější městská část Praha 4, a to za loňský prosinec 453.822 korun a za letošek to pak je více než 9,7 milionu. Nejnižší částku dostane Nedvězí, a to celkem 24.724 korun.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech. Vyhláška o hazardu, která začala platit v roce 2016, zakázala všechny herny v Praze. V provozu mohou být jen provozovny označené jako kasina. Zrušeny byly již desítky heren.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.7.2020