V ČR je na 350 židovských hřbitovů, chystá se obnova libeňského

Federace židovských obcí (FŽO) a jednotlivé židovské obce nemají ve své správě všechny židovské hřbitovy v ČR, ale ty, které se dochovaly, zdokumentovala. Dnes je jich přibližně 350, od počátku druhé světové války do roku 1989 jich 70 zaniklo. Tajemník FŽO Tomáš Kraus řekl, že v plánu je třeba alespoň částečná revitalizace hřbitova v Praze Libni, kde jsou náhrobky zasypány metry zeminy a zbyly z něj jen ohradní zdi. Péče o židovské památky nyní přichází o důležitý zdroj, kterým jsou příjmy z turistického ruchu.

Kvůli výměně pražců nepojede metro na části linky C

Dnes začíná výluka na trase metra C mezi stanicemi Pražského povstání a Hlavní nádraží, výluka potrvá do neděle 12. července. Důvodem je výměna dřevěných pražců mezi stanicemi I. P. Pavlova a Muzeum za betonové. Místo metra budou jezdit náhradní autobusy. Stejné výluky podnik v posledních letech vyhlašuje třikrát ročně, poslední byla o Velikonocích a další je v plánu na podzim. Výluky budou pokračovat i v dalších letech.

Za týden přibylo v Praze 60 případů covidu, nemocných je 769

V Praze přibylo za posledních sedm dní 60 nových případů covidu-19. Je to o 32 případů méně než o týden dříve. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo novým koronavirem 2423 lidí, z nichž 1555 se už z nemoci uzdravilo. V souvislosti s koronavirem zemřelo 99 lidí. Aktuálně je tak v metropoli 769 nemocných. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků platným ke včerejším 18:00.

Policie dopadla muže, který se zbraní přepadl obchod v Praze

Policisté dopadli muže, který se zbraní v ruce údajně přepadl na začátku června prodejnu v Praze 8. Z kasy si odnesl několik tisíc korun a utekl, nikdo nebyl zraněn. Za loupež mu hrozí až deset let vězení.

Pražský hrad pro návštěvníky otevře jižní zahrady

Pražský hrad pro veřejnost otevře své jižní zahrady. Nepřístupné byly kvůli rekonstrukci fasád a oken jižního křídla Hradu několik měsíců. Otevřeny budou zdarma přes prázdniny i přesto, že opravy ještě neskončily. V tiskové zprávě to uvedl kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Pražský hrad se snaží kvůli dopadům koronavirové krize a úbytku zahraničních turistů nalákat především české návštěvníky.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.7.2020