Betlémská kaple si připomněla výročí Husa i dopady epidemie

Bohoslužba v pražské Betlémské kapli dnes připomněla 605. výročí smrti církevního reformátora Jana Husa a zaznělo upozornění, že pravda je dnes stejně důležitá jako v Husově době. Kněží ale připomněli také sto let od založení Církve československé husitské nebo dopady epidemie koronaviru. Hygienická opatření kvůli riziku nákazy ovlivnila i průběh mše, věřící v kapli museli mít po dobu jejího konání na obličeji roušky.

Lidé si dnes mohou prohlédnout Hrzánský palác na Hradčanech

U příležitosti státního svátku upálení mistra Jana Husa si dnes lidé mohou prohlédnout jednu z nejstarších staveb na pražských Hradčanech – Hrzánský palác. Tato historická budova slouží k reprezentačním účelům vlády a premiéra. Den otevřených dveří začíná v 09:00, poslední komentovaná prohlídka bude v 16:00. Vláda díky příznivé koronavirové situaci opět zpřístupňuje všechny své vily a paláce, o uplynulém víkendu mohli lidé zavítat do Kramářovy vily.

Česko si dnes připomíná upálení Jana Husa

Česká republika si dnes připomíná odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl pro své názory upálen před 605 lety na koncilu v německé Kostnici. Lidé si mohou jeho památku připomenout na bohoslužbách v Betlémské kapli v Praze, v Husově rodišti – Husinci u Prachatic nebo na Kozím Hrádku na Táborsku, kde pobýval, když nesměl kázat v Praze. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, který odstranil z češtiny spřežky a zavedl diakritická znaménka. Šestý červenec je v českém kalendáři státním svátkem od roku 1990.

Opilá řidička narazila do vozu policie, jeden policista zemřel

Při nehodě dvou osobních vozidel v ulici 5. května v Praze včera večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Na twitteru to uvedl policejní prezident Jan Švejdar. Další dva policisté byli s těžkými zraněními odvezeni do nemocnice. S největší pravděpodobností byla viníkem nehody řidička, která usedla za volant pod vlivem alkoholu i drog, nadýchala více než dvě promile alkoholu. Nehoda se stala krátce před 19:30 a blokovala hlavní tah na úrovni Chodova ve směru na Brno.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.7.2020