Zrzavého obraz se prodal za více než tři miliony korun

Na aukci výtvarného umění a starožitného nábytku, který dnes pořádala společnost Arthouse Hejtmánek, se prodalo přibližně 76 procent nabízených položek. Vyvolávací cena všech nabízených děl byla přes 15 milionů korun a prodalo se za 19,8 milionu korun. Dílem, které se prodalo za nejvyšší cenu, je obraz Jana Zrzavého Loďky v přístavu. Z vyvolávací ceny 1,6 milionu se dostal na 3,2 milionu korun včetně aukční přirážky. Loďky v přístavu ztvárňují autorovu obdivovanou bretaňskou krajinu.

Praha 12 prodloužila snížení nájemného podnikatelům

Snížení nájemného o 50 procent pro podnikatele, kteří mají své provozovny v prostorách v majetku městské části Praha 12, bude platit do konce srpna. Prodloužení opatření schválili radní městské části. Cílem je zmírnit finanční ztráty poplatníků, které jim vznikly v souvislosti s nouzovým stavem kvůli covidu-19.

Pražská burza mírně oslabila, nejvíc ztrácely akcie KB a CME

Pražská burza dnes mírně oslabila. Index PX klesl o 0,13 procenta na 936,79 bodu. Nejvýrazněji ztrácely z hlavních emisí akcie Komerční banky a mediální skupiny CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pražská TSK nechá zaktualizovat soupis zeleně za šest milionů Kč

Pražská Technická správa komunikací (TSK) nechá zaktualizovat dokument, který mapuje zeleň ve městě. Takzvaný pasport zeleně by měl vyjít na maximálně šest milionů korun a uskutečnit se v následujících několika letech. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek.

Radní Prahy 11 požadují přepracování záměru bytových domů

Plánovaná výstavba bytových domů v Horních Roztylech je podle radních Prahy 11 přehuštěná a nerespektuje stávající urbanistickou strukturu místa. Požadují přepracování záměru. Vyplývá to z usnesení rady. V Roztylech by mohlo vzniknout 206 bytů. Investorem je společnost YIT Stavo.

Pražské arcibiskupství zahájilo stěhování historické knihovny

Pražské arcibiskupství dnes začalo stěhovat svou knihovnu do Strahovského kláštera, ve kterém budou knihy nově přístupné veřejnosti. Stěhování potrvá asi měsíc, lidé budou moci do knih nahlédnout asi za dva roky. Novinářům to dnes řekl knihovník a archivář Vít Kochánek. Takzvaná Manderscheidská knihovna, která obsahuje na 10.500 knih, se do kláštera přesune z Arcibiskupského paláce, kde byla doteď. Podle Kochánka je ve Strahovském klášteře pro bádání více místa. Zároveň jsou zde specializované přístroje a více zaměstnanců, kteří se o knihy budou starat.

Státní zástupkyně podala obžalobu v kauze vraždy partnerů v Praze

Státní zástupkyně poslala k soudu případ vraždy partnerského páru z Prahy 6, jejichž těla byla loni nalezena po měsících pátrání ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce. Z vraždy obžalovala čtyřiadvacetiletého mladíka, kterého zároveň viní z pokusu o podvod. Z něj se bude zodpovídat i druhý z obviněných, pětadvacetiletý muž. Podle dřívějšího vyjádření policie bylo motivem obviněných získání historické vily v Praze Bubenči za několik desítek milionů korun.

Loňský kolaps kvůli výluce se na Pražského povstání neopakoval

Loňský kolaps ve stanici pražského metra C Pražského povstání se dnes kvůli výluce neopakoval. Dopravní podnik (DPP) dopoledne nezaznamenal žádné problémy. DPP mění pražce mezi stanicemi I. P. Pavlova a Muzeum. Výluka začala v sobotu 4. července a potrvá do neděle 12. července. Při výluce na začátku loňských prázdnin v první všední den výluky lidé zaplnili stanici Pražského povstání tak, že načas musel být omezen provoz metra a vstup do stanice byl uzavřen.

Firma eMan plánuje v srpnu vstup na trh Start pražské burzy

IT firma eMan vstoupí v srpnu na trh Start pražské burzy. V současnosti proto připravuje úpis akcií na Burze cenných papírů Praha, jehož cílem je získat až 50 milionů korun. Nadpoloviční podíl podniku by ovšem měl zůstat současným majitelům. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Firma loni dosáhla obratu 168 milionů korun, letos přes koronavirovou krizi plánuje tržby ještě mírně navýšit.

Projekt trati z Ruzyně do Kladna udělá Metroprojekt za 112,3 mil.

Příprava dalšího úseku železniční trati k pražskému letišti postoupila do další fáze. Správa železnic vybrala pro zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení k úseku Praha Ruzyně-Kladno společnost Metroprojekt, která uspěla v tendru s nabídkou 112,3 milionu korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. V současnosti je dokončen jediný úsek trati k letišti, celá trať by měla být zprovozněna do roku 2028.

Praha 8 podnikatelům kvůli covid-19 odpustí 30 až 50 pct nájmu

Radnice Prahy 8 podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru odpustí 30 až 50 procent nájemného. Sleva se týká asi 400 nájemců prostor ve správě městské části. Slevy se vztahují k dubnu až červnu letošního roku.

Nezaměstnanost v Praze opět stoupla, v červnu činila tři procenta

Nezaměstnanost v Praze opět stoupla. V červnu se meziměsíčně zvýšila o tři desetiny procentního bodu na tři procenta. Lidí bez práce od května přibylo o zhruba 2000 na 27.405. O téměř 3300 se ale současně zvýšil počet volných pracovních míst, pracovní úřady jich evidovaly 83.969. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

GasNet otevřel u Prahy první mobilní komerční LNG stanici v ČR

Společnost GasNet, tuzemský lídr v distribuci zemního plynu, otevřela první mobilní komerční samoobslužnou plnicí stanici na zkapalněný zemní plyn – LNG. Veřejná čerpací stanice je v Klecanech u Prahy, kousek od dálnice D8. K dispozici je non-stop.

Úřad práce dnes bude informovat o květnové nezaměstnanosti

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za červen. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na začátku tohoto měsíce uvedla, že červnová míra nezaměstnanosti v Česku činila 3,64 procenta. Znamenalo by to, že oproti květnu, kdy míra nezaměstnanosti byla 3,6 procenta, vzroste jen málo. Loni v květnu byla 2,6 procenta. Míra nezaměstnanosti zůstává v ČR navzdory koronovirové krizi nejnižší v EU.

ČSÚ oznámí květnové výsledky průmyslu, stavebnictví a obchodu

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za květen, který byl poznamenaný opatřeními proti koronaviru. Epidemie výsledky výrazně ovlivnila už v dubnu, kdy se průmyslová výroba v Česku propadla nejvíce v novodobé historii země. Obchodní bilance byla v dubnu nejnižší od vstupu země do Evropské unie. Nedařilo se ani stavebnictví, jehož produkce se snížila o 4,6 procenta.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.7.2020