Pražská burza dnes mírně rostla, dařilo se akciím ČEZ, CME a O2

Pražská burza dnes mírně rostla, index PX posílil o 0,22 procenta na 938,85 bodu. Nahoru ho táhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, mediální CME a operátora O2. Nedařilo se likérce Stock. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Omezení v zákaznickém centru PVK skončí na konci července

Provoz zákaznického centra Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) bude od 1. srpna bez omezení. Do té doby si musí zákazníci dopředu naplánovat návštěvu přes rezervační systém nebo telefonicky. Povinné je také mít v prostorách centra ústa a nos zakrytá rouškou. Omezení v zákaznickém centru platí od pondělí 4. května.

Judisté dostanou od Prahy milion korun na pořádání mistrovství

Český svaz juda dostane od pražského magistrátu peníze na uspořádání mistrovství Evropy v listopadu letošního roku. Od hlavního města obdrží milion korun. Mistrovství se mělo původně konat v květnu, ale kvůli koronaviru bylo přeloženo na 8. až 10. listopad. Celkové náklady pořádání mají dosáhnout 59,1 milionu korun.

Letní škola ČVUT se zaměří na stavby v rozvojových počinech

Posílit technické řešení staveb v projektech zaměřených na zlepšení životních podmínek lidí v různých zemích má za cíl za cíl letní škola Rozvojové září na ČVUT. Workshop Rozvojové září, který se koná od 7. do 11. září v dejvickém areálu, cílí na studenty technických oborů, pracovníky rozvojových a humanitárních organizací, ale i zájemce bez hlubších znalostí. Na workshop naváže maraton, jehož účastníci připraví konkrétní prospěšný počin. Řekl to spolupořadatel školy Jan Tilinger, který vede Centrum pro mezinárodní rozvojové projekty ČVUT.

Vláda projedná šéfy krajských soudů v Praze a Plzni i nové soudce

Vláda se bude na své pondělní schůzi zabývat několika návrhy souvisejícími s dalším chodem české justice. Vedle seznamu 33 kandidátů na nové soudce projedná také záměr jmenovat novými předsedy Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Plzni Jaroslavu Pokornou a Alexandra Krysla. Soudcovské rady příslušných soudů doporučily jiné adepty, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) však navrhla prezidentovi ke jmenování vítěze jednotlivých výběrových řízení.

Byty v Česku v 1. čtvrtletí zdražily o 13 pct na 65.400 Kč/m2

Ceny bytů v Praze a krajských městech letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 13 procent na 65.400 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší za poslední dva roky. V prvním čtvrtletí letošního roku byla nejdražší Praha (88.100 korun za metr čtvereční), nejlevnější Ústí nad Labem (21.000 Kč/m2). Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Opozice na Praze 15 neprosadila nesouhlas s postupem stavby domu

Opozici v Praze 15 se dnes na mimořádném jednání nepodařilo prosadit nesouhlas radnice s postupem developera při plánované výstavbě domu v Janovské ulici. Opozici se nelíbí to, že při výpočtu zastavěnosti pozemku do něj firma zahrnula pozemky městské části. Podle vedení radnice je vyslovení nesouhlasu zbytečné, neboť firma nemá oficiální souhlas se započítáním pozemků a navíc se prý již vyslovila proti výstavbě.

Muž se vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20.000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu.

Tržby obchodníků v květnu vzrostly meziročně o dvě procenta

Tržby obchodníků v Česku v květnu po očištění stouply meziročně o dvě procenta, meziměsíčně byly vyšší o 11,6 procenta. Dařilo se hlavně prodejcům nepotravinářského zboží. Naopak méně lidé utráceli za pohonné hmoty. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. V dubnu klesly tržby v maloobchodě kromě prodeje motorových vozidel o 10,7 procenta, v březnu byly meziročně nižší o šest procent.

Policisté prověřují nedělní nehodu pro usmrcení z nedbalosti

Pražští policisté prověřují nedělní nehodu, při které zemřel policista z Ostravy, pro podezření z usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Nikoho dosud neobvinili, sdělila dnes policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Do policejního automobilu v neděli večer narazila devětatřicetiletá řidička osobního vozidla, která byla podle dostupných informací pod vlivem alkoholu a drog.

Statistický úřad dnes zveřejní výsledky maloobchodu za květen

Statistici dnes zveřejní, jak se dařilo českému maloobchodu v květnu. Tržby obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v dubnu meziročně klesly po očištění o kalendářní vlivy o 10,9 procenta. Neočištěné maloobchodní tržby byly nižší o 10,6 procenta. Výsledky byly podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) částečně odhadnuty, úřad je může stejně jako březnové údaje dodatečně výrazně revidovat. Kvůli koronaviru analytici předpokládají pokles prodejů v celém letošním roce.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.7.2020