Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub bydlí v magistrátním bytě v Praze 9. Přestěhoval se díky novému magistrátnímu přístupu, kdy chce město vracet obyvatele svých mimopražských zařízení do metropole. Letos se přestěhuje ještě další dvacítka osob do celkem 11 bytů.

Pražské náplavky spojí od pátku nový pravidelný přívoz

Pražské náplavky spojí letos v létě nový pravidelný přívoz. Mezi Rašínovým a Hořejším nábřežím začne jezdit v pátek. Loď nazvaná Šemík vypluje v 10:00 ze smíchovské strany. Součástí pražské integrované dopravy je nyní osm přívozů.

Češi tráví léto v tuzemsku, prodlužují pobyty, v Praze volí luxus

Současná situace přiměla mnoho Čechů naplánovat si dovolenou v tuzemsku. V hlavním městě domácí cestovatelé využívají zvýhodněnou nabídku luxusních hotelů, kupují poukazy na drahé večeře nebo pobyty ve wellness. V regionech preferují menší hotely a penziony blízko přírody. Délka pobytu se letos zvýšila v průměru o dvě noci. Navíc státem dotované poukazy nalákaly Čechy do lázní.

Pražská burza znovu mírně rostla, k růstu jí pomohly akcie Avastu

Pražská burza dnes znovu mírně rostla. Index PX posílil o 0,72 procenta na 945,58 bodu. Nahoru ho táhly akcie technologické společnosti Avast, které zpevnily o 3,67 procenta. Dařilo se také pojišťovně VIG, Komerční bance a elektrárenské společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se nezměnila

V přírodních koupalištích v hlavním městě je nyní voda vhodná ke koupání, v nádrži Hostivař zůstává zhoršená kvalita vody. Lze se tam ale koupat. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města. V metropoli je sedm přírodních koupališť, které podléhají kontrole hygieniků.

Emirates obnoví lety z Prahy do Dubaje, je to třetí dálková linka

Do Prahy se vrátí další dálková letecká linka. Do Dubaje bude od 2. srpna z pražského letiště létat společnost Emirates, uvedla dnes firma v tiskové zprávě. Linka bude doplňovat lety aerolinek flydubai, které jsou dceřinou společností Emirates. Další už fungující dálkovou linkou obnovenou v Praze jsou lety Qatar Airways do Dauhá.

Tvůrce přezdívaný Jaz zpracoval v komiksu slavné české bitvy

Pod názvem Slavné české bitvy začala dnes v Malé galerii Villy Pellé v Praze Bubenči výstava komiksů od autora, který se skrývá za přezdívkou Jaz. Koná se u příležitosti 400 let od bitvy na Bílé hoře a autor známé série Opráski sčeskí historje v něm zpracovává svým svérázným způsobem mnohá témata spjatá se zásadními událostmi té doby.

U Šlechtovy restaurace skončila oprava prostoru před budovou

U Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce skončila oprava prostoru před historickou budovou. Řemeslníci obnovili záhony a trávník, vybudovali automatický závlahový systém a odvodnili a zrekonstruovali mlatové a asfaltové plochy. Přibyly také nové lavičky, koše a osvětlení. Památkově chráněná budova se opravuje od roku 2017, celá zahradní restaurace se otevře patrně příští rok na jaře. O památku se bude starat městská firma Obecní dům.

Budova na rohu Václavského náměstí a Opletalovy má kolaudaci

Budova The Flow Building na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice je zkolaudovaná. Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemníci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. Dnes to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci bíle svítit.

Strabagu vzrostl zisk o polovinu na 548 mil. Kč, stoupl i obrat

Stavební firmě Strabag v Česku loni vzrostl čistý zisk meziročně o 47,8 procenta na 547,8 milionu korun. Čistý obrat firmy stoupl o 16,8 procenta na 14,27 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. Obrat firmy loni ze 70 procent tvořily zakázky z dopravního stavitelství.

Na opravy policejních služeben vydá Praha 21,88 milionu korun

Policisté a strážníci se v některých částech Prahy dočkají nových služeben. Hlavní město přidělí do šesti městských částí peníze na rekonstrukci či výstavbu nových služeben. Celkem bude rozděleno 21,88 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu schváleného pražskými zastupiteli. Praha před časem schválila plán rekonstrukcí služeben, podle kterého mají být opravo několik desítek služeben městské i státní policie.

Praha 12 plánuje postavit dům pro startovací bydlení

Praha 12 plánuje v Modřanské ulici postavit dům pro startovací bydlení, měl by mít 32 malometrážních bytů. Stavba by mohla začít v roce 2021 na pozemku městské části.

Praha navýšila základní kapitál firmy Technologie hlavního města

Hlavní město navýšilo základní kapitál své firmy Technologie hlavního města (THMP) o 68 milionů korun. Dosud to bylo 132 milionů. Vyplývá to z dokumentu schváleného pražskými zastupiteli. Navýšení základního kapitálu společnost navrhla z obavy, že by jí letos ve třetím čtvrtletí chyběly peníze.

Paliva v Praze od minulého týdne opět zdražila

Ceny pohonných hmot v Praze nadále rostou. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se v hlavním městě prodává v průměru za 28,57 koruny, to je o 15 haléřů víc než před týdnem. O 16 haléřů na litr zdražila nafta, za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 28,36 Kč. Podle údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje, je v současnosti benzin o pět korun levnější než před rokem. Za naftu tehdy motoristé platili o 4,54 koruny více.

V kauze Bečvářova statku uložil soud úředníkům sedm a šest let

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Třetímu obžalovanému, Petru Chmelíkovi, uložil roční podmínku s dvouletým odkladem. Obžaloba trojici viní z toho, že nezákonně přiřkli Emilii Bednářové náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi. Podle státního zastupitelství způsobili škodu nejméně 1,4 miliardy korun. Obžalovaní vinu odmítají. Dnešní rozsudek, ve kterém soud rozhodl i o zabrání některých pozemků, není pravomocný.

Požár střechy v Edenu způsobila závada elektroinstalace světla

Požár části střechy na stadionu v Edenu při středečních oslavách obhajoby titulu fotbalistů Slavie způsobila závada elektroinstalace světla. Na sociální síti to uvedli pražští hasiči, kteří za příčinu původně označili jiskru od světlice.

Soud vynese rozsudek v případu restituce tzv. Bečvářova statku

Pražský městský soud dnes vynese rozsudek v kauze restituce takzvaného Bečvářova statku. Obžaloba viní referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízené Evu Benešovou a Petra Chmelíka z toho, že nezákonně přiřkli Emilii Bednářové náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi. Obžalovaní vinu odmítají, tvrdí, že nejednali úmyslně, ani nezpůsobili škodu vypočtenou státním zástupcem na 1,4 miliardy korun.

Výstava připomene první návštěvu dalajlamy v ČR i jeho narozeniny

Výstava fotografií Stanislava Doležala připomene první návštěvu 14. tibetského dalajlamy v tehdejším Československu v roce 1990. Přijel tehdy na pozvání prezidenta Václava Havla, později opakovaně navštívil Českou republiku. Výstava se koná v prostoru Tibet Open House ve Školské ulici a organizátoři ji připravili u příležitosti 85. narozenin dalajlamy, které tibetský duchovní i světský vůdce oslavil 6. července.

Počet nových případů covidu v ČR se po dvou dnech vrátil nad sto

Počet nových případů koronaviru v Česku se po dvou volných dnech vrátil nad stovku. V úterý jich přibylo 119, hlavně na Karvinsku. Včera zatím laboratoře odhalily 90 nakažených. Nemocí covid-19 se dosud v ČR nakazilo 12.775 lidí. Počet vyléčených dnes překročil hranici 8000, je jich 8005. S nákazou zemřelo 351 lidí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.7.2020