Pravidelně Vás informujeme o současném fungování a vedení stávajícího magistrátu…

Nyní pokračujeme další událostí, či spíše procesem, který s tímto fungováním souvisí, a tím je proces výběru ředitele magistrátu. Tím není myšleno samotného primátora, ale šéfa úřadu magistrátu, jedné ze stěžejních osob organizačního a technického řízení magistrátu.

Jsou to už dva roky, co se tento ředitel hledá. Radní, magistrát a výběrové komise nejsou schopni určit ředitele, shodnout se na možném kandidátovi. Třikrát proběhlo výběrové řízení, třikrát neúspěšně. Naposledy 30. června. Pražský magistrát tak nadále řídí zastupující ředitelka Zdeňka Javornická.

Opozice, jak ODS, tak ANO, kritizují neúspěchy vedení magistrátu při výběru ředitele magistrátu, nicméně, kritika nezaznívá jen od opozice, jak to bývá obvyklé, ale i od samotných koaličních partnerů. Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) označil tento úkol za největší odpovědnost primátora a kritizoval nedostatek aktivit. Jan Čižinský (Praha sobě) se dal slyšet, že on sám si dokázal vždy vybrat z kandidátů a Jiří Pospíšil varoval, že pokud opět nebude vybrán, ani na čtvrtý pokus, ředitel magistrátu, osobně se do toho vloží.

 Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu)

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se proti slovům ohradil, s tím, že jde o komplikovaný proces. Komplikované je na magistrátu od podzimu 2018 v zásadě, jak se zdá, úplně všechno. Magistrát, respektive vedení magistrátu, si bez diskuse a jednání s vlastními koaličními partnery, najalo firmu, která má vybrat nového ředitele magistrátu. Stalo se tak i bez transparentního výběrového řízení. Výběr kandidátů na ředitele magistrátu bude nyní zprostředkovávat firma Monster, a celou fázi Matěj Kubíček, člen Pirátské strany, přičemž o řediteli na konec rozhodne komise vedená Zdeňkem Hřibem. Zastupující ředitelka Javornická se vyjádřila ve smyslu, že je jí jedno, kdo je členem firmy, a že by to měla zprostředkovat najatá agentura. Podobný postoj zaujal i Zdeněk Hřib.

primátor Prahy Zdeněk Hřib

Obrácená reakce přišla o koaličních partnerů. Jiří Pospíšil se dal slyšet, že je v šoku. „Byla to schůzka lídrů koalice, kde jsme vedli akademickou diskusi o vytipovaných kandidátech. V žádném případě to nebylo výběrové řízení,“ prohlásil na adresu zvolení firmy. Označil to za chybu, která může vést k zpochybnění výběru ředitele, a sdělil, že chce vědět, proč jim o tom nikdo neřekl.

Další z koaličních partnerů, Jan Čižinský, se vyjádřil neutrálně, s tím, že Kubíčkovu činnost nepovažuje za stěžejní. Nyní tak můžeme konstatovat, že od nástupu současného vedení magistrátu, velice výrazně vzrostla úroveň transparentnosti a kompetentnosti v otázkách řízení města, jak vedení města slibovalo, jen se o tom vždy dozvědí koaliční partneři, opozice a občané města až jako poslední…

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 9.7.2020

Psali jsme zde: