Některé mateřské školy v Praze, které zřizují radnice, navýšily kvůli koronakrizi kapacitu dětí, které mohou přes prázdniny přijmout k výuce...

V mnohých městských částech je také letos v prázdninových měsících v provozu více školek než obvykle. Zájem rodičů o umístění dítěte do školky se však oproti předchozím letům většinou nezvýšil. Dnes to sdělili mluvčí městských částí.

V souvislosti s epidemií koronaviru v uplynulých měsících rozhodla Praha 4, že v červenci budou v provozu všechny MŠ, které městská část zřizuje. V srpnu pak na základě předchozího průzkumu čtyři mateřské školy, uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. K docházce bylo předběžně přihlášeno asi 300 dětí z téměř 3600 předškoláků, kteří školky běžně navštěvují. Zatím není podle Bigase docházka dětí do školek v červenci vysoká, a to přesto, že děti zůstávají v MŠ, které navštěvují během školního roku. „O docházce do mateřské školy rozhodují i další nečekané faktory jako například počasí,“ dodal mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Radnice Prahy 5 zvýšila kapacitu školek otevřených v letním období až o 48 míst. „V letošním roce jsme předpokládali mírné navýšení zájmu v návaznosti na období koronaviru, nicméně žádný výrazný nárůst ani mimořádnou situaci jsme nezaznamenali,“ uvedla mluvčí radnice Lucie Přinesdomová. Provoz ve třech dvoutýdenních blocích zajišťují tři otevřené školky. V období od 1. července do 10. července a od 24. srpna do 31. srpna však podle mluvčí nebude v provozu žádná. Důvodem jsou plánované letní investiční akce, rekonstrukce a opravy.

Letos mimořádně jsou podle mluvčí Prahy 13 Michaly Králové v červenci otevřeny všechny mateřské školy s výjimkou školky, která v době koronavirových opatření byla k dispozici pracovníkům Integrovaného záchranného systému. Přihlášeno je 45 procent dětí, které navštěvují mateřské školy v průběhu roku, podle Králové se výuky reálně zúčastňuje asi 60 procent z přihlášených. Zájem o letní provoz je tedy ve srovnání s jinými roky přibližně stejný.

Od 7. července jsou otevřené téměř všechny školky, které zřizuje Praha 14. Mimo provoz jsou školky Šebelova a Chvaletická. V srpnu budou všechny školky uzavřené. „Z předprázdninového průzkumu mezi rodiči vyplynulo, že o umístění dítěte do školky v tomto měsíci většina z nich nemá zájem,“ uvedla mluvčí radnice Veronika Berná. Důvodem je také čerpání dovolených zaměstnanců školek a údržba školních budov.

S vyšším zájmem o umístění dětí do školky i v létě se setkali v Praze 9, kde jsou v červenci v provozu všechny školky, které zřizuje radnice. Podle radního pro školství Zdeňka Davídka to souvisí se situací spojenou s covidem-19.„V souvislosti s výskytem koronaviru covid-19 dbáme v jednotlivých školkách na zvýšenou hygienu včetně používání dezinfekce,“ uvedl Davídek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.7.2020