V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem, nikdo nebyl zraněn

V pražských Běchovicích se dnes vpodvečer srazil rychlík s osobním vlakem bez cestujících. Několik vagonů vykolejilo, hasiči evakuovali stovky lidí. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, u tří lidí se projevila akutní stresová reakce, řekla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové jel jeden z vlaků pro cestující z pendolina, které odpoledne na stejném místě srazilo a usmrtilo člověka. Odhadovaná škoda je přes pět milionů korun. Na trati, která je součástí koridoru z Prahy do Ostravy, jezdily vlaky odklonem. Omezení provozu mají trvat do sobotního časného rána.

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem

V Praze-Běchovicích se dnes v podvečer srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených, hasiči hledají zraněné. Uvedli to na svém twitteru. Nehoda se stala v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem. Provoz na trati mezi Libní a Běchovicemi je zastaven.

Dnešek je nejteplejším dnem roku, rekordy padly na šesti místech

Dnešek je zatím nejteplejším dnem letošního roku. Teplotní rekordy ale padly jen na šesti místech v Česku, na řadě stanic jsou totiž rekordy pro dnešní den hodně vysoko, a to zejména z let 2010 a 2002. Nejtepleji bylo dnes v Brodě nad Dyjí, kde meteorologové naměřili 34,2 stupně Celsia, což je nový rekord. Rekordy padly také v Kuchařovicích, Dukovanech, Českých Budějovicích, Velkém Meziříčí a v Rýmařově.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 0,5 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne mírně posílily, index PX stoupl o 0,5 procenta na 941,7 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší pokles postihl akcie likérky Stock Spirits, ztrácely ale i banky a ČEZ. Největší nárůst zaznamenaly akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie posílily o téměř dvě procenta.

Botanickou zahradu navštíví 6000 lidí týdně, návštěvnost roste

Pražskou Botanickou zahradu v Troji navštívilo v červenci zhruba 12.000 lidí. Průměrná týdenní návštěvnost je proti červnu o třetinu větší, přesto se nepodaří finanční ztrátu z jarních měsíců nahradit.

Praha projedná navýšení programu pro podnikatele o 46 milionů Kč

V Praze by se mohli podnikatelé dočkat další pomoci v podobě zajištění úvěrů, vedení města projedná navýšení záručního fondu COVID Praha o 46 milionů korun na celkových 646 milionů. Na dotaz dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Počet žadatelů, kteří uspěli a budou mít zaručen úvěr, by se tak zvýšil na 270. Praha vytvořila program poté, kdy nebylo možné, aby se pražští podnikatelé hlásili do vládního programu COVID II. Záruky pro město vyřizovala Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

V Praze na Zbraslavi bude nový most za 33,5 milionu korun bez DPH

Most v Praze na Zbraslavi, který bude spojovat ulice Za Opusem a K Výtopně, se začne stavět v nejbližších dnech. Technická správa komunikací hlavního města (TSK) předala staveniště firmě OHL ŽS, která most přes čtyřproudovou rychlostní komunikaci R4 zhotoví. Stát by měl 33,5 milionu korun bez DPH. Hotovo má být v lednu roku 2021. Kvůli stavbě musí řidiči počítat s dopravními omezeními.

Stržené trakční vedení komplikuje železniční dopravu v Praze

Kvůli strženému trakčnímu vedení nejezdí dnes odpoledne vlaky mezi pražským hlavním nádražím a Smíchovem. Podle webu Českých drah se omezení dotkne desítek spojů. Některé jedou odklonem, většinou ale musí cestující využít MHD.

Svozové firmě Komwag stoupl zisk o 55 pct, tržby byly rekordní

Pražské svozové firmě Komwag loni vzrostl čistý zisk meziročně o 55,2 procenta na 21,2 milionu korun. Tržby stouply o 9,6 procenta na rekordních 292,4 milionu korun. Vyplývá to z údajů, které firma zveřejnila ve Sbírce listin. Na tržbách se nejvíce podílela divize odpadu, které patřilo 59 procent, čištění tvořilo 40 procent, zbytek připadal na režii.

Pražské služby loni zvýšily zisk o šest procent na 117 milionu Kč

Pražské služby (PSAS) vykázaly za loňský rok zisk ve výši 117 milionu korun, což je o šest procent více než předloni. Podobně rostly také tržby. Za prodej služeb a zboží firma loni utržila téměř 3,4 miliardy korun, meziroční růst činil 5,9 procenta. Vyplývá to z účetní závěrky společnosti, kterou v pondělí projednají pražští radní. PSAS jsou vlastněny hlavním městem a mají na starosti svoz odpadu.

V Praze, Olomouci a Třinci vznikla centra sportovní kardiologie

Pro vrcholové sportovce i intenzivně sportující lidi se srdečními potížemi jsou určena centra sportovní kardiologie, která se v lednu otevřela v nemocnicích v Praze, Olomouci a Třinci. Centra by měla sloužit především k prevenci náhlých srdečních zástav, poškození srdce a nečekaných úmrtí mladých sportovců. Jejich fungování dnes představili lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN). Nositelem potenciálně smrtelné srdeční choroby je podle statistik prezentovaných VFN jeden z 250 až 300 lidí.

Portál Libuše přinese předpověď počasí i kvality vzduchu v Praze

Předpověď počasí i kvality ovzduší pro Prahu, ve vysokém rozlišení jeden kilometr, najdou lidé na novém portálu Libuše. Web dnes jeho tvůrci představili na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (MFF) v Praze. Portál je jedním z výstupů projektu urbanizace předpovědi počasí, kvality ovzduší a klimatických scénářů pro Prahu. Podíleli se na něm vědci z MFF, Ústavu informatiky Akademie věd ČR a Českého hydrometeorologického ústavu.

Pedofilní učitel zemřel ve vězení, Vězeňská služba událost šetří

Učitel tance, který si odpykával devítiletý trest za pohlavní zneužívání dívek v pražských mateřských školkách, na jaře zemřel v mírovské věznici.Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová dnes bez dalších podrobností potvrdila, že v daném období na Mírově skutečně zemřel vězeň. Bezpečnostní sbor událost prověřuje, stejně jako případ vraha a tyrana dítěte, který zemřel ve Valdicích počátkem července.

Lidé uctili památku československých letců RAF

Památku československých letců, kteří se zúčastnili legendární bitvy o Británii, si dnes lidé připomněli na náměstí Svobody v pražské Bubenči. Pietní akt se uskutečnil k 80. výročí začátku bojů, během kterých se německá Luftwaffe pokusila ovládnout nebe nad Anglií, a umožnit tak invazi vojsk nacistického Německa do Velké Británie. Do bitvy se po boku britských a dalších spojeneckých pilotů zapojily také desítky Čechoslováků.

Červnová inflace byla o 0,4 bodu vyšší, než odhadovala ČNB

Červnová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Důvodem rozdílu byla vyšší než očekávaná jádrová inflace, která je očištěná o sezonní vlivy, změny regulovaných cen, daňové úpravy a jiná administrativní opatření. Meziroční inflace v červnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu stoupla na 3,3 procenta.

Na Leopoldovu kašnu na Hradě se vrátil orel Svaté říše římské

Na vrchol Leopoldovy kašny na druhém nádvoří Pražského hradu se dnes vrátil orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské. Kopie vznikala v letech 2019 a 2020. Dnes to uvedl ředitel odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Petr Kroupa.

Inflace v červnu zrychlila růst na 3,3 procenta

Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny zboží v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, ceny služeb o 3,1 procenta.

DPP prodá tábor na Orlíku. Vyvolávací cena je 11,9 milionu korun

Pražský dopravní podnik (DPP) se chystá prodat areál letního dětského tábora u přehrady Orlík, kde v minulosti pořádal tábory. Nevyužívaný majetek prodá v aukci a vyvolávací cena je přes 11,87 milionu korun. Aukce se uskuteční letos v září. DPP se průběžně zbavuje nepotřebného majetku, a to včetně tramvají či autobusů.

ČSÚ dnes bude informovat o červnové inflaci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v červnu. Podle průměrného odhadu analytiků meziroční inflace v červnu stoupla na 3,0 procenta z květnových 2,9 procenta. Za meziročním zvýšením inflace jsou zejména dražší pohonné hmoty a potraviny.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.7.2020