Na vrchol Leopoldovy kašny na druhém nádvoří Pražského hradu se dnes vrátil orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království…

Má připomínat, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské. Kopie vznikala v letech 2019 a 2020.

„Obnovením původní kompozice kašny císaře Leopolda chceme připomenout skutečnost, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské,“ řekl ředitel odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Petr Kroupa. Dodal, že tento ukončující prvek kašny odkazuje také k české státnosti.

Kopii originálu císařského orla z roku 1686 vyrobili restaurátoři Petr Douda a Petr Beneš. Vytvořili základní figuru orla složenou z kované ocelové nosné konstrukce. Jednotlivé prvky i spojovací materiál jsou podle Kroupy shodné s originálem. Umělecká malba 24 karátovým zlatem a stříbrem je dílem restaurátorky Dagmar Hamsíkové Junkové.

Leopoldova kašna, na níž je orel usazen, je z roku 1686. Vrcholový prvek byl z kašny odstraněn v roce 1918. Po vzniku republiky byly spolu s orlem podle Kroupy odstraněny i některé další symboly z doby monarchie. Po roce 1989 byl původní císařský orel ze 17. století nalezen v depozitáři Pražského hradu. Z rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky byla zhotovena jeho umělecká kopie a vsazena do pískovcové koule nesené třemi heraldickými figurami českých lvů.

Kašna se nazývá podle císaře Leopolda I. Habsburského (9. června 1640 – 5. května 1705). Českým králem byl korunován 14. září 1656 na Pražském hradě a císařem Svaté říše římské 1. srpna 1658. Leopold I. se mimo jiné pokusil zahájit dostavbu chrámu svatého Víta. Základní kámen byl položen 3. září 1673, po čtyřech letech byla však tato aktivita ukončena z finančních důvodů.

Tvůrcem kašny je sochař Hieronymus Kohl, s nímž na realizaci spolupracoval kamenický mistr Francesco Bartolomeo della Torre. Při tvorbě Leopoldovy kašny byl použit hrubozrnný pískovec, přesněji arkóza z lokality Kamenné Žehrovice na Kladensku.

Autor: Redakce, ČTK, Hrad.cz, Praha, ČR, 10.7.2020

Zdroj:

https://www.facebook.com/HradOfficial/posts/1202767220100052