V Praze by se mohli podnikatelé dočkat další pomoci v podobě zajištění úvěrů…

Vedení města projedná navýšení záručního fondu COVID Praha o 46 milionů korun na celkových 646 milionů. Počet žadatelů, kteří uspěli a budou mít zaručen úvěr, by se tak zvýšil na 270. Praha vytvořila program poté, kdy nebylo možné, aby se pražští podnikatelé hlásili do vládního programu COVID II. Záruky pro město vyřizovala Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

„O program byl od jeho počátku obrovský zájem, o čemž svědčí jeho prakticky okamžité vyčerpání. Vložených 600 milionů zaručí podnikatelům úvěry za 1,4 miliardy. ČMZRB finišuje rozdělování alokované částky a ukazuje se, že oproti předpokladům bude možné zaručit úvěry až za 1,55 miliardy a podpořit tak více žadatelů,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

primátor Prahy Zdeněk Hřib

Nyní má úvěry zajištěno 250 podnikatelů. Pokud v pondělí radní navýšení schválí, záruku získá dalších 20 podnikatelů. Peníze vezme město, stejně jako dříve, z evropských peněz původně určených na dotace v oblasti inovací. Praha nemůže pro podobné účely použít peníze z rozpočtu města.

Přestože by město zvýšilo částku určenou do programu, zůstanou desítky žádostí neuspokojených. Důvodem je podle Hřiba to, že stát nepřidal do záchranného programu další peníze. „Přestože jsme včas splnili všechny podmínky,“uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

COVID Praha pražský magistrát schválil v dubnu v reakci na koronavirovou krizi a fakt, že pražští podnikatelé nemohli žádat o půjčky z prvních dvou státních programů. Pražský program měl stejné podmínky jako vládní COVID II. Podnikatelé žádali o bezúročné úvěry od 10.000 korun do 15 milionů či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Praha za půjčky ručí do 80 procent. Program se vztahoval na malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a s ročním obratem do 50 milionů eur.

Živnostníci a firmy podle statistiky České národní banky (ČNB) čerpali ze záručních programů COVID II, III a Praha k 26. červnu zhruba deset miliard korun. ČMZRB do 29. června schválila v těchto programech žádosti za 15,3 miliardy korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.7.2020

Psali jsme zde: